סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ש' מאי 04, 2024 10:08 pm

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 108 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4, 5  הבא

איפה אתם ועולם הנדל"ן?
רחוק מזה 25%  25%  [ 9 ]
מתקרב לרכישת דירה 11%  11%  [ 4 ]
יכול לרכוש אבל מחכה על הגדר 11%  11%  [ 4 ]
בעל דירה מהשנים האחרונות 28%  28%  [ 10 ]
מסיים משכנתא 14%  14%  [ 5 ]
בעל יותר מדירה אחת 6%  6%  [ 2 ]
יצחק תשובה 6%  6%  [ 2 ]
סך הכל הצבעות : 36
מחבר הודעה
הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 3:11 pm 
Junior

בלוג: הצג בלוג (0)
אם אנשים קנו דירה במחירי שיא והמחירים יתאזנו למטה, איך הם אמורים לתקן חזרה למעלה? הערך של הדירה עומד כנגד המשכנתא ואם הערך יורד הם מפסידים כסף

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 4:22 pm 
מנהל פורום

תומר כתב:
שיבר, אלא אם כן אתה עובד במחלקת המשכנתאות של בנק או משהו כזה, אני לא בטוח שאני מבין, הן את האמירות הפסקניות שלך לגבי מסלולי המשכנתא והן את הקביעות שלך כאילו חוץ ממך אף אחד לא מבין כלום.

אתה מוכן לשים עכשיו סכום כסף משמעותי בהימור על זה שתוך חמש שנים נניח תהיה קטסטרופה כלכלית בארץ (מוגדרת היטב בפרמטרים מדידים) בגלל ירידת מחירי הדיור?

אני לא עובד בשום בנק.
איזה אמירות פסקניות אמרתי לגבי מסלולי המשכנתא? שרבים לוקחים מסלולים צמודי ריבית וששוכבים במסלולים האלה מיליארדים רבים מהשנים האחרונות? זה לא נכון?
מתי אמרתי שאף אחד אחר לא מבין כלום? מישהו הציג איזה נתון או אמירה משכנעת אחרת שסתרה דברים שאמרתי? בבקשה תפנה אותי...

אני אומר שכאשר יתרחשו אחד מ-2 דברים שיגרמו לירידת מחירי הדיור, תהיה פה קטסטרופה כלכלית בארץ ו/או מיתון.
- תהיה עליה משמעותית בריבית מהמצב הנוכחי - אני אסייג שזה יכול לקחת גם יותר מ-5 שנים, כנראה לא הרבה יותר. "משמעותית" - נניח מעל 3-4%.
- יתרחש איזשהו אירוע מאקרו שלילי משמעותי שיגרום לירידת מחירים: מיתון, נפילות עולמיות בבורסה, מלחמה, רעידת אדמה וכו'.

ולמה אני אומר את זה? העליות גרמו לאנשים להיכנס לחוב הולך וגדל של גובה המשכנתא, ולפרוס ליותר שנים. השכר הרי לא עלה באותו הקצב, אם בכלל.
כאשר הריבית תעלה מרמתה האפסית כיום, להרבה אנשים ההחזר החודשי יקפוץ בסכומי שיכולים להגיע לאלפי שקלים במקרה הרע.
אנשים שיוכלו לספוג את העליה בהחזר החודשי פשוט יוציאו הרבה פחות כסף על דברים אחרים במשק - קניות, בילויים, נסיעות וכו'. זה מצמצם את ההוצאה לנפש ומביא למיתון כשזה בקנה מידה מספיק גדול של האוכלוסייה.
אנשים שלא יוכלו לספוג את העליה יכולים למצוא את עצמם בפני עיקול הדירה, או פריסה מחודשת של החובות שרק יכניסו אותם לברוך גדול יותר (וכמובן לצמצום של ההכנסה הפנויה).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 4:50 pm 
Senior

אני מסכים איתך על רוב הדברים אבל כשאתה כותב למישהו "אתה נופל בפח של הבנקים" או "זאת בדיוק הנפילה שלך" אתה משקף עמדת עליונות שלהערכתי לא קיימת.
לקחתי, ברוך השם, משכנתא לא רעה בכלל, מכיר כל מיני אנשים שלקחו גם כן. כמו אנשים אחרים ביררתי את הסוגיה לפני ולפנים ואני מאמין שאני מכיר את הנושא מספיק טוב.

הטענה שלי היא שכשמחירי הדירות עולים, מחירי המשכנתאות יורדים. בסופו של דבר לבנקים יש אינטרס למכור משכנתאות, זה קרוב לוודאי אחד המוצרים המניבים שלהם, אם כי לא הרווחיים, כשהביקוש יורד, המשכנתאות מוזלות. גם בנטרול ירידת הריביות זו הנחה שיחסית קל לאמוד אותה והיא לדעתי כל כך מובנת מאליה (לפחות על פי עקומות ביקוש והיצע) שאני לא באמת רואה טעם להתעכב עליה.
לעניין קנסות היציאה, התכוונתי להגיד שכל משכנתא היא סיפור אחר, הן מבחינת מסלול הריבית, הן מבחינת נקודות היציאה, הן מבחינת לוחות ההחזרים. עליות הריביות תשפענה אבל לא בהכרח בצורה קריטית, זה באמת מאוד פשוט. אם לקחת משכנתא והריבית עלתה, אתה יכול למחזר אותה אם אתה רוצה, לקחת בריבית קבועה או משהו כזה.
מסלול הפריים הוא אחד מני רבים, כמו שכתבו כאן הוא מייצג רק חלק מתשלומי המשכנתא ואם הריבית לא תעלה פתאום לשבעה אחוזים במכה, רוב האנשים יוכלו להסתדר.
אגב, אם אין באמת בעיה של היצע, הייתי מצפה שלפחות מחירי השכירות ירדו, אלא אם כן אתה טוען שהמשקיעים מעדיפים לא להשכיר את הדירות כדי לשמר את ערך הנכס.

ובשורה התחתונה, אם המשכנתאות יתייקרו מאוד, אנשים יוכלו למכור את הדירות כדי לכסות את החוב (למעט אלה שיחכו שיעקלו להם אותן). אני מסכים איתך שזה יגרום למיתון, לא מסכים איתך באשר להיקפו, אלא אם כן כמובן הירידה תהיה בחמישים אחוז ככה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 4:50 pm 
Junior

אני לא חושב שהבעיה תהיה עלייה בריבית אלא יותר הירידה במחירי הדירות שתוריד את ערך הנכסים. וגם זה לא איזו סכנה כי סך הכל מי שקנה את הדירה במחיר כלשהו (גם אם גבוה) ימשיך לשלם עליה באותו אופן. אבל ירידה במחירים היא לפחות מבאסת בשביל מי ששילם על דירה יותר משהיא תהיה שווה

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 4:58 pm 
Senior

זה לא מדויק כי כמו ששיבר כתב - אם מחירי הדירות ירדו, מחירי המשכנתאות (והריביות) יעלו. אנשים ישלמו יותר ממה שהם שילמו עד כה, וודאי שיותר מדמי שכירות אקוויולנטיים.
הבעיה העיקרית היא שבהיעדר אפיקים רווחיים יותר, הפך הנדל"ן לאפיק חיסכון משמעותי מאוד. פגיעה בנדל"ן היא פגיעה בחסכונות, אני מאמין שלזה שיבר התכוון והוא צודק (גם אם מעט מתלהם...).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 6:29 pm 
Junior

למה שמחירי המשכנתאות והריביות יעלו, אי אפשר לפקח על זה?
וגם אם כן, איך זה יעזור למי שקנה דירה (לדוגמא) במיליון וחצי ועכשיו תהיה שווה נגיד 1.2 מיליון

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 6:31 pm 
מנהל פורום

תומר כתב:
אני מסכים איתך על רוב הדברים אבל כשאתה כותב למישהו "אתה נופל בפח של הבנקים" או "זאת בדיוק הנפילה שלך" אתה משקף עמדת עליונות שלהערכתי לא קיימת.
לקחתי, ברוך השם, משכנתא לא רעה בכלל, מכיר כל מיני אנשים שלקחו גם כן. כמו אנשים אחרים ביררתי את הסוגיה לפני ולפנים ואני מאמין שאני מכיר את הנושא מספיק טוב.

הטענה שלי היא שכשמחירי הדירות עולים, מחירי המשכנתאות יורדים. בסופו של דבר לבנקים יש אינטרס למכור משכנתאות, זה קרוב לוודאי אחד המוצרים המניבים שלהם, אם כי לא הרווחיים, כשהביקוש יורד, המשכנתאות מוזלות. גם בנטרול ירידת הריביות זו הנחה שיחסית קל לאמוד אותה והיא לדעתי כל כך מובנת מאליה (לפחות על פי עקומות ביקוש והיצע) שאני לא באמת רואה טעם להתעכב עליה.
לעניין קנסות היציאה, התכוונתי להגיד שכל משכנתא היא סיפור אחר, הן מבחינת מסלול הריבית, הן מבחינת נקודות היציאה, הן מבחינת לוחות ההחזרים. עליות הריביות תשפענה אבל לא בהכרח בצורה קריטית, זה באמת מאוד פשוט. אם לקחת משכנתא והריבית עלתה, אתה יכול למחזר אותה אם אתה רוצה, לקחת בריבית קבועה או משהו כזה.
מסלול הפריים הוא אחד מני רבים, כמו שכתבו כאן הוא מייצג רק חלק מתשלומי המשכנתא ואם הריבית לא תעלה פתאום לשבעה אחוזים במכה, רוב האנשים יוכלו להסתדר.
אגב, אם אין באמת בעיה של היצע, הייתי מצפה שלפחות מחירי השכירות ירדו, אלא אם כן אתה טוען שהמשקיעים מעדיפים לא להשכיר את הדירות כדי לשמר את ערך הנכס.

ובשורה התחתונה, אם המשכנתאות יתייקרו מאוד, אנשים יוכלו למכור את הדירות כדי לכסות את החוב (למעט אלה שיחכו שיעקלו להם אותן). אני מסכים איתך שזה יגרום למיתון, לא מסכים איתך באשר להיקפו, אלא אם כן כמובן הירידה תהיה בחמישים אחוז ככה.

אוקי מקבל את ההערה על הסגנון.
רשמתי לך כבר את זה שהמשפט "כשמחירי הדירות עולים, מחירי המשכנתאות יורדים" הוא לכל היותר קלישאה. כי למעשה אתה מדבר על תהליך שבו מצד אחד החוב שהלווים צריכים לקחת הולך ונהפך להיות גדול יותר כדי לעמוד במחירי הדירות העולות, ומצד שני הריבית ירדה ל-0%. אבל ריבית 0% היא רק נקודת ההתחלה. כשמתסכלים על כל משך ההלוואה, הלווים (שחלק הגדול צמודים באיזו צורה באחד המסלולים) יגלו שהריבית תעלה להם בכמה אחוזים יפים, מה שיהפוך את המשכנתא ה"זולה" עם מרכאות, למשכתנא יקרה בלי מרכאות. ההחזר הכולל כמובן יטפס, וההפרשים האלה יכולים להגיע לאלפי שקלים בחודש.
הרבה לווים לא לוקחים את זה מספיק בחשבון או חושבים "יהיה בסדר". אז זהו, שלא תמיד...

לבנקים יש אינטרס למכור משכנתאות ברור, אבל הוא לא פשוט ותחת הגבלות. למשל, הם צריכים לעמוד בתנאי הלימת הון של בנק ישראל (לא זוכר בדיוק את המספרים אבל בגדול צריכים לשים בצד כסף על כל כסף שמישהו לווה במשכנתא).
בנקים כמו בנק לאומי למשל כבר הגיעו לתקרה של הלימת ההון ולמעשה כמעט ולא יכולים לקבל עוד משכתנאות חדשות, אז בהחלט יש ירידה בתחרות על הלקוח הקטן. זו אולי גם אחת הסיבות שריבית המשכנתאות עלתה באופן משמעותי בחודשים האחרונים.
ועוד הערה - זה שבנקים נותנים משכנתאות לא אומר שהסיכון בהן הוא בהכרח נמוך. הם תאבי בצע שרק לוטשים על איך לנגוס באזרח ולמקסם את הרוויח בלי היכר. ראינו את זה יפה מאוד בקריסות הבנקים ב-2008.
הפתרון שהצעת "ובשורה התחתונה, אם המשכנתאות יתייקרו מאוד, אנשים יוכלו למכור את הדירות כדי לכסות את החוב (למעט אלה שיחכו שיעקלו להם אותן)" - זה בדיוק מה שיגרור את כדור השלג. הרי מדברים על בעיה רוחבית בציבור רחב ולא בעיה נקודתית של לווה מסוים. אם הרבה אנשים יצטרכו למכור, בסופו של דבר הם ימכרו במחירי הפסד וירידה. מה שיכניס אותם לברוך, ואת המשק למיתון.
גם כל המיחזורים שדיברת עליהם עולים ללווים כסף, הם הרי לא בחינם, אחרת הם כבר היו עושים את זה. בין אם באופן ישיר (בהחזר החודשי או בקנסות מחזור) או באופן עקיף (הארכת משך ההלוואה או פריסה = הרבה יותר כסף לבנק). וכאשר אלפי לווים יתחילו למחזר, לדחות, לצמצם את ההחזרים ולדחות תשלומים, זה סיכון גדול למיתון.

אין שום בעיה של היצע, וכראייה מחירים השכירות כמעט לא השתנו למעט עליה סולידית צמודה למדד, בעוד שמחירי הדיור לקניה עלה בעשרות ומאות אחוזים. התשואה על נכסים להשכרה כמובן ירדה במקביל, וכיום היא מגרדת את 2% בחלק מהמקומות, וזה לפני הוצאות של בלאי, תיווך, עו"ד, זמן שהדירה לא מושכרת וכו'. בהינתן קצב האינפלציה של מעל 1%, יתכן שהתשואה כבר שלילית.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 6:40 pm 
מנהל פורום

קיופיפלו כתב:
למה שמחירי המשכנתאות והריביות יעלו, אי אפשר לפקח על זה?
וגם אם כן, איך זה יעזור למי שקנה דירה (לדוגמא) במיליון וחצי ועכשיו תהיה שווה נגיד 1.2 מיליון

אני לא חושב שאפשר להגיד לבנק מה טווח ריבית משכנתאות שהוא חייב להציע. זה שוק חופשי עם תחרות (עלק). אסור כמובן לתאם עם בנקים אחרים.

למי שקנה דירה, העלאת ריבית כנראה רק תפגע בו:
- אם יש לו החזרים שצמודים לשינויי ריבית, ההחזר החודשי שלו יעלה וכמובן סך ההלוואה והכסף שהוא נותן לבנק על המשכנתא.
- אם יצטרך מסיבה מסוימת למכור את הנכס, הוא יהיה שווה פחות. זה יפגע בו ביכולת לשדרג או למכור לצרכים אחרים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 7:05 pm 
Junior

אז לא נראה לי שיעלו את הריבית. אפשר לפקח על זה ואם זה שוק חופשי אז יהיה מי שיציע משכנתאות בריבית הכי נמוכה כדי לשבור את השוק. נראה לי שזה קשור גם לריבית הנמוכה במשק אז נמצא בשליטה של בנק ישראל, כלומר של המדינה

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 7:16 pm 
Senior

Shiver כתב:
רשמתי לך כבר את זה שהמשפט "כשמחירי הדירות עולים, מחירי המשכנתאות יורדים" הוא לכל היותר קלישאה. כי למעשה אתה מדבר על תהליך שבו מצד אחד החוב שהלווים צריכים לקחת הולך ונהפך להיות גדול יותר כדי לעמוד במחירי הדירות העולות, ומצד שני הריבית ירדה ל-0%. אבל ריבית 0% היא רק נקודת ההתחלה. כשמתסכלים על כל משך ההלוואה, הלווים (שחלק הגדול צמודים באיזו צורה באחד המסלולים) יגלו שהריבית תעלה להם בכמה אחוזים יפים, מה שיהפוך את המשכנתא ה"זולה" עם מרכאות, למשכתנא יקרה בלי מרכאות. ההחזר הכולל כמובן יטפס, וההפרשים האלה יכולים להגיע לאלפי שקלים בחודש.
הרבה לווים לא לוקחים את זה מספיק בחשבון או חושבים "יהיה בסדר". אז זהו, שלא תמיד...

לבנקים יש אינטרס למכור משכנתאות ברור, אבל הוא לא פשוט ותחת הגבלות. למשל, הם צריכים לעמוד בתנאי הלימת הון של בנק ישראל (לא זוכר בדיוק את המספרים אבל בגדול צריכים לשים בצד כסף על כל כסף שמישהו לווה במשכנתא).
בנקים כמו בנק לאומי למשל כבר הגיעו לתקרה של הלימת ההון ולמעשה כמעט ולא יכולים לקבל עוד משכתנאות חדשות, אז בהחלט יש ירידה בתחרות על הלקוח הקטן. זו אולי גם אחת הסיבות שריבית המשכנתאות עלתה באופן משמעותי בחודשים האחרונים.
ועוד הערה - זה שבנקים נותנים משכנתאות לא אומר שהסיכון בהן הוא בהכרח נמוך. הם תאבי בצע שרק לוטשים על איך לנגוס באזרח ולמקסם את הרוויח בלי היכר. ראינו את זה יפה מאוד בקריסות הבנקים ב-2008.
הפתרון שהצעת "ובשורה התחתונה, אם המשכנתאות יתייקרו מאוד, אנשים יוכלו למכור את הדירות כדי לכסות את החוב (למעט אלה שיחכו שיעקלו להם אותן)" - זה בדיוק מה שיגרור את כדור השלג. הרי מדברים על בעיה רוחבית בציבור רחב ולא בעיה נקודתית של לווה מסוים. אם הרבה אנשים יצטרכו למכור, בסופו של דבר הם ימכרו במחירי הפסד וירידה. מה שיכניס אותם לברוך, ואת המשק למיתון.
גם כל המיחזורים שדיברת עליהם עולים ללווים כסף, הם הרי לא בחינם, אחרת הם כבר היו עושים את זה. בין אם באופן ישיר (בהחזר החודשי או בקנסות מחזור) או באופן עקיף (הארכת משך ההלוואה או פריסה = הרבה יותר כסף לבנק). וכאשר אלפי לווים יתחילו למחזר, לדחות, לצמצם את ההחזרים ולדחות תשלומים, זה סיכון גדול למיתון.

אין שום בעיה של היצע, וכראייה מחירים השכירות כמעט לא השתנו למעט עליה סולידית צמודה למדד, בעוד שמחירי הדיור לקניה עלה בעשרות ומאות אחוזים. התשואה על נכסים להשכרה כמובן ירדה במקביל, וכיום היא מגרדת את 2% בחלק מהמקומות, וזה לפני הוצאות של בלאי, תיווך, עו"ד, זמן שהדירה לא מושכרת וכו'. בהינתן קצב האינפלציה של מעל 1%, יתכן שהתשואה כבר שלילית.

אני לא מסכים עם כמעט שום דבר שאתה כותב כאן אבל נניח לרוב הדברים.
שתי הערות/תהיות בכל זאת:
- אני מנסה להבין, אתה אומר שאין דבר כזה משכנתא זולה ומשכנתא יקרה? כי זה מה שמשתמע ממה שכתבת, שאם המשכנתא מוזלת עכשיו, סימן שהיא תתייקר אחר כך וממילא אין הבדל
- על מה בדיוק אתה מסתמך כשאתה אומר שמחירי השכירות נותרו כפי שהם? הרושם שלי (כשוכר וגם כמשכיר) הוא שונה לגמרי

בשורה התחתונה - היית מניח עכשיו 50 אלף ש"ח בהימור על ירידה של 50% במחירי הדיור בשבע השנים הקרובות? כי אם לא אז גם לי יש כמה נבואות זעם לתת בחינם באותה דרגת בטחון.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 7:22 pm 
Junior

לא תהיה ירידה של 50 אחוז אבל נראה לי שתהיה ירידה בעקבות יציאה של רוב המשקיעים ומעבר של אנשים מהשקעה בנדל"ן (כהשקעת הון) לאפיקים אחרים. המחירים יגיעו לרמה ריאלית כי יש כרגע סוג של בועה ולדעתי תהיה ירידה, משהו בסדר גודל של מ1.5 ל1.2

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 7:23 pm 
Junior

זו כמובן רק דעתי האישית מהתעניינות בנושא, אני לא נביא

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 9:22 pm 
Junior

תומר כתב:
זה לא מדויק כי כמו ששיבר כתב - אם מחירי הדירות ירדו, מחירי המשכנתאות (והריביות) יעלו.

לא ירדתי לסוף דעתך. פרטי המשכנתא כבר נקבעו לפני ירידת המחיר, למה שיעלו?
גם אם זו משכנתא חדשה, אז צריך ללוות פחות וזה יותר זול

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 10:50 pm 
מנהל פורום

תומר כתב:
אני לא מסכים עם כמעט שום דבר שאתה כותב כאן אבל נניח לרוב הדברים.
שתי הערות/תהיות בכל זאת:
- אני מנסה להבין, אתה אומר שאין דבר כזה משכנתא זולה ומשכנתא יקרה? כי זה מה שמשתמע ממה שכתבת, שאם המשכנתא מוזלת עכשיו, סימן שהיא תתייקר אחר כך וממילא אין הבדל
- על מה בדיוק אתה מסתמך כשאתה אומר שמחירי השכירות נותרו כפי שהם? הרושם שלי (כשוכר וגם כמשכיר) הוא שונה לגמרי

בשורה התחתונה - היית מניח עכשיו 50 אלף ש"ח בהימור על ירידה של 50% במחירי הדיור בשבע השנים הקרובות? כי אם לא אז גם לי יש כמה נבואות זעם לתת בחינם באותה דרגת בטחון.

עם מה בדיוק אתה לא מסכים?

לתהיות שלך:
- במציאות של היום שהיא שילוב של מחירים גבוהים (כלומר שבממוצע המשכנתא בסכום גדול ומתפרסת על שנים רבות, 20-30) וריביות שרק יכולות ללכת ולעלות מכאן, כל משכנתא "ממוצעת" היא משכנתא יקרה שעל כל שקל של הקרן יחזירו אולי חצי שקל ריבית ואולי יותר בסופו של דבר. כמובן שאני מדבר על הממוצע או על הרוב הגדול ויש כאלה שיכולים לעמוד בהחזר חודשי גבוה (ולסגור תוך מעט שנים) או שמלכתחילה מגיעים עם הון עצמי גדול ולא צריכים לקחת סכום גדול. להם המציאות הנוכחית היא אולי אטרקטיבית. אבל מאיך שאני מבין את המציאות, האנשים האלה הם המיעוט של המיעוט בקרב מי שלקח משכתנאות בשנים האחרונות. אז כן, רוב המשכנתאות הן יקרות בסופו של דבר.

- לגבי נתוני השכירות יש גרפים רשמיים שמראים את זה שהם בקיפאון כבר כמה שנים טובות עד כדי עליה מתונה שמייצגת את ההצמדה למדד וכמעט כלום מעבר, בזמן שמחירי הנכסים עלו בחדות. אני אמצא לך אותו בקרוב.

- לגבי ההתערבות שלך, לא יודע אם הייתי מרחיק לכת על חיתוך של 50%, אבל בטווח שבין 20-30% בהחלט הייתי נכנס.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' מאי 16, 2017 11:47 pm 
מנהל פורום

ולגבי הגרף אתה יכול לראות משהו בסגנון בקישור הבא:
http://www.themarker.com/markets/1.3617806
תמונה

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' מאי 17, 2017 1:56 am 
Junior

Shiver כתב:
תומר כתב:
- לגבי נתוני השכירות יש גרפים רשמיים שמראים את זה שהם בקיפאון כבר כמה שנים טובות עד כדי עליה מתונה שמייצגת את ההצמדה למדד וכמעט כלום מעבר, בזמן שמחירי הנכסים עלו בחדות. אני אמצא לך אותו בקרוב.

הגרף לא מוכיח את הטענה שרשמת, כי הטענה שלך היא על מספרים אבסולוטיים והגרף הוא על יחס.
רוצה לומר, הגרף לא סותר את האפשרות שמחירי הדיור עלו ב-100% מ-2008 ובאותו זמן השכירות עלתה ב-25% (בערך המספרים שאני חווה בתל אביב)

ומי שמקווה לקטסטרופה ואפשרות לקנות דירות בזול, צריך קודם לקוות שאורלי לוי תצליח לחוקק אפשרות ל-90%+ משכנתא.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' מאי 17, 2017 8:59 am 
מנהל פורום

אני ממש לא מקווה שתהיה קטסטרופה, אבל לצערי איך שהשוק התנהל בשנים האחרונות בניפוח הבועה ובאשראי הזול, זה יהיה סייד-אפקט בלתי נמנע.

יש גם גרף עם מספר אבסולוטי. אם אני זוכר את הנתון, אז מכירי השכירות עלו בקצב של משהו בין 1-2% בשנה, שזה קצב סביר לאור אינפלציה ולא משקף התייקרות ריאלית של המוצר שנקרא "שכירות".
ואם מחירי הדיור עלו ב-100% והשכירות ב-25% זה רק מוכיח את הנקודה שלי שאין מחסור אמיתי למגורים.
אני צריך למצוא גרף מעודכן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' מאי 17, 2017 9:13 am 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
אפשר לקבל הסבר על מה *כן* מראה הגרף? כי להדיוטות נראה שהקו האדום והכחול די צמודים זה לזה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' מאי 17, 2017 9:28 am 
מנהל פורום

ראובן קצת חשבון:

אם הגרף האדום והכחול נמצאים בערך באותה רמה, אפשר לבטל משני הצדדים את מחירי הדיור ולקבל שמחיר שכר הדירה חלקי מחיר השכר הממוצע הוא בקירוב "1".
כיוון שלאורך כל השנים (מאז 95) הגרפים בקירוב חופפים, ניתן לאמר שיש קורולציה ויחס ישר ולינארי בין מחיר שכר הדירה לשכר הממוצע.
כלומר שכר הדירה עלה באותה פרופורציה לעליית השכר, שזה תהליך הגיוני ובריא.

מהצד השני והשלישי, שני הגרפים מראים עליה של כמעט 100% מאז 95 עד היום, ביחס בין מחירי הדיור לשכר הדירה (הגרף הכחול), ובין מחירי הדיור לשכר הממוצע (הגרף האדום).
כלומר מחירי הדיור "התנתקו" מהעליה המתונה בשכר הממוצע והעליה המתונה בשכר הדירה. זה גרף קלאסי של בועה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' מאי 17, 2017 11:30 am 
Junior

Shiver כתב:
אם הגרף האדום והכחול נמצאים בערך באותה רמה, אפשר לבטל משני הצדדים את מחירי הדיור ולקבל שמחיר שכר הדירה חלקי מחיר השכר הממוצע הוא בקירוב "1".

זה לא סביר בעיניי ששכר הדירה הממוצע הוא שווה להכנסה הממוצעת.
אולי הפרידו לשתי סקאלות ושכחו לרשום את הצד השני של הגרף.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' מאי 17, 2017 11:54 am 
מנהל פורום

idansha, הכוונה היא לא ששכר הדירה שווה להכנסה הממוצעת. אלא שהיחס ביניהם שווה ליחס המנורמל ששנת 95' היא נקודת הייחוס עבורו.

נניח שב-95' השכר הממוצע היה 4,000 ושכר הדירה הממוצע היה 1,000. כלומר יחס של 1:4.
אם היום (2007) השכר הממוצע הוא 6,000 ושכר הדירה הממוצע הוא 1,500, היחס נותר 1:4, כלומר שההכנסה והשכר עלו בצורה פרופורציונלית אחד לשני.
בגרף שהבאתי זה משתקף בכך שהגרף האדום והכחול הם בקירוב חופפים ומתנהגים בצורה דומה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' מאי 17, 2017 2:20 pm 
מנהל פורום

שיבר, ההסבר שלך יפה מאוד אבל שים לב שאתה אומר דבר אחד והכותרת אומרת דבר אחר. מניח שזה סתם טייפו (התכוונו לכתוב השכר הממוצע ויצא להם שכר הדירה) אבל זה לא מעיד טובות וממילא נראה לי שהגרף הובא כדי לתמוך בטענה (השגויה) בכותרת ולא בזו שתיארת כאן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' מאי 17, 2017 2:32 pm 
מנהל פורום

לא, אין פה שום טייפו, הבנת לא נכון והכותרת נכונה. היחס בין מחירי הדירות (מחירי הדיור) לשכר דירה התנתק ועלה באופן לא פרופורציונלי.
בנוסף היחס למשכורות גם עלה (בעוד שהיחס משכורת/שכר דירה נשאר קבוע).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' מאי 17, 2017 3:08 pm 
מנהל פורום

אה אוקיי, אכן לא קראתי טוב (היה יותר הגיוני בעיני שקו אחד יתאר את מחירי הדירות ביחס לשכר הממוצע והשני את שכר הדירה ביחס לשכר הממוצע אבל לא משנה).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' מאי 22, 2017 4:58 pm 
Junior

התותח המפוברק כתב:
כל המהלכים של קרנית פלוג בגזרת המט"ח הם די מביכים. רכישות הדולרים למיניהן בשילוב עם הורדות ריבית (שהתחילו עוד מתקופת פישר) הובילו את ישראל למקום שבו היא בשיא יתרות מט"ח ודולר שרק ממשיך לרדת ולרדת ואיתו גם השווי של יתרות המט"ח...
לא ברור בכלל למה הבנק מנסה להתערב בשוק שברור שההשפעה שלו עליו מזערית למדי, ומי מרוויח מכל ההתערבויות הללו.

ובינתיים, בנק ישראל ממשיך להפסיד הרבה כסף על ההשקעה שלו במט"ח כתוצאה מהתחזקות השקל
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4965712,00.html

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 108 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4, 5  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: ראי שעל הקיר ו 8 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה