סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו א' מאי 12, 2024 8:46 am

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 434 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  הבא
מחבר הודעה
הודעהפורסם: א' דצמבר 19, 2021 5:18 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (6)
קצת סטטיסטיקות פלקון 9 - אחוז ההצלחה בהצבת מטען למסלול הם מדהימים, לא פחות.
פלקון 9 שיגר עד היום 133 משימות. מתוכן 131 הצליחו הצלחה מלאה מבחינת הבאת המטען (או האסטרונאוטים) לגובה ולמקום אליו רצו להגיע - 98.5 אחוז הצלחה של שיגור. שיגור אחד הצליח חלקית (מטען אחד הוצב במקום, אבל מטען שני הוצב במסלול לא נכון) ושיגור אחד התפוצץ באוויר על מטענו. בסטטיסטיקה הזו סופרים רק שיגורים, לא סופרים את הפלקון 9 שהתפוצץ בזמן תדלוק והשמיד בין היתר את עמוס-6.
מתוך זה, הגירסה העכשווית של פלקון 9 שמכונה "בלוק 5" שוגרה 77 פעמים והשיגה 100 אחוז הצלחה.
זה הופך את פלקון 9 לפלטפורמת השיגור הכי אמינה שקיימת היום. לשם השוואה, הסויוז הרוסי שהיה הבנצ'מרק של התעשייה לפני פלקון 9 שוגר 1080 פעמים עד היום ועומד על 95.1 אחוז; הדור האחרון שלו, סויוז 2, למרבה ההפתעה הוריד את האחוזים - הוא השיג 94% עד היום. אריאן 5 האירופי עומד על 95.5 אחוז (110 שיגורים) והלונג מארץ' הסיני עומד על 94.7 אחוז מ-76 שיגורים.

לגבי החזרת השלב הראשון (כולל ניסויים) - השלב הראשון של פלקון 9 חזר עד היום בהצלחה 98 פעמים מתוך 109 נסיונות, 89.9 אחוז הצלחה; "בלוק 5" עומד על 74 מ-79, שזה 93.7 אחוז.

ומלבד זאת אני סבור שיש להחריב את קרתגו ולבטל את חץ הפוזשן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' דצמבר 21, 2021 10:05 am 
Hall of Famer

השנה הזו, שאפשר להכתיר אותה כשנת המהפך בטיסות המאויישות המסחריות לחלל, נחתמה אתמול כשחללית סויוז רוסית החזירה לכדור הארץ שני תיירי חלל, מיליארדר יפני ועוזרו האישי, אחרי 11 יום בתחנת החלל, יחד עם קוסמונאוט רוסי אחד שפיקד על החללית. זו הייתה הפעם הראשונה שחללית סויוז הוקדשה כולה לתיירי חלל (בניגוד למקרים שבו צורף תייר לצוות של קוסמונאוטים). הטיסה הייתה של חברת תיירות חלל בשם Space Adventures.
החברה הודיעה שהיא מתכננת עוד טיסה שתוקדש לתיירות חלל, עם חללית סויוז, בתחילת 2023 - כאשר הפעם אחד התיירים לפחות יזכה גם להליכת חלל, הפעם הראשונה שהליכת חלל תבוצע על ידי תייר.

במקביל, פורסמו תוכניות החברות המתיימרות להתחרות בספייסX ל-2022, ומה אומר, בכל הקשור לטיסות מאויישות - מאכזב למדי... בלו אוריג'ין תמשיך בשיגורי "ניו שפרד" לשולי החלל ולא מתכננת משהו שקשור ל"ניו גלן" וטיסות מסלוליות. בואינג עדיין מתבחבשת עם החללית הבעייתית שלה. וירג'ין גלקטיק שלחה את ספייסשיפ-2 ואת המטוס הנושא אותה לתקופת תחזוקה ארוכה, הם לא הטיסו אנשים מאז אותה טיסה שריצ'רד ברנסון היה עליה בעצמו ולא יטיסו אנשים שוב עד החלק המאוחר של 2022.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' דצמבר 25, 2021 2:39 pm 
Hall of Famer

ב-1420 שעון ישראל, 40 דקות מעכשיו כשאני כותב את זה, טלסקופ החלל ג'יימס ווב ישוגר לחלל. חפשו ביוטיוב שידור חי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' דצמבר 25, 2021 5:59 pm 
Hall of Famer

אז אחרי שיגור מוצלח וטיסה ממונעת של לא פחות מ-26 דקות רצופות שהלכה בדיוק לפי התכנון, טלסקופ החלל ג'יימס ווב הוצב במסלול הראשוני שלו והספיק עוד לפרוש את הפנלים הסולריים שלו לפני שנעלם מממצלמות השלב השני.
ייקח לו חודש להגיע לאזור ההצבה הקבוע שלו, נקודת לגראנז' L2 של כדור הארץ והשמש - מונח שכבר דיברתי עליו בעבר. זו נקודה, אחת מכמה בחלל, שבה הוא יהיה בשווי משקל בין כוח המשיכה של כדור הארץ לבין כוח המשיכה של השמש. L2 נבחרה כי היא נמצאת "מאחורי" כדור הארץ מנקודת מבטה של השמש (כמיליון וחצי קילומטר מכדור הארץ), מה שאומר שכדור הארץ ייתן לו צל מאור השמש - אם כי צל חלקי בלבד, כי למרות הפרש המרחקים הגדול (כדור הארץ רחוק מהשמש 150 מיליון קילומטר לערך, כלומר פי 100) עדיין, בגלל הפרש הגדלים העצום, הוא יסתיר רק חלק מהשמש. הטלסקופ צריך סביבה חשוכה וטמפרטורה מאד מאד נמוכה כדי לפעול. לכן יש לו מערכת שכבתית של מעין "מפרשים" שנותנים לו הגנה מאור השמש שבכל זאת מגיע אליו, ומאפשרים לו גם לפלוט חום לחלל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' דצמבר 30, 2021 12:00 am 
Hall of Famer

תלונה חריגה של סין לאו"ם נגד ארה"ב, ספייסX ומערכת סטארלינק שלה. הסינים טוענים שכבר פעמיים היו צריכים לתמרן את תחנת החלל ההולכת ונבנית שלהם כדי לחמוק מאירועי קירבה מסוכנת ללווייני סטארלינק.
בעיות לספפיסX גם מכוון ה-FAA שהיה אמור לסיים עד סוף השנה את הסקר הסביבתי בעניין הטיסה המסלולית המתוכננת של סטארשיפ. ה-FAA הודיע שיתעכב עם המסקנות לפחות בחודשיים סגלל כמות ההסתייגויות וההתנגדויות של ארגונים שונים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ינואר 10, 2022 1:31 am 
Hall of Famer

טלסקופ ג'יימס ווב עבר את אחד משלבי הפרישה הקשים והמאתגרים שלו - פרישת מגיני השמש שלו.
אם אתם מסתכלים על ציור או סכמה של הטלסקופ אתם יכולים לראות אותו "נח" על חמישה לוחות שנראים כמו מפרשים - אלה מגיני השמש.
לפי מאמר שקראתי, בפרישה של ג'יימס ווב והכנתו לשירות מלא יש כמות מזוהה של נקודות כשל אפשריות - 75% מהן נמצאות בפרישת מגיני השמש. רק כדי לסבר את האוזן כמה חשוב שהשלב הזה עבר ללא תקלות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ינואר 10, 2022 1:34 am 
Hall of Famer

ורק כתבתי את זה ומסתבר שטלסקופ ווב השלים עוד שלב גדול ומרכזי - פרישת המראות שלו (אותם משושים זהובים שמאחורי מערך הקליטה).
האנטנה של מערך הקליטה והפנלים הסולארים נפרשו עוד קודם, כך שבעצם הטלסקופ השלים את פרישת המערכים המרכזיים שלו.
הוא עדיין נמצא במסע לנקודת העבודה שלו, נקודת לגראנז' L2 שכתבתי עליה קודם.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 16, 2022 7:59 pm 
Hall of Famer

הממשלה אישרה את הצטרפות ישראל לתכנית ארטמיס של נאס"א.
בשעה טובה.
ישראל היא המדינה ה-16 שתצטרף ליוזמה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' ינואר 25, 2022 10:24 am 
Hall of Famer

בשעה טובה הגיע הג'יימס ווב ליעדו - נקודת לגראנז' L2.
הוא יעבור עוד מספר חודשים של בדיקות וכיולים לפני שנתחיל לראות ממנו תמונות ומידע, איפשהו לקראת הקיץ.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' ינואר 29, 2022 12:56 am 
Hall of Famer

ושלשום זה הפך לרשמי - ישראל חתמה על הסכמי ההצטרפות לתכנית ארטמיס. מזל טוב.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' פברואר 09, 2022 5:02 pm 
Hall of Famer

תקלה לא קלה לספייסX, לא כל כך באשמתה כנראה.
ביום חמישי האחרון הם שיגרו עוד 49 לווייני סטארלינק.
הכל עבד כמתוכנן, זה כבר לא חדשות. גם השיגור, גם ההחזרה של השלב הראשון, גם שחרור המטען.
העניין הוא שלווייני סטארלינק משתחררים מהשלב השני של הטיל בצרור אחד גדול, ורק אחרי זה הם מפעילים את המנועים העצמאיים שלהם, נפרדים זה מזה ומגיעים כל אחד למסלולו.
הפעם מתברר שסערה סולארית תפסה 40 לוויינים שלא הספיקו להיפרד זה מזה, שיבשה להם את המערכות, והם בעצם מתו. הם הולכים לגלוש בחזרה לאטמוספרה ולהישרף בה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' פברואר 10, 2022 7:46 pm 
Hall of Famer

כבר מזמן לא שמענו על סטארשיפ.
סטארשיפ 20 הועמסה היום על הבוסטר שלה, על כן השיגור המסלולי, וב-4 לפנות בוקר שעוננו צפויה איזושהי הכרזה בעניינה.
האם זה מתקרב? צריך רק לסייג ולומר שה-FAA עוד לא נתן רשות לשגר את הסטארשיפ לטיסה מסלולית.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' פברואר 12, 2022 2:07 am 
Hall of Famer

אז העדכון בענייני סטארשיפ הוא די דרמטי - אילון מאסק הודיע שייתכן שפעילות סטארשיפ בדרך לעזוב את בסיס החברה בבוקה צ'יקה ולעבור לפעול באופן מלא במרכז החלל של קייפ קנאוורל בפלורידה, בגלל העיכובים במתן האישור הסביבתי על ידי ה-FAA.
האישור הזה היה אמור להינתן עד סוף 2021, אבל נדחה בינתיים לסוף פברואר. אבל גם התאריך הזה רחוק מלהיות סופי. בעקבות התנגדויות תושבים וארגונים סביבתיים שונים, ייתכן שה-FAA ידרוש סקר סביבתי מקיף שייקח חודשים ואולי יותר משנה, וישתק את הפעילות של סטארשיפ.
באותה הזדמנות מאסק גם הכריז על ראפטור 2 , גירסה חדשה למנוע הראפטור של סטארשיפ. לדברי מאסק הוא תכנון מחדש של המנוע באופן כמעט מלא שהופך אותו לפשוט יותר וזול יותר עד כדי חצי מחיר, למרות שהוא בעל כושר הרמה הרבה יותר גדול מהראפטור הראשון (230 טון של דחף לעומת 185 טון).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' פברואר 16, 2022 3:05 pm 
Hall of Famer

זוכרים את השם ג'ארד אייזקמן? המיליארדר הצעיר שמימן וגם פיקד על משימת inspiration 4, הטיסה המאויישת הראשונה לחלל שכולה הורכבה מאזרחים, חתם על הסכם שיתוף פעולה עם ספייסX לסדרה של טיסות דראגון ייחודיות בשם פולאריס, שתחקור שהייה ארוכת טווח של בני אדם בחלל במסלולים גבוהים.
המשימה הראשונה אמורה להמריא עוד לפני סוף השנה, ומיועדת להגיע ליותר מ-585 ק"מ - הגובה שאליה הגיעה inspiration 4 (לשם השוואה, תחנת החלל הבינלאומית היא בגובה של כ-400 ק"מ). בעקרון, הצהיר אייזקמן, הכוונה היא לשבור את שיא הגובה למסלול ארצי בחלל (כלומר, המסלול הכי גבוה סביב כדור הארץ - מה שמוציא מהחשבון את אלה שטסו למסלול ירחי).
השיא הזה שייך היום לג'מיני 11, מ-1966, שהגיעה בשיאה לגובה 1375 ק"מ. המפקד של אותה משימה היה פיט קונרד, שאחר כך פיקד על אפולו 12 והיה האדם השלישי שהלך על הירח.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 27, 2022 1:50 pm 
Hall of Famer

גם ספייסX נכנסת לענייני אוקראינה. שר החוץ של אוקראינה פנה בטוויטר לאילון מאסק וביקש ממנו להפעיל את סטארלינק באוקראינה, כדי להיערך לחסימת תשתית האינטרנט הקרקעית על ידי הרוסים. מאסק הודיע שסטארלינק תפעל מעכשיו באוקראינה, והתחייב, לא יודע כמה כיסוי יש לזה, להעביר לאוקראינים ציוד קליטה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' מרץ 03, 2022 12:37 pm 
Hall of Famer

העימות עם רוסיה מגיע לחלל, וספציפית לתחנת החלל הבינלאומית.
דמיטרי רוגוזין, מנהל רוסקוסמוס (סוכנות החלל הרוסית) מאיים להפסיק לפעול בתחנת החלל הבינלאומית, שם רוסיה אחראית על לא מעט מודולים קריטיים. בין השאר, בעוד שלושה חודשים הם אמורים לשלוח מודול שיאיץ את התחנה בחזרה למסלול בטוח. התחנה מאבדת חלק ממהירותה בהדרגה בגלל חיכוך עם שאריות אטמוספרה בגובה שבו היא נמצאת (כ-400 ק"מ) ולפעמים צריך להגביה אותה ולהאיץ אותה. כרגע יש שם מודול של נאס"א שאחראי לזה, אבל כאמור בעוד שלושה חודשים הוא אמור להיות מוחלף על ידי מודול רוסי.
רוגוזין אמר כלאחר יד "המסלול של התחנה לא עובר מעל רוסיה. הוא כן עובר מעל האמריקות, אסיה ואירופה. רוצים שהיא תיפול לכם על הראש? בבקשה."
כרגע אין לנאסא אלטרנטיבה לעניין, אין להם מודול שיכול להיות מוכן ולהחליף את הקיים. כבר יש דיבורים עם ספייסX להמיר חלליות דראגון לצורך העניין, אבל לא בטוח שזה פיזיבילי בזמן כל כך קצר.
בינתיים ברוסיה יש עשרות לוויינים של מערכת הלוויינים הבריטית oneweb, מי שאמורה להתחרות בסטארלינק, שהיו אמורים להיות משוגרים על ידי טיל סויוז. כמובן, כרגע הם לא משוגרים וסתם מוחזקים שם.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מרץ 18, 2022 6:07 pm 
Hall of Famer

עוד התפתחות בעניין רוסיה ושיופי פעולה בחלל - סוכנות החלל האירופית הקפיאה את פרויקט אקסומארס, פרוייקט הרובר המאדימי שלה שהיה אמור להיות משוגר על טיל סויוז רוסי.

שלב משמעותי בהמשך הפעולות של טלסקוב החלל ג'יימס ווב - כיול המראות שלו הסתיים בהצלחה, ותמונות נסיוניות התחילו להגיע. עדיין יש פרוצדורות כיול במודולים אחרים לפני שהטלסקופ יוכל להפגין את מלוא יכולותיו.

נאס"א הציבה את משגר ה-SLS הענק שלה על כן השיגור לקראת שיגור ראשון של תוכנית ארטמיס, משימה לא מאויישת לירח.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מרץ 18, 2022 11:36 pm 
Hall of Famer

הטיסה של חברת Axiom שבה אמור לטוס איתן סטיבה נדחתה. במקום 30 במרץ, התאריך החדש נקבע על 3 באפריל וייתכנו עוד דחיות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' מרץ 19, 2022 3:16 pm 
Hall of Famer

ואחרי כל הדיבורים של דמיטרי רוגוזין, הגיע אתמול צוות רוסי חדש לתחנת החלל הבינלאומית והתקבל בברכה כאילו כלום.
אבל בעצם, לא באמת כאילו כלום. אי אפשר היה שלא לשים לב לשילוב הצבעים של המדים של הקוסמונאוטים כשנכנסו לתחנת החלל... כמו שאפשר לראות בוידאו, בשיגור הם לבשו מדים אחרים.
לי זה נראה מקרי לגמרי (המדים הצהובים עדיין עם דגלי רוסיה גדולים, וכל גרם בחללית משוגרת נבדק ומבוקר) אבל עדיין מסקרן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' מרץ 28, 2022 12:00 pm 
Hall of Famer

ה-FAA ממשיך להתבחבש עם האישור הסביבתי לשיגורי סטארשיפ, ואתמול הוא הודיע על דחייה של חודש נוסף - תאריך היעד החדש הוא 29 באפריל. זו כבר הדחייה השלישית שמעכבת את סטארשיפ משיגור מסלולי.
ואפרופו ספייסX, היא העלתה בחדות את מחיריה בשבוע האחרון בכל הגזרות - עלייה של כ-10% הן במחירי השיגור בפלקון והן במחירים של סטארלינק (הטרמינל והשירות עצמו).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' אפריל 09, 2022 2:55 pm 
Hall of Famer

אז מי שעקב כבר יודע שאיתן סטיבה שוגר אתמול לחלל ואמור היה לעגון בתחנת החלל הבינלאומית. אבל התגלתה תקלה ממש על סף העגינה כאשר החללית נמצאת ממש עכשיו 20 מטר מהתחנה, בנקודה האחרונה לפני העגינה. התברר שבתחנת החלל לא מקבלים וידאו של המצלמות מדראגון שמצלמות את פתח העגינה בזמן הגישה, וזו דרישה של התהליך. בינתיים העגינה מעוכבת בזמן שבחדר הבקרה בודקים את התקלה, יש להם שעתיים לפי דבריהם בשל מגבלת דלק - אחרי זה יש סכנה ל-abort.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' אפריל 09, 2022 3:26 pm 
Hall of Famer

החליטו כנראה לנסות לעגון עם עיקוף וידאו דרך מטה ספייסX על כדור הארץ, יש להם 5 דקות של וידאו בצורה כזו לפני שמסלול התחנה והחללית ינתק אותם מתחנת הקרקע שמשדרת להם את הוידאו. הם כנראה יעגנו ללא וידאו בתחנה, דבר שספק אם נעשה אי פעם.

ממש עכשיו עדכנו - עגינה עוד 3 דקות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' אפריל 09, 2022 3:31 pm 
Hall of Famer

עגנו.
ייקח עוד שעתיים-שלוש של פרוצדורות שונות, איטום, חיבור כבלים לצרכים שונים, השוואת לחצים וכו', לפני שיוכלו לפתוח את הצוהרים בחללית ובתחנה ולאפשר לאסטרונאוטים לעבור לתחנה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' אפריל 09, 2022 3:55 pm 
Hall of Famer

מי שרוצה לראות שידור חי של כניסת האסטרונאטים לתחנה - הנה כאן.

פרט טריוויה - זו אמנם טיסה שכולה אזרחים, אבל מפקד הטיסה הוא אסטרונאוט נאס"א לשעבר עם וותק של יותר מ-250 יום בתחנת החלל, ומחזיק עדיין בשיא נאס"א להליכת חלל מצטברת בקריירה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' אפריל 09, 2022 4:57 pm 
Hall of Famer

הצוהר מצד התחנה פתוח, כל רגע אמורים לאשר לדראגון לפתוח את הצוהר שלה וסטיבה והאחרים ייכנסו לתחנה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 434 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו 21 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה

חפש:
עבור ל: