סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ו' מאי 17, 2024 8:50 pm

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 334 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  הבא
מחבר הודעה
הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 10:18 am 
Sophomore

בלוג: הצג בלוג (0)
ראי שעל הקיר כתב:
לא יודע אם איתך התווכחתי פעם על הנקודה הזו, אבל לי נראה שאתה מגדיר לא נכון את המטרה.

תסביר בבקשה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 10:30 am 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (6)
הכחול מאם המושבות כתב:
אני בכלל לא מסכים איתכם שהפדרמנים מרוויחים ממכבי.
אל תשכחו שהחברה שמפעילה את מכבי היא יישות משפטית נפרדת, וכל ההכנסות שלה נשארות אצלה.

אולי רק כאשר הם יימכרו את המניות יהיה להם רווח, אבל זה תלוי כמה הם השקיעו לאורך השנים.
עוד אינדיקציה היא שהם לא מוכרים את כל האחזקה שלהם אפילו עכשיו כשהם בקשיים הכספיים.

לא בהכרח כל ההכנסות נשארות אצלה. גם חברה פרטית יכולה לחלק דיווידנדים מרווחיה. ואלה הולכים לבעלי המניות.
אפשר גם לשלם לבעלי התפקידים הבכירים (ובעלי המניות במכבי הם גם בעלי תפקידים) "דמי ניהול" או לתת להם בונוסים על ביצועים (פיננסים, אני מתכוון).
בקיצור לא חסרות דרכים.

ואם כבר, האינדיקציה שציינת היא בכוון ההפוך.

ומלבד זאת אני סבור שיש להחריב את קרתגו ולבטל את חץ הפוזשן.

נערך לאחרונה על ידי ראי שעל הקיר בתאריך ב' אפריל 28, 2014 10:33 am, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 10:31 am 
Hall of Famer

guyancho כתב:
ראי שעל הקיר כתב:
לא יודע אם איתך התווכחתי פעם על הנקודה הזו, אבל לי נראה שאתה מגדיר לא נכון את המטרה.

תסביר בבקשה.

הסברתי כמה הודעות למעלה.
ציטוט:
גם אם הם היו עושים בוחטות מבזן ולא מפסידים את המכנסיים שם, הם עדיין היו מנסים להרוויח מקבוצת הכדורסל, וזה בסדר גמור. הם לא פילנטרופים גם אם יש אנשים שחושבים שהם כן.
ותכל'ס, מבחינתם, אם הקבוצה האפרוה הזו עדיין מייצרת 12000 מנויים וכמעט 20 מיליון דולר הכנסות בשנה - כנראה שהיא מבדרת מספיק. קשה להתווכח עם זה.

והרי לך המטרה הנכונה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 10:39 am 
Sophomore

אני מבין.
לטעמי ביום בו תהיה לכך הוכחה מוחלטת ולא השערה (מבוססת ככל שתהיה), משהו בגנון פרסום דוח כספי על ידי גרון עמוק מתוסכל במועדון תהיה לכך תהודה משמעותית בקרב האוהדים ודלקת בבלוטות החשק לקנות מנויים.. אז אם יש מישהו שעובד במועדון וקורא את השורות הללו.. אל תתבייש.. גרינוולד יותר מישמח.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 11:00 am 
מנהל פורום

ראי שעל הקיר כתב:
הכחול מאם המושבות כתב:
אני בכלל לא מסכים איתכם שהפדרמנים מרוויחים ממכבי.
אל תשכחו שהחברה שמפעילה את מכבי היא יישות משפטית נפרדת, וכל ההכנסות שלה נשארות אצלה.

אולי רק כאשר הם יימכרו את המניות יהיה להם רווח, אבל זה תלוי כמה הם השקיעו לאורך השנים.
עוד אינדיקציה היא שהם לא מוכרים את כל האחזקה שלהם אפילו עכשיו כשהם בקשיים הכספיים.

לא בהכרח כל ההכנסות נשארות אצלה. גם חברה פרטית יכולה לחלק דיווידנדים מרווחיה. ואלה הולכים לבעלי המניות.
אפשר גם לשלם לבעלי התפקידים הבכירים (ובעלי המניות במכבי הם גם בעלי תפקידים) "דמי ניהול" או לתת להם בונוסים על ביצועים (פיננסים, אני מתכוון).
בקיצור לא חסרות דרכים.

ואם כבר, האינדיקציה שציינת היא בכוון ההפוך.

קצת סמנטיקה: חברה מחלקת רווחים ולא הכנסות, אבל לא חושב.

מה שכן רלוונטי זה שכדי לחלק רווחים לחברה צריך להיות רווחים ראויים לחלוקה*.
אם אנחנו לוקחים את הנתונים הבאים כאינדיקציה להתנהלת של מכבי, למכבי בכלל אין רווחים כאלה.
מה גם שדיבידנים מחולקים לכל בעלי המניות, שזה אומר שגם שמעון מזרחי לכאורה משתתף בחגיגה. לא נראה לי.

אפשר לשלם דמי ניהול או משכורת, אבל:
1. שאר הבעלים צריכים להסכים לחינגה הזאת
2. לא בטוח שזה מספיק כדי להחזיר את ההשקעה. בטח במקרה של משכורות ובונוסים שהמס עליהם גבוה מאוד.
בכל מקרה, אם אנחנו שוב מאמינים לגרינוולד, זה לא קורה בפועל.

* אני לא בטוח שבכלל מותר לחברות שמפעילות קבוצות ספורט בארץ לחלק דיבידנדים. אבל לא משנה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 12:19 pm 
Hall of Famer

לא יודע כמה הנתונים האלה רלוונטים להיום, אבל לפחות בדיווח שהבאת מ-2010 יש יותר ממיליון דולר רווח, וזה כאשר פיני גרשון היה המאמן - והוא השתכר יותר מבלאט להערכתי (מכבי כמדומני גם הייתה צריכה לפצות אותו על ענייני המס בגלל שחזר מיוון מוקדם מדי). אין את ההכנסה החד פעמית משחרורו של כספי, אבל גם אין את הוצאות הסקאוטינג לש דני גוט שהן הרבה יותר גדולות. אם תיקח את זה בחשבון תגיע לאזור ה-2 מיליון דולר רווח או משהו כזה.
אם מחלקים דיווידנדים, נניח משהו כמו 50-60% מהרווח, זה כבר יוצא כמה מאות אלפי עד מיליוני שקלים לכל שותף, תלוי באחזקותיו היחסיות. זה אולי כסף קטן עבורם, אבל בטח עדיף לקבל מיליונים על לתת אותם.

אגב, למה לחברה בע"מ שמפעילה קבוצת ספורט אסור לחלק דיווידנדים לבעליה, לדעתך? זו חברה בע"מ כמו כל חברה בע"מ. תבדוק אם אתה לא מתבלבל עם המאבק שיש בכדורגל, שזה למיטב זכרוני מאבק של הקבוצות הגדולות להפוך לחברה בע"מ ולפעול למטרות רווח במקום להיות מלכ"ר, כמו שהן מחוייבות היום.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 12:44 pm 
Freshman

גם בכדורגל הקבוצות הגדולות מנוהלות ע"י חברה בע"מ.
הפועל תל אביב לדוגמא זה הראל אחזקות

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 1:21 pm 
Hall of Famer

השאלה היא לא הגוף, אלא איך רשויות המס רואות אותו. מכבי כדורגל, שהיא וודאי עשירה מהפועל נכון להיום, התאגדה כחברה בע"מ מזמן, אבל רשות המסים רואה בה מלכ"ר - בין השאר עקב הטענה שכדורגל ישראלי הוא הפסדי בהכרח, הסיכוי להרוויח בו הוא אפס, ולכן אין פה כוונת רווח. רשות המסים שינתה באופן שרירותי את הסיווג של מכבי כדורגל למלכ"ר, כך שהיא לא יכולת לנכות מע"מ וכו'. למרות שהיא מוחזקת בידי חברה בע"מ.
כל זה קרה ב-2012, כלומר כבר בתקופת גולדהאר, שלא יהיה ספק.
מכבי עירערה לבית המשפט והפסידה.
ואם במכבי נקבע תקדים כזה, נקל לשער מה דין הקבוצות הפחות עשירות ממנה (כלומר כולן).

מכבי כדורסל, לעומת זאת, היא חברה בע"מ שהיא לא הפסדית. לפחות לא כל הזמן ולא באופן וודאי כמו בכדורגל. הדיווח שהכחול הביא מוכיח את זה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 2:01 pm 
מנהל פורום

ראי שעל הקיר כתב:
לא יודע כמה הנתונים האלה רלוונטים להיום, אבל לפחות בדיווח שהבאת מ-2010 יש יותר ממיליון דולר רווח, וזה כאשר פיני גרשון היה המאמן - והוא השתכר יותר מבלאט להערכתי (מכבי כמדומני גם הייתה צריכה לפצות אותו על ענייני המס בגלל שחזר מיוון מוקדם מדי). אין את ההכנסה החד פעמית משחרורו של כספי, אבל גם אין את הוצאות הסקאוטינג לש דני גוט שהן הרבה יותר גדולות. אם תיקח את זה בחשבון תגיע לאזור ה-2 מיליון דולר רווח או משהו כזה.
אם מחלקים דיווידנדים, נניח משהו כמו 50-60% מהרווח, זה כבר יוצא כמה מאות אלפי עד מיליוני שקלים לכל שותף, תלוי באחזקותיו היחסיות. זה אולי כסף קטן עבורם, אבל בטח עדיף לקבל מיליונים על לתת אותם.

אגב, למה לחברה בע"מ שמפעילה קבוצת ספורט אסור לחלק דיווידנדים לבעליה, לדעתך? זו חברה בע"מ כמו כל חברה בע"מ. תבדוק אם אתה לא מתבלבל עם המאבק שיש בכדורגל, שזה למיטב זכרוני מאבק של הקבוצות הגדולות להפוך לחברה בע"מ ולפעול למטרות רווח במקום להיות מלכ"ר, כמו שהן מחוייבות היום.

כדי לחלק דיבידנדים חברה צריכה שיהיה לה סה"כ רווח מיום הקמתה, או סה"כ רווח בשנתיים האחרונות. שנה אחת רווח לא בהכרח מספיק כדי לחלק דיבידנד (צריך גם לשים לב להבדל בין שנה לעונה).
מהכתבה לגבי התקציב של עונת 2009/10 אפשר להבין שמכבי מתכננת תקציב מאוזן. הוא לא כולל כרית ביטחון של הבאת שחקנים, או בונוסים על הצלחה באירופה.
גם אם מכבי סיימה את אותה עונה ברווח (מדובר על תחזית תקציב שמכבי ערכה בתחילת העונה), ב3 השנים הקודמות היא הפסידה מיליוני דולרים.

עוד שני דברים לשים לב אליהם:
1. הבעלים סוגרים את הגרעון, ולפי הכתבות היו שנים עם גרעונות כבדים. גם אם מחלקים פעם בכמה שנים רווח של מיליון דולר (ואני בספק אם היו כאלה), ההשקעה עצמה לא משתלמת. כלכלית, עדיף לפדרמנים למכור את האחזקה ואולי אפילו להנות מקיזוז הפסד הון.
2. מכבי לא מבצעת מהלכים כדי להיות ברווח שאותו היא תוכל לחלק. כמו ההחלטה לפטר מאמנים ולהמשיך לשלם להם משכורות כבדות, או להביא שחקנים באמצע העונה.
היא גם לא מתכננת תקציבים שישארו לה רווחים נאים, אלא תקציבים שבמקרה הטוב יאזנו את ההכנסות.

חוץ מזה, יכול להיות שאני באמת מתבלבל עם הכדורגל.
חשבתי שאולי גם הטוטו מטיל איסור על חלוקת דיבידנדים, אבל לא ראיתי סעיף של הקצבות בהכנסות של מכבי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 2:13 pm 
מנהל פורום

לגבי הכדורגל, יש כמה בעלי קבוצות שטוענים שהם פילנתרופים שתורמים מיליוני שקלים, אבל יש הרבה קבוצות שבהם הבעלים נותן כלום או כמעט כלום והקבוצות פחות או יותר מאוזנות (אופציה נוספת היא שהעמותה/חברה לוקחת הלוואות, או שהבעלים נותן הלוואה לעמותה/חברה, אבל זה למתקדמים, כמו טביב ולוזון).

בני יהודה היא דוגמא לקבוצה רווחית.
אשדוד גם רווחית.
אני מאמין שסכנין, רעננה, רמת השרון, עכו, הפועל חיפה וכל אלה נמצאות פחות או יותר במצב דומה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 2:48 pm 
Hall of Famer

כן, אבל גם אם הן רווחיות/מאוזנות - תקן אותי אם אני טועה - זה בגלל שהן מקבלות הקצבות ציבוריות (עיריות, טוטו, וכו') וזה יכול להתקיים רק אם הן מלכ"ר.
אם הן הופכות לחברה בע"מ הן תצטרכנה לוותר על אלה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 2:54 pm 
מנהל פורום

בדיוק

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 3:17 pm 
Sophomore

טיוס לנבחר MVP חודש אפריל!

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 3:23 pm 
Hall of Famer

לגבי מהלכי מכבי, יחד עם הבאת שחקנים באמצע העונה יש גם שחרורים באמצע העונה. אני מניח שאלה עדיין מהלכים הפסדיים, אבל מכבי שיחררה גם שחקנים יקרים (כמו לאמפה למשל) עם הסדר, ולא הביאה שחקן במקומו. במקרה אגב זה היה באותה שנה מדוברת, כך שעוד נחסך בה כסף לעומת התחזית.
כנ"ל מאמנים. הם משוחררים עם איזשהו הסדר. מקרה גרשון הוא יוצא דופן, אבל במקרה שלו - אם אני הייתי במקום הבעלים - הייתי חושב שמעבר לחפלפיות שהוא הפגין בעבודה, הוא פוגע במותג שלי עם ההתנהגות שלו. כבר יותר משתלם שישב בבית ויקבל כסף.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 4:08 pm 
Hall of Famer

אה, עוד פעם הדיון של מכבי ת"א מרוויחה או לא? איך לא קראתם לי?

כבר התפלפלנו על זה המון בעבר. חברה בע"מ מוגדרת בחוק החברות כגוף אשר מטרתו לייצר רווחים לבעלי מניותיו. אין מצב שלאורך השנים מכבי ת"א מפסידה כסף. אולי נקודתית עונה פה ועונה שם, אבל היא חברה פרטית שהדו"חות הכספיים שלה לא מפורסמים, וכתב ספורט ממוצע הוא בדרך כלל לא אינטיליגנט גדול, אז קל לפדרמנים לבכות שהם "משקיעים מליונים מכיסם" כשלכאורה הם מפסידים אותם. אין לזה בסיס לדעתי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 4:15 pm 
Freshman

דווקא ההנהלה של מכבי לא נוהגת לבקש מדליות או לבכות על ההשקעה שלה.
אם אני לא טועה שמעתי בעבר שמכבי מאוזנת
וזה אני חייב להגיד נתון מדהים לאור התקציב הגבוה שלהם.
במחלקת הכדורגל לדוגמא מכרו העונה 10,000 מנוים, הכניסו קרוב ל15 מיליון ש"ח מאירופה ובכל זאת גולדהר הכניס לתקציב משהו כמו 40 מיליון שקל מהכיס שלו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 4:17 pm 
מנהל פורום

חברה בע"מ יכולה גם להיות חל"צ (שזה אומר שאסור לו לחלק דיבידנדים). אין בכלל קשר.
והפרסום בוואלה נראה לי די אמין, עם כל הכבוד.

לראי, הדגש הוא שההנהלה של מכבי לא מכוונת להיות רווחית כדי שהבעלים יקבלו דיבידנדים. אם כבר מכוונת להיות מאוזנת כדי שהבעלים לא ישלחו יד לכיס.
הנהלה מוכוונת רווחים הרבה פעמים הייתה מעדיפה לא לאפשר למאמן להביא שחקנים באמצע עונה, או להתעקש על שחקנים שכבר הובאו כדי שיהיה אפשר למכור אותם, או לא להחליף מאמנים כמו גרביים (היו גם הפיטורים של צביקה שרף, עם כל הכאב המכביסטי מעונת הנברקוזן של מכבי).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 4:47 pm 
Hall of Famer

המושג "חל"צ" נכנס לחוק החברות הישראל ב6/2007. מכבי ת"א כדורסל היא חברה בע"מ משנות התשעים. מה גם שמכבי ת"א היא חברה פרטית, אז איך חל"צ?

אבל למה להתווכח כשרשות המיסים בישראל אומרת את שלה לגבי מכבי ת"א כדורסל?

http://taxes.gov.il/SiteCollectionDocum ... 120212.pdf

סוף עמוד 9 ותחילת עמוד 10. וכדי שיהיה לך קל:

"המערערת (מכבי ת"א כדורגל) טענה כי המשיב (רשות המסים בישראל) מסווג את "מכבי ת"א כדורסל" כעוסק והפנתה לפסקי-דין שם עלה העניין. המערערת ציינה כי המשיב שוקל את מעמדה וסיווגה של "מכבי ת"א כדורסל" מזה למעלה מעשור
והסיווג כעוסק נותר בעינו.

המערערת הפנתה לעדות מטעם המשיב וטענה להעדר שוויון.

המשיב טען בסיכומיו כי קיימת קבוצת ספורט יחידה בענף הכדורסל המסווגת כ"עוסק". נסיבותיה
הייחודיות הצדיקו התייחסות שונה לעניין הסיווג, כאשר הנסיבות נבדקות מפעם לפעם.
"

השתכנעת?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 5:07 pm 
מנהל פורום

לא כתבתי שהיא חל"צ, כתבתי שגם חברה בע"מ יכולה להיות חל"צ (ואז אין שום משמעות ל"גוף אשר מטרתו לייצר רווחים לבעלי מניותיו").

אם השתכנעתי? ממש לא.
עצם זה שיש חברה בע"מ שמוגדרת כעוסק לא הופך אותה לריווחית. וזה גם לא אומר שמנהלים אותה כדי שיחולקו דיבידנדים, או שחולקו דיבידנדים.
מה שכן יש פה זה סבסוד של משכורות שחקני מכבי ת"א על חשבון משלם המיסים, ואפליה חמורה כלפי שאר הקבוצות בכדורסל הישראלי. זה בכלל מצריך חקירה הנושא הזה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 28, 2014 5:11 pm 
Hall of Famer

המשיב טען בסיכומיו כי קיימת קבוצת ספורט יחידה בענף הכדורסל המסווגת כ"עוסק". נסיבותיה
הייחודיות הצדיקו התייחסות שונה לעניין הסיווג, כאשר הנסיבות נבדקות מפעם לפעם.
"

מה שרשות המסים אומרת פה זה שמכבי ת"א כדורסל ייחודית בכך שהיא עסק שפועל להפקת רווחים (אתה מוזמן לקרוא את העמודים שלפני הציטוטים שנתתי לך) בספורט הישראלי, ובשל הייחודיות הזו היא נחשבת לעוסק וה"נסיבות נבדקות מפעם לפעם"-כלומר מוודאים שאכן הפעילות היא עסקית ולשם הפקת רווחים.

חבל להתווכח איפה שאין על מה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 29, 2014 12:04 am 
Junior

אייל ברקוביץ ביציע הערב: דייויד בלאט נכשל אלא אם ייקח אליפות אירופה.

הבורות שיש בתקשורת זה פשוט נורא.

אגב, הם בחרו את רן בן שמעון כמותג החזק בגלל הניצחון בדרבי רגל, לא צריך להוסיף.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 29, 2014 6:17 pm 
Hall of Famer

משהו ששמתי לב אליו כשראיתי שוב את המשחק הראשון.
זוכרים שדיברתי פה על קטע שראיתי, עם התנועה הזו ששחקן שזורק עונשין עושה אחרי הזריקה כדי לתת פייב לשניים שעומדים לריבאונד? על זה שהיא נהייתה כל כך אוטומטית, שבקטע שראיתי גם כשאין אף אחד בריבאוננד - הזורק התכופף אחרי זה קדימה ועשה פייב עם האוויר משני הצדדים?
אז טייריס רייס עושה את זה כל הזמן! מוזר שלא שמתי לב עד עכשיו. תסתכלו עליו אחרי הזריקות בב"ס של מלי, ואחר כך נדמה לי שהוא זרק גם עונשין בטכנית כלשהי במשחק אחר ועשה אותו דבר.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 29, 2014 6:21 pm 
Hall of Famer

זה דבר די טבעי. כשמלמדים ילדים כדורסל, מסבירים להם על חשיבות ה"טקס" שעושים לפני הזריקה, כי זריקת עונשין זה משהו שצריך לבוא באוטומט ומתוך תנועות מורגלות של הגוף. אז אצל טייריס רייס ה"כיפים" האלה הם חלק מהטקס.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 29, 2014 6:40 pm 
Sophomore

מכיר את התופעה. לא חשבתי על עניין הטקס. אבל משום מה נראה לי שזה לא המקרה. לפחות ממה שאני זוכר בילדים, הטקס היה כל השלב משהכדור אצלך עד סיום הזריקה. אבל אולי...

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 29, 2014 6:47 pm 
Junior

היה גם קטע באחד המשחקים האחרונים (אולי במשחק 4) שהוא הושיט ידיים אחורה אחרי קליעת/החטאת עונשין רק שאף אחד לא בא לתת לו כיף.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 334 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Att, B.Grant44, Google [Bot], kakon3, stavs, גמליאל ו 11 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה

חפש:
עבור ל: