סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ו' מאי 03, 2024 6:04 am

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 138 הודעות ]  עבור לעמוד 1, 2, 3, 4, 5, 6  הבא
מחבר הודעה
הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 5:23 pm 
Sophomore

בלוג: הצג בלוג (0)
אז היום נגמר בשעה טובה הסיפור הזה (לבינתיים, לפחות). בג"צ קבע שאין עילה לדיון נוסף, ולבתי חולים אין סמכות לפשפש בתיקים של מבקרים ולמנוע הכנסת מזון לשטחם.

נציגי המפלגות החרדיות צורחים וצווחים, וכך גם הרבנות. מדברים על הכפייה החילונית הנוראה ועל כך שהמוני ישראלים יימנעו מהגעה לטיפול רפואי בפסח.
אני שואל - למה? מה היא הכפייה הנוראית פה? הרי זה לא שנקבע שמטבח בית החולים יגיש חמץ או לא יוכשר לפסח.

האם יהודים אורתודוקסיים שחיים באירופה או בארה"ב לא הולכים לבתי חולים בפסח? או בכלל לא ניגשים לטיפול רפואי במוסדות שלא שומרים על כשרות?

ובכלל - האם "פיקוח נפש" לא מגדיר שכן ייגשו לבית החולים?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 5:27 pm 
Hall of Famer

הבעיה עם חמץ היא איסור 'בל ייראה ובל יימצא' ולא רק האכילה שלו. אם החמץ קיים ושייך ליהודי במקום בו אתה נמצא, אזי הוא נראה ונמצא ובכך עוברים על איסור ובכך זה שונה מטרף רגיל שאסור רק באכילה, ובבישול (אם זה חלב ובשר, שרצים לדעתי מותר לבשל לגוי))
לא שזה משנה לי אבל זו ההלכה

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 5:31 pm 
Junior

רק נדייק - בג"צ קבע פה שאין לבית החולים זכות חוקית להחליט דבר כזה והעביר את ההחלטה למחוקק. הוא לא אמר שההחלטה באופן כללי אינה חוקית (הרי בצה"ל אסור להכניס חמץ) אלא שאם המדינה רוצה בזה היא צריכה לחוקק את זה.
חשבתי שאנשי הימין שעכשיו יוצאים נגד החוק דווקא נגד שלטון הפקידות (מנהלי בתי חולים) ובעד שלטון פרלמנטרי... שיתכבדו ויחוקקו חוק כזה (כמו חוק הצגת חמץ) ולא יתנו לפקידים לעשות את זה בשבילם.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 5:32 pm 
Junior

נורטון כתב:
הבעיה עם חמץ היא איסור 'בל ייראה ובל יימצא' ולא רק האכילה שלו. אם החמץ קיים ושייך ליהודי במקום בו אתה נמצא, אזי הוא נראה ונמצא ובכך עוברים על איסור ובכך זה שונה מטרף רגיל שאסור רק באכילה, ובבישול (אם זה חלב ובשר, שרצים לדעתי מותר לבשל לגוי))

ממה שהבנתי, אם החמץ לא ברשותך אין בעיה לראות אותו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 5:33 pm 
Junior

הו, הנה זה-כן-אני... נו אני מחכה לשצף קצף שלך על הפקידים החצופים שמנסים להמציא חוקים שהמחוקק לא חוקק או לא התכוון אליהם!
מקווה שתיתן פה מילה טובה לבג"צ ששמר על שלטון העם פה ומנע מפקידים לעשות כרצונם.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 5:36 pm 
Sophomore

זה כן אני כתב:
נורטון כתב:

אוקיי, אבל עדיין - האם פיקוח נפש לא גובר על האיסור הזה?
האם בחו''ל יהודים אורתודוקסים שומרי מצוות נמנעים בפסח מלהגיע לכל מקום שהוא שלא משגיח על כשרות לפסח?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 5:41 pm 
Junior

sheky כתב:
הו, הנה זה-כן-אני... נו אני מחכה לשצף קצף שלך על הפקידים החצופים שמנסים להמציא חוקים שהמחוקק לא חוקק או לא התכוון אליהם!
מקווה שתיתן פה מילה טובה לבג"צ ששמר על שלטון העם פה ומנע מפקידים לעשות כרצונם.

viewtopic.php?f=2&t=18152&p=710499&hilit=%D7%94%D7%97%D7%9E%D7%A5#p710499

שם כתבתי:
ציטוט:
העניין הוא שהמקרה (הזניח) בבית החולים הוא בדיוק מסוג המקרים המצויים בלב הסמכות של בית המשפט, כי הוא דן בסוגיה של חוסר סמכות מנהלית. בהעדר חוק איש לא יכול למנוע מאנשים להכניס חמץ לבית חולים. אמנם מדובר בביקורת שיפוטית, אבל היא בהחלט סבירה במקרה הנדון. אני מדבר על סוג אחר של מקרים. התשובה מספקת אותך? סגרנו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 5:44 pm 
Junior

ido כתב:
זה כן אני כתב:
נורטון כתב:

אוקיי, אבל עדיין - האם פיקוח נפש לא גובר על האיסור הזה?
האם בחו''ל יהודים אורתודוקסים שומרי מצוות נמנעים בפסח מלהגיע לכל מקום שהוא שלא משגיח על כשרות לפסח?

אין לי מושג.
עניתי לנורטון, שהצביע כאן על איזו בעיה הלכתית עבור שומרי מסורת, והסברתי שאין באמת בעיה הלכתית (הגם שאיני מבין גדול בעניין).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 5:48 pm 
Junior

זה כן אני כתב:
העניין הוא שהמקרה (הזניח) בבית החולים הוא בדיוק מסוג המקרים המצויים בלב הסמכות של בית המשפט, כי הוא דן בסוגיה של חוסר סמכות מנהלית. בהעדר חוק איש לא יכול למנוע מאנשים להכניס חמץ לבית חולים. אמנם מדובר בביקורת שיפוטית, אבל היא בהחלט סבירה במקרה הנדון. אני מדבר על סוג אחר של מקרים. התשובה מספקת אותך? סגרנו.

וואלה, הופתעתי :)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 6:03 pm 
Hall of Famer

מה הפיקוח נפש כאן? לבקר חולה זה לא פיקוח נפש ולקבל טיפול גם במקום עם חמץ ברור שמותר, אבל זה רק בדיעבד, כלומר אחרי מעשה. אין היתר לעשות את זה מלכתחילה

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 6:38 pm 
Sophomore

נורטון, הטענה של חלק מנציגי הציבור החרדים והרבנות היא שאם לא ימנעו הכנסת חמץ, יהודים שומרי מצוות יימנעו מהגעה לטיפול רפואי בבתי החולים בפסח גם במחיר סכנה בריאותית. אז אני שואל האם הגעה לטיפול רפואי היא לא ''פיקוח נפש'' שגובר על איסורי החמץ?

לא הבנתי למה אתה מתכוון בכך שמותר ''בדיעבד''.
ואני שואל גם (לא אותך, בכללי), האם בחו''ל יהודים אורתודוקסים שומרי מצוות נמנעים מלהגיע לכל מקום שבו יש חשש שיראו חמץ, כולל (אני מניח) בתי חולים?

אגב, אם הבעיה היא לראות חמץ, הרי שיהודי שומר מצוות שחי בשכונה מעורבת צריך להמנע לחלוטין מיציאה לרחוב, כי ייתכן שמישהו בדיוק יעבור עם פיתה ביד. לא?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 6:41 pm 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
איזה כיף שהיתה שנה של קורונה ואני יכול להגיד בפה מלא שאיכפת לי כמו השלג דאשתקד אם חרדים לא יוכלו לבקר בבתי חולים בגלל ההחלטה הנוראה הזו.

מה שכן, יהיה מצחיק אם האישיו הדתי/אנטי דתי בבחירות האלה לא יהיה ההפקרות החרדית בחסות הממשלה בימי הקורונה אלא סוגיית החמץ.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 6:47 pm 
Sophomore

ראובן, ''ההחלטה הנוראה הזו'' = ההחלטה שלמנהלי בתי החולים אין סמכות לאסור על אנשים להביא אוכל מהבית למאושפזים?
אפשר לשאול למה מדובר בהחלטה נוראה בעינייך?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 6:50 pm 
Junior

אני מניח שהוא היה ציני.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 6:56 pm 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
לא ציניות אלא מבע משולב (כלומר ההחלטה נוראה מבחינת החרדים שבגללה לא יוכלו להגיע לבתי חולים).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 7:00 pm 
Sophomore

:oops:

עבר לי מעל הראש

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 7:04 pm 
Hall of Famer
סמל אישי של המשתמש

אני בהלם שהדיון הזה בכלל קיים.
אתם רוצים להאמין באלוהים - תאמינו.
אתם רוצים לא לאכול חמץ - אל תאכלו.
אתם רוצים לא לנסוע בשבת - אל תסעו.
אבל למה לכפות על כולם? צאו לנו מהוריד ראבאק!
זה פאקינג הזוי שבמאה ה21 ציבור שלם שהוא (עדיין) מיעוט במדינה שולט בכזה אופן בשאר האוכלוסיה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 7:35 pm 
Sophomore

sir charles כתב:
זה פאקינג הזוי שבמאה ה21 ציבור שלם שהוא (עדיין) מיעוט במדינה שולט בכזה אופן בשאר האוכלוסיה.

אתה צריך להיכנס לראש של אדם מאמין ודתי.
כתוב בתורה "בל יראה ובל ימצא".
אז לך זה פחות מובן או ברור, אבל מבחינת אדם דתי לראות חמץ בפסח, זו בעיה. . .

כמו שלך יהיה ברור למה לשכן בדלת לידך אסור לשים מוזיקה בפול וולויום בחצות הלילה שאתה רוצה לישון,
כך לדתי זה ברור למה אסור לו לראות באופן ישיר חמץ בפסח, והיכן שהוא יכול למנוע ראיית חמץ בסיטואציה בעייתית - כדאי לעשות זאת.

וחוץ מזה, אנחנו במדינה יהודית . . .

אנחנו צריכים כולנו להתאחד, לאהוב ולהכיר את הצד השני.
מי ייתן וחילוניים יבינו שבמקום סנדוויץ' טונה, אפשר להתחשב במאמינים ולהביא מלפפון ובננה לבית החולים.
וזה יהיה ברור לכולם כמו שברור ל99.99% מהחילונים שביום כיפור לא עושים מסיבות רועשות,
או נסיעות רועשות וכו', גם בלי שיש חוק כזה (למיטב ידיעתי).
ואז מתוך כבוד הדדי הדתיים לא יצטרכו גם לחוקק חוקים כאלו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 7:41 pm 
Sophomore

חחחחחח
כבוד הדדי = תכבדו שהרצון שלי חשוב מהרצון שלך וואז אני לא אצטרך להכריח אתכם באמצעות חוקים לכבד את הרצון שלי על חשבון הרצון שלך
כל תורת הכפייה על רגל אחת, כמובן מבושמת במילות איחוד ואהבה (ריקות מתוכן)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 7:53 pm 
Sophomore

ehud כתב:
sir charles כתב:

כמו שלך יהיה ברור למה לשכן בדלת לידך אסור לשים מוזיקה בפול וולויום בחצות הלילה שאתה רוצה לישון,
כך לדתי זה ברור למה אסור לו לראות באופן ישיר חמץ בפסח, והיכן שהוא יכול למנוע ראיית חמץ בסיטואציה בעייתית - כדאי לעשות זאת.

מי ייתן וחילוניים יבינו שבמקום סנדוויץ' טונה, אפשר להתחשב במאמינים ולהביא מלפפון ובננה לבית החולים.
וזה יהיה ברור לכולם כמו שברור ל99.99% מהחילונים שביום כיפור לא עושים מסיבות רועשות,

אהוד, אשמח לשמוע ממך האם - למיטב ידיעתך - יהודים אורתודוקסיים שומרי מצוות הגרים בחו''ל לא הולכים לבתי חולים בפסח בגלל החשש לראות חמץ. ובכלל האם יהודים אורתודוקסיים שומרי מצוות שגרים בשכנות לחילונים גמורים צריכים לפי ההלכה להמנע כליל מיציאה למרחב הציבורי המעורב מחשש "בל יראה"?

וכנראה שלך לא ברור בדיוק העניין - בפסח נאסר כליל על ידי מנהלי בתי החולים להכניס אוכל כלשהו למאושפזים, ועליהם להסתפק באוכל שמוגש להם (או, למצער, לקנות במסעדות שנמצאות בשטח בית החולים ככל וישנן והן פתוחות, כמובן במחירים מופקעים לרוב). אני מקווה שלא יצא לך מעולם להיות מאושפז תקופה ממושכת, אך גם להרגיש על הפנים וגם להיות מוגבל למה שאתה מקבל מחדר האוכל של בית החולים? לא חוויה מלבבת בכלל.

מעבר לכך, לך תגיד לזקן חולה הסרטן שאחרי עוד טיפול כימותרפיה נוראי הוא צריך להסתפק ב"מלפפון ובננה" ולא יכול להשיב את רוחו במאפה מתוק בהתאם לרצונו (סיפור אמיתי, אחד המקרים שהביאו לתשומת הלב הציבורית לעניין). איפה הייתה החמלה היהודית כשזרקו לו את המאפה שהביא לעצמו מארומה (אגב, מספר ימים לפני פסח, אבל אחרי שביה"ח הוכשר)?

נערך לאחרונה על ידי ido בתאריך א' ינואר 10, 2021 8:25 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 8:23 pm 
Hall of Famer

תודה באמת שאתה מרשה לנו להביא מלפפון ובננה (מותר גם שוקולד פרה , או רק של מגדים?) כדי שאתה לא תראה חלילה מישהו אוכל לחם. אגב , מה לגבי צפייה בטלוויזיה בשבתות בבית חולים , או שגם זה קשה לך לראות? מה עם נשים ללא כיסוי ראש? כי הרי ידוע שאנחנו באנו לכאן לשרת אותכם (אגב הנאום אחדות שנתת , מעניין תמיד למה החילונים צריכים להתחשב בדתיים , אבל אף פעם לא ההיפך).

או בקיצור , תן לי להציע לך פיתרון נהדר :

תמונה

גם כלפי השופטים היו לחולון טענות רבות. הקבוצה מתכוונת להגיש מכתב רשמי לאיגוד ובו פירוט הטענות שלהם כלפי צוות השיפוט, בעיקר בדקות הסיום. "אנחנו שלטנו לאורך כל המשחק, איך פתאום בשתי הדקות האחרונות הם רצו 0:9, אם לא בעזרת השופטים?"' תהו במועדון.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 8:31 pm 
Sophomore

אולי נורטון יותר תלמיד חכם ממני אבל למיטב ידיעתי אין איסור ראיית חמץ. זה יותר עניין סנטימנטלי. ובל יראה פירושו שלא יראה אצלך, ברשותך.
הבעיה היא, שחמץ אסור "במשהו", כלומר אפילו פירור, וכל כלי שהשתמשו בו חמץ, אדם דתי לא יאכל ממנו בפסח.
הרבנות אומרת שהיא "תתקשה" להבטיח שמירת כשרות המזון בפסח בבית חולים. כי אם ניתן להכניס חמץ לבית החולים, אי אפשר להבטיח שהוא לא יגיע לצלחות לשולחנות האוכל וכד'. אני מניח שבמאמץ מרובה (חמגשיות אולי) זה פתיר ולכן היא רק "תתקשה".

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 8:34 pm 
Sophomore

ido כתב:
אז היום נגמר בשעה טובה הסיפור הזה (לבינתיים, לפחות). בג"צ קבע שאין עילה לדיון נוסף, ולבתי חולים אין סמכות לפשפש בתיקים של מבקרים ולמנוע הכנסת מזון לשטחם.

נציגי המפלגות החרדיות צורחים וצווחים, וכך גם הרבנות. מדברים על הכפייה החילונית הנוראה ועל כך שהמוני ישראלים יימנעו מהגעה לטיפול רפואי בפסח.
אני שואל - למה? מה היא הכפייה הנוראית פה? הרי זה לא שנקבע שמטבח בית החולים יגיש חמץ או לא יוכשר לפסח.

האם יהודים אורתודוקסיים שחיים באירופה או בארה"ב לא הולכים לבתי חולים בפסח? או בכלל לא ניגשים לטיפול רפואי במוסדות שלא שומרים על כשרות?

אני מניח שיהודים אורתודוקסיים בחו"ל פשוט לא אוכלים בבתי החולים כלל מהמנות שמוגשות להם. לא בפסח ולא כל השנה. אא"כ אולי ביה"ח או איזה עמותה דואגת להם לחמגשיות סגורות כשרות. הם גם לא משתמשים בכלים של ביה"ח ובפסח כנראה גם לא בשולחנות אלא רק אחרי שכיסו אותם בכיסוי המתאים הלכתית.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 8:35 pm 
Junior

ehud כתב:
sir charles כתב:

כלומר:
כבוד של חילונים לדתיים=לשמור על המנהגים במקומות ציבוריים.
כבוד של דתיים לחילונים=לא לחוקק חוקים שיכפו עליהם לעשות זאת.
;;-)))

אתה באמת מוציא שם רע לדתיים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 10, 2021 8:45 pm 
Sophomore

ido כתב:

בוודאי שכן. רק שאתה לא מתפנה לבית חולים רק בגלל פיקוח נפש. יש גם דברים כמו שברים, התייבשות וכד' שבד"כ אדם מתפנה ואם זה המצב בביה"ח וזה מאד מקשה עליו, הוא יחשוב פעמיים או שלוש אם להתפנות. או אולי יעדיף בית חולים מרוחק או מקצועי פחות, כי שם ימנע מבעיות כאלה.
פעם ב1000 מקרים, מדובר בשיקול דעת מוטעה שעלול להסתיים ברע.

ואני לא מביע דעה בעצם הנושא. מה צריך לגבור כאן. הקושי של החילוני שנמנע ממנו לאכול כרצונו או הקושי של הדתי שלא יוכל או אולי יתקשה מאד לאכול מהאוכל והכלים של בית החולים.
זה נוגע בשורשי המחלוקות שלנו כאן. האם המדינה מוגדרת יהודית ואם כן במה זה יתבטא וכו' (הרי אף אחד לא מצפה בבית חולים בניו יורק שיתחשבו ביהודים ולא יכניסו חמץ בפסח לבית החולים).
ספיציפית אאל"ט רוב הציבור בישראל שומר כשרות ובפרט בפסח, אז יש כאן אולי יותר מקום להתחשבות מאשר סתם "מיעוט" דתי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 138 הודעות ]  עבור לעמוד 1, 2, 3, 4, 5, 6  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 8 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה