סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ש' מאי 04, 2024 8:52 pm

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 108 הודעות ]  עבור לעמוד 1, 2, 3, 4, 5  הבא

איפה אתם ועולם הנדל"ן?
רחוק מזה 25%  25%  [ 9 ]
מתקרב לרכישת דירה 11%  11%  [ 4 ]
יכול לרכוש אבל מחכה על הגדר 11%  11%  [ 4 ]
בעל דירה מהשנים האחרונות 28%  28%  [ 10 ]
מסיים משכנתא 14%  14%  [ 5 ]
בעל יותר מדירה אחת 6%  6%  [ 2 ]
יצחק תשובה 6%  6%  [ 2 ]
סך הכל הצבעות : 36
מחבר הודעה
הודעהפורסם: ד' אפריל 26, 2017 5:43 pm 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (0)
אז עברו על הפורום שנים על גבי שנים, אבל לא התפתח פה דיון רציני על נושא הנדל"ן.
מאז 2008 המחירים עלו במעל 100%, מה שיצר לדור שלהם בעיה רציני.
איפה אתם בסיפור ולאן הולכים מכאן? ברקע הדיווחים מהחודשים האחרונים שיש ירידה במכירות ובכמות העסקאות.
בשטח יש מהרושם שלי קיפאון. אבל המחירים טרם יורדים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' אפריל 26, 2017 6:38 pm 
Sophomore

על הגדר, מחכה לגירסה שלנו לסאב פריים, שאינשאללה בוא תבוא.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' אפריל 26, 2017 8:23 pm 
Hall of Famer

WTF כתב:
על הגדר, מחכה לגירסה שלנו לסאב פריים, שאינשאללה בוא תבוא.

אין לי ראש למילים ארוכות וביבלברוקס מן מילה ארוכה שכזאת

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' אפריל 27, 2017 12:50 am 
Hall of Famer

קנינו דירה ב-2003, כשהעלייה כבר התחילה, אבל המחיר עוד עמד על פחות מחצי ממה שהוא היום. בעוד שנתיים נגמור לשלם את המשכנתא (עם הריבית המטורפת, כדי לאזן קצת את התמונה).
אבל זו דירה שקטנה עלינו בכמה מידות עכשיו, כדי להשתדרג שדרוג מינימלי, נצטרך לקחת עוד משכנתא של איזה מיליון שקל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' אפריל 27, 2017 8:32 am 
Hall of Famer

יצא לי להתגלגל במקרה לאתר נדל"ן אמריקאי לפני כמה ימים, כמות הבתים (לא דירות, בתים) של 100 מ"ר ומעלה שמוצעת שם בפחות מ-100,000$ היא פשוט מגוחכת, מי שלא בררן לגבי מיקום ומוכן גם להשקיע בשיפוץ יכול למצוא בתים גם בפחות מ-20,000$ ואפילו פחות מ-10,000$ בלי שום בעיה. אז כן, כנראה שלא תמצאו שום דבר בניו-יורק או לוס אנג'לס במחירים האלו, אבל בלא מעט ערים אחרות כנראה שכן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' אפריל 27, 2017 9:06 am 
מנהל פורום

אורן כתב:
קנינו דירה ב-2003, כשהעלייה כבר התחילה, אבל המחיר עוד עמד על פחות מחצי ממה שהוא היום. בעוד שנתיים נגמור לשלם את המשכנתא (עם הריבית המטורפת, כדי לאזן קצת את התמונה).
אבל זו דירה שקטנה עלינו בכמה מידות עכשיו, כדי להשתדרג שדרוג מינימלי, נצטרך לקחת עוד משכנתא של איזה מיליון שקל.

סתם מעניין אותי.
מה היה המצב שלכם בנוגע לקניית דירה שיותר מתאימה למידותיכם, אילו הייתם נשארים בשכירות, לא משלמים משכנתא וממשיכים לצבור הון עצמי.
האם הייתם קרובים או רחוקים יותר, ואם כן בכמה?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' אפריל 27, 2017 9:16 am 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
אני לא יודע לגבי 2003. אנחנו קנינו ב2001 וזה כנראה הדבר הכי ממוזל שהיה לנו בחיים (השוק היה אז בריצפה מבחינת מחירים, אבל גם ההיצע היה מאוד נמוך). להערכתי אותה דירה תעלה היום בסביבות הפי שלושה ממה ששילמנו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' אפריל 27, 2017 9:54 am 
Senior

אנחנו קנינו לפני ארבע שנים כשהמחירים היו בשיא כל הזמנים (ומאז כמובן עלו ולא מעט, מניח שהיום אנחנו יכולים להרוויח עליו 20% בערך ממה ששילמנו)
חשוב לציין שכשהמחירים גבוהים המשכנתאות זולות

אני מכיר את החישובים שמראים שעדיף לשכור דירה ולא לקנות. רוב המודלים מתיחסים לשווקי הון מאוד רווחיים, לא באמת ריאלים למי שלא מתעסק בהם כל כך, ונדל"ן שלא עולה או במגמת עליה כללית מתונה.
לדעתי במציאות הנוכחית קניית נדל"ן היא השקעה טובה כמעט תמיד.

ציטוט שלי מהבלוג של אסף צימרינג "מבוא לכלכלה ג":

מבחינתי החשבון הוא באמת פשוט: אם אני משלם במזומן על מחצית מערך הנכס ותשלומי המשכנתא זהים לתשלומי שכירות אלטרנטיבית, אז בהנחה שהריבית הממוצעת על השקעה בשוק ההון היא 4%, אוכל להרוויח אחרי 20 שנה 19% מעל ערך הנכס.
אם הנכס יעלה ביותר מ 19% בעשרים שנה ארוויח, אם לא – אפסיד.
במצב העניינים הנוכחי נראה לי שהרבה יותר סביר שארוויח משאפסיד.

נערך לאחרונה על ידי תומר בתאריך ה' אפריל 27, 2017 2:01 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' אפריל 27, 2017 10:10 am 
Hall of Famer

rony כתב:
יצא לי להתגלגל במקרה לאתר נדל"ן אמריקאי לפני כמה ימים, כמות הבתים (לא דירות, בתים) של 100 מ"ר ומעלה שמוצעת שם בפחות מ-100,000$ היא פשוט מגוחכת, מי שלא בררן לגבי מיקום ומוכן גם להשקיע בשיפוץ יכול למצוא בתים גם בפחות מ-20,000$ ואפילו פחות מ-10,000$ בלי שום בעיה. אז כן, כנראה שלא תמצאו שום דבר בניו-יורק או לוס אנג'לס במחירים האלו, אבל בלא מעט ערים אחרות כנראה שכן.

עכשיו שעברתי ללוס אנג'לס, אני מקווה לקנות בית מתישהו בקרוב, אבל אין ספק שגם פה זו חתיכת השקעה (בשוויץ אגב, ביתי הקודם - זה כל כך יקר, שזה שוק מרוכז שכירות באופן מובהק). למרות זאת, אני תמיד משתעשע ברעיון לקנות בית זול במקום אחר בארה"ב, הבעיה היא שאצטרך לחקור היטב את שוק הנדל"ן בשביל זה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' אפריל 27, 2017 1:03 pm 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
די מוזר שהרוב המוחלט של העונים לסקר כאן או שרכשו דירה או שחושבים שהם מסוגלים אבל מעדיפים לא. מנוגד למדי לנרטיב של "אי אפשר לקנות דירה". בכל אופן, אפשר כמובן להסיק אפס מסקנות על בסיס "סקר" שכולל כל כך מעט תשובות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' אפריל 27, 2017 1:24 pm 
Senior

אני די בטוח שהגולשים בפורום הם קבוצה יחסית הומוגנית, בעלי השכלה אקדמית במקצועות מבוקשים שמאפשרים להם לגלוש בסלניוז על חשבון העבודה

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' אפריל 27, 2017 1:35 pm 
מנהל פורום

לא הייתי מסיק מסקנות מאקרו על בסיס 11 תשובות אנונימיות לסקר אינטרנטי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' אפריל 27, 2017 1:51 pm 
Hall of Famer

Shiver כתב:
אורן כתב:

סתם מעניין אותי.
מה היה המצב שלכם בנוגע לקניית דירה שיותר מתאימה למידותיכם, אילו הייתם נשארים בשכירות, לא משלמים משכנתא וממשיכים לצבור הון עצמי.
האם הייתם קרובים או רחוקים יותר, ואם כן בכמה?

רחוקים יותר. הרבה יותר. ברמה שהייתה הופכת את זה לחלום לאו בר הגשמה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' אפריל 27, 2017 3:50 pm 
Junior

בשלב עורכי הדין בתהליך של רכישת דירה (יד שניה).

לפני שנתיים (שהיה לנו פחות כסף) אמרנו שלא כדאי שנקנה כי השוק מטורף ובטח יירד בעתיד הקרוב.
חלפו שנתיים והמחירים עלו לא מעט וכל הכסף שחסכנו בתקופה הזאת פחות או יותר סגר את העליה.

מאז שעברתי לגור עם אשתי לפני 6 שנים ביחד (אז עוד זוג סטודנטים) עברנו 5 דירות (באר שבע, תל אביב, פריז, ראשון ורמת השרון).
עכשיו בכל מקרה בעל הדירה שלי מוכר את הנכס לכן גם אם לא היינו קונים היינו צריכים לעבור...

מעבר לפן הכלכלי (שלא יודע אם זו השקעה חכמה או לא) אנחנו בעיקר רוצים יציבות ומקום שנוכל להשקיע בעיצוב שלו (לך תשקיע בדירה שכורה לשנה-שנתיים-שלוש).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' אפריל 27, 2017 3:51 pm 
Junior

לפני 4.5 שנים קניתי דירת 5 חדרים מקבלן.
כיום אפשר לקנות בשכונה בה אני גר דירת 3 חדרים (קומה ראשונה ויש בניין אחד בסך הכל שמוכר דירות כאלה) ב-20,000 שקל יותר. זה שגר קומה מעלי מכר לאחרונה בכמעט 40 אחוזים יותר מהמחיר ששילמתי בזמנו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' אפריל 27, 2017 7:02 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (6)
את הבית שלי בשרון קניתי ב-2000 מקבלן. למרות שזמן לא רב אחרי זה הייתה ירידת מחירים, היום הוא כמעט כפול בערכו וזה כשהוא בן 17 שנה ויד שנייה כמובן.
הבנות שלי כבר גדולות ובקרוב יתלבטו גם הן בענייני דירה וכו', אלוהים יודע איך יסתדרו וכמה נצטרך לעזור.

ומלבד זאת אני סבור שיש להחריב את קרתגו ולבטל את חץ הפוזשן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' אפריל 27, 2017 9:06 pm 
Junior

פספסנו את המחירים הנורמלים שהיו כשהתחתנו (סוף 2005). קונים עכשיו דירה אחרי שגרנו ב-6 שנים האחרונות בבית של המשפחה בלי לשלם שכירות, ועדיין אנחנו לוקחים משכנתא של יותר ממיליון ש"ח.
בנוסף, יש הרחבה במושב ואנחנו גם קונים מגרש במחיר (מוזל מאוד). כמה שזה "חונק" אותנו עכשיו, אני משוכנע שבעוד 10 שנים והילך יתברר שזה היה מהלך סופר חשוב.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' אפריל 28, 2017 9:21 am 
Sophomore

אף אחד לא השתמש במונח הזה עד עכשיו, אז אני אקרא לילד בשמו.

יש בישראל בועת נדל"ן. כנראה בועת הנדל"ן הגדולה ביותר בעולם. אנחנו בדרך למשבר כלכלי מאוד חמור, כשברקע משבר כלכלי עולמי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' אפריל 28, 2017 11:47 am 
Hall of Famer

וזה אתה אומר על סמך מה? להגיד שיהיה מתישהו משבר כלכלי זה גם אני יכול.

קצת יותר בפרוט:
אין כיום משבר כלכלי עולמי. המשבר היה לפני 8-9 שנים. מה שיש היום זו התפכחות. ובמסגרת ההתפכחות הזו, העולם נמצא בצמיחה די איטית.
שני המשברים הכלכליים העולמיים האחרונים (בועת ההייטק והסאב פריים) נבעו מכך שהכלכלה אימצה לחיקה מודלים כלכליים/עסקיים חדשים עם יסודות רעועים מאוד (הסרט "מכונת הכסף" מסביר יפה את כל הרעות החולות של הסאב פריים). ברגע שהעסק קורס, נוצר משבר אמון, ואמון בין אנשים זה החלק הכי בסיסי שמניע כלכלה הן ברמת המיקרו והן ברמת המאקרו. בשביל לבנות אמון מחדש לוקח זמן.
זה לא המצב היום, ונכון לכרגע, אני לא מכיר תעשייה צומחת משמעותית שנשענת על מודל עסקי שלא צפוי להניב תזרימי מזומנים למשקיעים בעתיד הנראה לעין.

לגבי ישראל, אתה צריך לזכור דבר אחד והוא שיש במדינה הזאת קבוצות אינטרסים חזקות מאוד שמעוניינות להשאיר את המצב כמו שהוא (בנק ישראל, הבנקים, קבלנים, יזמים, אנשים שקנו דירות להשקעה). לא רואה כ"כ מי הולך לעצור אותם. בטח שלא השלטון שהולך ביחד עם ההון והעיתון.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' אפריל 28, 2017 12:33 pm 
Sophomore

כן, רק שכל הצמיחה המזויפת הזאת מבוססת על חובות. החוב של ארה"ב הוא 20 טריליון דולר. קראתי איפשהו שהחוב של העולם המערבי מוערך בסדר גודל של כמה קאוטריליוני דולרים. אין סיכוי שיחזירו אותו.

אני אומר שבסבירות מאוד גבוהה יפרוץ במהלך השנה הקרובה משבר כלכלי חריף, יותר גרוע ממשבר הסאבפריים ב-2008 והדוט-קום ב-2001. ויש כבר סימנים מקדימים לכך.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' אפריל 28, 2017 1:29 pm 
Hall of Famer

המממ... אז בגלל שיש לה חוב 20 טריליון דולר היא לא יכולה להחזיר אותו? בערך כמו להגיד שאם לבנאדם יש חוב של 500 אלף שקל הוא לא יוכל להחזיר אותו. אם זה ביל גייטס כנראה שהוא יוכל. אם זה מישהו שעובד בשכר מינימום כנראה שלא בזמן הנראה לעין.

חוב הוא מנוע צמיחה מאוד משמעותי, כי אתה יכול לממן השקעה במחיר זול כנגד הבטחת תשלום עתידית. לחלק ניכר מהציבור הישראלי יש משכנתא, וכנראה שבלי המשכנתא הזאת, מעט מאוד אנשים היו יכולים לקנות דירה. ככה עובדות גם ממשלות.

בקיצור, נחיה ונראה :)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' אפריל 28, 2017 2:56 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (6)
itay2 כתב:
כן, רק שכל הצמיחה המזויפת הזאת מבוססת על חובות. החוב של ארה"ב הוא 20 טריליון דולר. קראתי איפשהו שהחוב של העולם המערבי מוערך בסדר גודל של כמה קאוטריליוני דולרים. אין סיכוי שיחזירו אותו.

אני אומר שבסבירות מאוד גבוהה יפרוץ במהלך השנה הקרובה משבר כלכלי חריף, יותר גרוע ממשבר הסאבפריים ב-2008 והדוט-קום ב-2001. ויש כבר סימנים מקדימים לכך.

אם החוב של ארה"ב (שהיא כנראה בעלת החוב הלאומי הכי גדול) הוא 20 מיליון דולר, אני לא רואה שום מצב שהחוב העולמי מגיע לפי כמה מאות מזה.

לא אומר שלא יקרה משבר כלכלי, מתישהו הוא יקרה כי כל כמה זמן יש כזה... אבל לא כתבת פוסט כמעט זהה גם לפני שנה או שנתיים?

ומלבד זאת אני סבור שיש להחריב את קרתגו ולבטל את חץ הפוזשן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' אפריל 28, 2017 3:20 pm 
Senior

אני לא חושב שיש בארץ בועת נדל"ן. המונח הזה אפייני לשווקים ספקולטיביים כלומר אם הייתה קבוצה גדולה של אנשים שהייתה קונה דירות כדי למכור אותם עוד שנה ברווח, אפשר היה לקרוא לזה בועה כי יש סיכוי שעוד שנה לא יהיה מי שיקנה. נכון לעכשיו הביקושים העיקריים לדירות בארץ מגיעים מאנשים שרוצים לגור בהם, אלו ביקושים סופר קשיחים והמחירים מושפעים בעיקר מעקומות היצע-ביקוש.
מה שיכול לקרות הוא שההיצע יגדל מאוד בעקבות היוזמות של משרד האוצר ואז המשכנתאות יוזלו והבנקים יפסידו די הרבה כסף על הנייר (כל האשראי שהם מעניקים לרוכשים על ידי המשכנתאות). מצד שני לציבור יישאר כנראה יותר כסף שיופנה לצריכה או לחסכונות (=צמיחה).
אי אפשר להגיד שזה לא ישפיע על הכלכלה אבל מכאן ועד משבר כלכלי חמור מאוד עוד יש המון דרך.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' אפריל 29, 2017 11:28 pm 
מנהל פורום

תומר כתב:
אני לא חושב שיש בארץ בועת נדל"ן. המונח הזה אפייני לשווקים ספקולטיביים כלומר אם הייתה קבוצה גדולה של אנשים שהייתה קונה דירות כדי למכור אותם עוד שנה ברווח, אפשר היה לקרוא לזה בועה כי יש סיכוי שעוד שנה לא יהיה מי שיקנה. נכון לעכשיו הביקושים העיקריים לדירות בארץ מגיעים מאנשים שרוצים לגור בהם, אלו ביקושים סופר קשיחים והמחירים מושפעים בעיקר מעקומות היצע-ביקוש.
מה שיכול לקרות הוא שההיצע יגדל מאוד בעקבות היוזמות של משרד האוצר ואז המשכנתאות יוזלו והבנקים יפסידו די הרבה כסף על הנייר (כל האשראי שהם מעניקים לרוכשים על ידי המשכנתאות). מצד שני לציבור יישאר כנראה יותר כסף שיופנה לצריכה או לחסכונות (=צמיחה).
אי אפשר להגיד שזה לא ישפיע על הכלכלה אבל מכאן ועד משבר כלכלי חמור מאוד עוד יש המון דרך.

תומר, אתה באמת חושב שאין פה "קבוצה גדולה של אנשים שהייתה קונה דירות כדי למכור אותם עוד שנה ברווח"??? זה הרי בדיוק מה שקרה כאן כמעט עשור. חוץ מהמשקיעים פר-סה שמילאו את השוק החל משנת 2008 ולוודאי חשבו כך, גם אותם זוגות שבסך הכל קנו דירה שהיא עוד טיפהל'ה מעל היכולות הכלכליות שלהם - למעשה לקחו את ההנחה שערך הנכס רק יעלה ויעלה וזה היה אחד השיקול המובילים שלהם. בכל אופן רק בשביל לסבר את האוזן גם איזורי ביקוש אחרים שנראו הרבה יותר יציבים ברחבי העולם ספגו ירידות משמעותיות במחירי הנדל"ן בסיטואציות מסוימות (יפן, אירלנד, ארה"ב). בגלל שאנשי הפורום פה יחסית צעירים (כולל אני), הם לא מכירים מחייהם הבוגרים תקופות מיתון וירידות מחירים וזה קצת גורם לכשל הפסיכולוגי כשהעדר חושבים שהמחירים רק יכולים לעלות.

עניין "הביקושים הקשיחים" זהו עוד מיתוס שצריך לנפץ כי אין פה באמת מחסור בדירות ואנשים לא גרים ברחובות. רמות הבניה היו דומות ואפילו נמוכות יותר גם בתקופות שהנדל"ן דישדש מסוף שנות ה-90 עד 2008. גם הגרפים של מחירים שכר הדירה רחוקים מאוד בקצב העליה ממחירי הדירות לרכישה, מה שעוד מעיד על זה שהביקוש האמיתי למגורים הוא נמוך בהרבה.

לדעתי אם אכן תהיו פה קטסטרופה כלכלית, היא לא תתרחש בגלל פעולות הממשלה שהן די חלביות בינתיים, אלא תגרם בגלל אירוע/י מאקרו כגון פשיטת רגל של חברה גדולה, מלחמה, נפילות עולמיות בבורסה, עליה משמעותית בריבית או משהו בסדר גודל כזה. במצב כזה גם המשק וגם הציבור יהיו בבעיה ענקית. הציבור ייכנס למערבולת של ירידת מחירים ובעיות קשות בהחזרי המשכנתאות. המשק ייפגע כי הבנקים יהפכו די מהר לעסק בלתי יציב כי המינוף של הציבור בשנים האחרונות פשוט עצום. כמובן שזה לא ישחרר הכנסה פנויה של העובדים אלא להיפך - יביא למיתון. הריבית היא גם עסק לא פשוט, כי מצד אחד הריבית עולה בעולם, אך מצד שני בנק ישראל רוצה לשמור את השקל נמוך ולכן יש לחץ נגדי לשמור על ריבית נמוכה, ובמקביל גם לקנות דולרים במחירים הפסד. כרגע זה לא כל כך עובד לבנק ישראל, וגם למאמצים בתחום הזה יכול להיות גבול שיגמר בתוצאה לא נעימה בכלל ברמת המאקרו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' אפריל 30, 2017 7:51 pm 
Hall of Famer

כל המהלכים של קרנית פלוג בגזרת המט"ח הם די מביכים. רכישות הדולרים למיניהן בשילוב עם הורדות ריבית (שהתחילו עוד מתקופת פישר) הובילו את ישראל למקום שבו היא בשיא יתרות מט"ח ודולר שרק ממשיך לרדת ולרדת ואיתו גם השווי של יתרות המט"ח...
לא ברור בכלל למה הבנק מנסה להתערב בשוק שברור שההשפעה שלו עליו מזערית למדי, ומי מרוויח מכל ההתערבויות הללו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 108 הודעות ]  עבור לעמוד 1, 2, 3, 4, 5  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 11 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה