סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ד' מאי 15, 2024 10:39 am

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 434 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  הבא
מחבר הודעה
הודעהפורסם: ב' דצמבר 07, 2020 9:06 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (6)
ובינתיים ממש עכשיו, בעוד הם בדרך לניסוי של סטארשיפ, חללית דראגון ממודל חדש - דראגון 2 - עוגנת בתחנת החלל עם אספקה לצוות. מי שרוצה יכול לראות שידור חי ביוטיוב.
מה שאומר שיהיו שתי חלליות דראגון של ספייס-אקס עוגנות בתחנת החלל ביחד.

ומלבד זאת אני סבור שיש להחריב את קרתגו ולבטל את חץ הפוזשן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' דצמבר 08, 2020 2:33 am 
Hall of Famer

היוטיוב של ספייס-אקס כבר מודיע רשמית - שידור חי של ניסוי הטיסה של סטארשיפ SN8 יתחיל ב-3 אחה"צ שעון ישראל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' דצמבר 08, 2020 8:12 pm 
Hall of Famer

השידור של ספייס-אקס נדחה ל-6, ואז נדחה שוב לזמן לא ידוע. ביוטיוב שיועד לשידור יש שקופית שאומרת ש"הצוותים שלנו עובדים על הכנות נוספות לניסוי, זמן השיגור TBD".

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' דצמבר 08, 2020 10:29 pm 
Hall of Famer

הזמן של ספייס-אקס אוזל ועדיין אין ספירה לאחור, בחצות ייסגר חלון השיגור להיום. לא יודע מתי חלון השיגור הבא.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' דצמבר 09, 2020 1:22 am 
Hall of Famer

ספייס-אקס התחילה להטעין דלק לסטארשיפ, אם הכל ילך טוב - שיגור ב-10 הדקות הקרובות.
*(טעיתי מן הסתם, חלון השיגור הוא עד 1 ולא עד חצות, כי אנחנו בטקסס והזמנים הם סנטרל טיים).
עריכה: כבר יש סילונים של שחרור חמצן נוזלי מהחללית - נראה שזה עומד לקרות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' דצמבר 09, 2020 1:27 am 
Hall of Famer

יש כבר מלא ערוצים שמשדרים בלייב מבוקה צ'יקה, גם הערוץ הרשמי של ספייס-אקס יעלה לשידור עוד כ-2 דקות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' דצמבר 09, 2020 1:36 am 
Hall of Famer

ו... אין שיגור... הספירה לאחור הגיעה ל-0 והמנועים הוצתו לרגע וכבו.
עריכה: הספירה הופסקה 1.3 שניות לסיום, המנועים הוצתו ומיד כבו כאמור, מאיזושהי סיבה המנועים עשו abort. ספייס אקס כבר הודיעה שהעניין הסתיים להיום, ינסו שוב בחלון השיגור הבא (אני לא יודע מתי הוא).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' דצמבר 09, 2020 11:57 pm 
Hall of Famer

לפי השידור מבוקה צ'יקה, ספייס אקס מנסה שוב כבר הלילה - למעשה בזמן הקרוב מאד. חמצן נוזלי כבר נפלט מהחללית.

עריכה: לפי היוטיוב של ספייסאקס - 6 דקות לשיגור.

עוד עריכה: הספירה לאחור נעצרה 2:06 לשיגור, פליטת חמצן נוזלי בלחץ גבוה נראית מאמצע החללית. נראה שהצטבר לחץ מאיזושהי סיבה, זו לא פעולה נורמלית, נראה על פניו כמו שסתום חירום שנפתח. נראה אם הערב ימשיך או לא.
יש דיווח באחד מערוצי היוטיוב הרבים שמשדרים חי משם שכלי טיס כלשהו חדר לתחום האסור לטיסה בזמן חלון השיגור. כמו אתמול, יש להם חלון עד 1 בלילה שעון ישראל.
עריכה 3: לפי היוטיוב של ספייס-אקס שיגור טנטטיבית ב-0040.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' דצמבר 10, 2020 1:55 am 
Hall of Famer

הצליח כמעט עד הסוף על הפעם הראשונה. שיגור יפהפה, אחד אחד כבו שלושת המנועים והחללית התיישרה לדאייה במאוזן בעזרת הסנפירים. כל זה עבר בהצלחה מדהימה, זה היה דבר מדהים לראות.
ואז הגיע שלב הנחיתה, המנועים הוצתו מחדש והחללית התיישרה במאונך והתכווננה בדיוק למרכז אזור הנחיתה - אבל משהו השתבש והחללית התרסקה בנחיתה.
עדיין, התחושה שלי שיחסית לניסוי כזה ראשון מסוגו הם הגיעו יותר רחוק משציפו.

ספייס-אקס כבר מודיעים - SN9 up next.
אני לגמרי בתחושה שראינו פה היסטוריה, קפיצת דרך של החללית שתשלוט בטיסות לחלל בעתיד הנראה לעין.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' דצמבר 10, 2020 10:55 am 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (0)
אולי המהפיכה הגדולה ביותר התודעתית שSPACEX עושה היא זה שהיא משדרת את ה"כשלונות" שלה בלייב, מפרסמת אותם לכל העולם ולא מתביישת בהם ומנסה כל הזמן להשתפר ולהתקדם. זה משהו שאף חברה מסחרית אחרת שאני מכיר לא עשתה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' דצמבר 13, 2020 11:41 am 
Hall of Famer

וצריך להגיד שמבחינה טכנולוגית וגם מבחינה עסקית הגישה שלהם מוכיחה את עצמה. בזמן שהם מביאים אסטרונאוטים לתחנת החלל ומנחיתים שלב ראשון כדבר שגרתי, בזוס מתקדם מאד לאט, חושב על כל דבר, פוחד מכשלון, ויקח לו הרבה זמן לסגור את הפיגור.
אפרופו "כשלונות" בשידור חי. כשספייסאקס כתבו על SN9 הם התכוונו להכין אותו לשיגור כבר בשבוע הבא, אבל זה ייאלץ להתעכב. התומכות שעליהם עמד SN9 בתוך ההאנגר שלו התמוטטו, והחללית נטתה על צידה ונפלה שעונה על קיר ההאנגר. כבר אמרתי שהאתר בבוקה צ'יקה מכוסה בלייב על ידי לא מעט אנשים ביוטיוב, ההאנגר היה פתוח (אולי בכוונה בדיוק בגלל זה), והנפילה נקלטה בשידור חי - קטע די דרמטי. היום כבר פירקו מנופים גדולים את החללית, הובא כן תמיכה חדש, אבל הנזק עדיין לא ברור.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' דצמבר 17, 2020 7:45 pm 
Hall of Famer

צ'אנגה 5 נחתה בשלום בצפון סין עם דגימות הירח הראשונות שהגיעו אלינו מאז שנות ה-70, והכי צעירות גאולוגית.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' דצמבר 20, 2020 10:01 am 
Hall of Famer

מאסק לא נח לרגע. SN9 כבר עומד יציב על כן חדש, ואלה שעוקבים ביוטיוב אחרי האתר בבוקה צ'יקה מראים את חלקי החילוף שכבר הגיעו לאתר. עושה רושם שהנזק לא נורא והעיכוב לא יהיה גדול.

בינתיים חדשות על חוזה שנחתם בין נאסא לבלו אוריג'ין של בזוס, על הכנסת החברה למאגר ספקי השיגור של נאסא. זה הסכם לעתיד, כיוון שה"ניו גלן", הטיל המסלולי של החברה עם השלב הראשון שמוחזר (בניגוד ל"ניו שפרד" התת-מסלולי), יהיה מוכן רק עוד מספר שנים כנראה. רק להמחיש את הפיגור שלהם מול ספייסאקס.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' דצמבר 26, 2020 1:38 am 
Hall of Famer

ספייסאקס ממשיכה בשלה. SN9 כבר תוקן והוצא אל כן השיגור, כנראה לקראת מבחני לחץ ובעירה סטטיים ואחרי זה טיסת מבחן.
בנוסף, הם הרימו עוד טיסת פלקון 9 לחלל עם מטען של ה-NRO, כלומר מטען מסווג ולכן לא הראו את השלב השני ופריסת המטען בחלל. לעומת זאת, בניגוד למנהגם להנחית את השלב הראשון על ספינת מנחת בים, הם הנחיתו אותו בחזרה בבוקה צ'יקה על היבשה - זה איפשר שידור רציף של הנחיתה ממספר זוויות, מחזה פשוט מרהיב. ממליץ לכם לחפש את זה ביוטיוב - NROL-108.
להנחתה בבוקה צ'יקה יש כמובן יתרונות רבים על נחיתה בים מבחינה לוגסטית. לא צריך להמתין לספינת המנחת שתגיע בחזרה לנמל עם השלב הראשון, ואפשר באופן מיידי לפנות את השלב הראשון להכנה לטיסה הבאה. המטרה המוצהרת של ספייסאקס היא להגיע למוכנות של השלב הראשון לטיסה נוספת 24 שעות אחרי נחיתה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 28, 2020 11:41 am 
Hall of Famer

גם צ'אנגה 5 הסינית ממשיכה בשלה. אחרי שמודול החזרה לכדור הארץ נחת בשלום בצפון סין עם הדגימות מהירח, מתברר שמודול המסלול של צ'אנגה 5 לא סיים את תפקידו. הוא טס לנקודת לגראנז' בין כדור הארץ והשמש כדי להישאר יציב בחלל ולצפות משם על סביבתו ועל השמש.
נקודת לגראנז' היא נקודה שבה כלל הכוחות הגרביטציונים על גוף כלשהו (בגדול, משתי מאסות שונות - במקרה הזה כדור הארץ והשמש) מאפשרים לו להישאר יציב יחסית בחלל, בלי שהוא משקיע אנרגיה משל עצמו.
יש 5 נקודות לגראנז' בין כדור הארץ והשמש, ביניהן שתיים שימושיות - אחת, כמיליון וחצי קילומטרים מכדור הארץ בין כדור הארץ והשמש, מאפשרת צפייה נקייה בשמש כי כדור הארץ לא מסתיר אותה, וגם הירח לא (הנקודה נמצאת מעבר למרחק הירח מכדור הארץ שהוא כ-380 אלף קילומטר); השנייה, בערך באותו מרחק אבל בכוון ההפוך - מאחורי כדור הארץ מנקודת מבטה של השמש - יוצרת הסתרה חלקית של השמש על ידי כדור הארץ ומאפשרת תצפית או מחקר שדורש תנאים כאלה (כלומר צל חלקי וקרירות יחסית). אני לא יודע באיזו נקודה בחרו הסינים, אני מניח שהראשונה לאור המטרה המוצהרת של הטיסה לשם.
בנקודה השנייה, זו המוצלת חלקית, יש כבר לא מעט מיכשור שדורש תנאים כאלה , למשל טלסקופי חלל שונים ומכשירי מדידה לקרינת הרקע הקוסמית. טלסקופ החלל ג'יימס ווב, שאמור להחליף את טלסקופ האבל המתיישן, יוצב גם הוא באותה נקודה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 03, 2021 5:13 pm 
Hall of Famer

לפי כל הסימנים סטארשיפ SN9 תבצע מבחני בעירה סטטית השבוע, וטיסת מבחן השבוע או בשבוע הבא. בינתיים ערוצי היוטיוב שמצלמים את בוקה צ'יקה כבר קלטו את SN10 מחובר כולו עם שידור חי של חיבור קונוס האף לגוף החללית, והוא נראה מוכן ומזומן ליציאה מההאנגר. בשבועות הקודמים העוקבים אחרי האתר קלטו הכנות באזור כן השיגור לקליטה של שתי חלליות בו"ז, ויכול להיות שזה מה שסייפסאקס רוצים לעשות - שבכל רגע נתון תהייה לפחות סטארשיפ אחת מוכנה, ואולי אפילו להגיע לשני שיגורים תוך פרקי זמן קצרים מאד זה מזה.

עוד על ספייסאקס - סטארלינק, לא צריך כבר לספר, הוא דיסראפשן רציני לשוק התקשורת רחבת הסרט מלוויינים. המלחמה נהיית יותר גלויה כאשר בעקבות בקשה של ספייסאקס מה-FCC לאשר לה פרישה של עוד 3000 לוויינים בנוסף ל-12000 שכרגע ה-FCC מתיר לה, אחת המתחרות שמפחדות מסטארלינק - Viasat - הגישה התנגדות פורמלית ל-FCC, מנימוקים סביבתיים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' ינואר 08, 2021 3:03 am 
Hall of Famer

מבחן בעירה סטטית ראשון של SN9, נראה שעבר בהצלחה למרות שנמשך זמן קצר מאד.
הלילה ספייסאקס יהיו עסוקים בשיגור של לוויין תקשורת טורקי.
ובשולי העניין, העלייה במניות טסלה הפכה את אילון מאסק לאיש העשיר בעולם, עבר (גם בזה) את ג'ף בזוס.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ינואר 11, 2021 9:17 pm 
Hall of Famer

ראי שעל הקיר כתב:

עוד על ספייסאקס - סטארלינק, לא צריך כבר לספר, הוא דיסראפשן רציני לשוק התקשורת רחבת הסרט מלוויינים. המלחמה נהיית יותר גלויה כאשר בעקבות בקשה של ספייסאקס מה-FCC לאשר לה פרישה של עוד 3000 לוויינים בנוסף ל-12000 שכרגע ה-FCC מתיר לה, אחת המתחרות שמפחדות מסטארלינק - Viasat - הגישה התנגדות פורמלית ל-FCC, מנימוקים סביבתיים.

אז עד שה-FCC יפתור את העניין הזה, כמו גם בקשה נוספת של ספייסאקס שמרגיזה לא מעט אנשים לאפשר לה לוויינים במסלול נמוך יותר, הנה מגיע בדלת האחורית אישור של ה-FCC לעוד משהו שספייסאקס רצתה מאד - לוויינים במסלול פולארי.
עד עכשיו לא היה לה אישור ללוויינים במסלול פולארי, כך שסטארלינק לא היה אמור לתת כיסוי בקטבים ובכלל בקווי רוחב מאד גבוהים. מן הסתם, לפחות הקוטב הדרומי שיש בו נוכחות קבועה של אנשים ותשתית תקשורת חלקית מאד זה מקום שספייסאקס מאד רוצה לכסות. בינתיים ה-FCC אישר לה 10 לוויינים ראשונים במסלול פולארי, והם ישוגרו כנראה כבר בשיגור הקרוב של פלקון 9.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' ינואר 19, 2021 12:07 pm 
Hall of Famer

הישג משמעותי לוירג'ין גלקטיק של ברנסון. בפעם הראשונה טיל שלהם מגיע למסלול של ממש, ומביא מטען של נאסא לגובה 500 ק"מ.
מה שיותר מעניין אפילו זה שהם השתמשו בשיטה שהם מייעדים גם לתיירות החלל שהם רואים בה את הנישה העיקרית שלהם - שיגור לא מבסיס קרקעי אלא ממטוס בואינג 747 באוויר.

באשר לספייסאקס, לפני מספר ימים הם עשו שלושה ניסויי בעירה סטטית ברצף על סטארשיפ SN9. כנראה שמצעו שם בעייה, כי באופן די בהול הם הביאו שני מנועים חדשים לבוקה צ'יקה ושמו אותם על SN9. העוקבים אחרי האתר מעריכים שלא תהייה טיסת מבחן לפני יום שישי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' ינואר 24, 2021 11:08 pm 
Hall of Famer

ספייסאקס ממשיכה לשבור שיאים ולהציב נקודות ציון חדשות.
בשיגור פלקון 9 שהיה הלילה נשברו שני שיאים - קודם כל, המשגר הספציפי הזה שוגר כבר בפעם השמינית (וכמובן גם חזר בפעם השמינית כאילו כלום), שיא חדש. בנוסף, השיגור היה עבור מספר לקוחות ביחד (חלקם ממשלתיים וחלקם אחרים) וגם עבור לווייני סטארלינק של החברה עצמה, ובסך הכל 143 לוויינים בשיגור בודד - לא היה דבר כזה. (יש לומר במאמר מוסגר ששיגור כזה עושה בעייה גדולה מאד לרשויות שעוקבות אחרי גופים בחלל כדי למנוע התנגשויות ונזק - פרישה של כל כך הרבה לוויינים של גופים שונים בבת אחת זה לא דבר שקל למעקב)

חוץ מזה, העוקבים הרבים אחרי החברה ביוטיוב עלו על עסקה שבה חברה-בת של ספייסאקס קנתה שתי אסדות נפט ישנות. הניתוחים שלהם משייכים את זה ליוזמה שעליה צייץ פעם אילון מאסק - להקים בסיס שיגור של החברה בים.

לגבי SN9, נראה שהכל מוכן לטיסת המבחן ממש בימים הקרובים. במקביל, SN10 עוברת שיפצורים אחרונים בהאנגר לפני הוצאה לכן השיגור. חלק מהסדרה שבאה אחרי SN10 בתהליך פירוק (SN11 עד SN13), כיוון החלליות היותר מתקדמות בסדרה כבר מייצגות שיפור טכנולוגי ולא היה טעם להמשיך לפתח את אלה שבאו לפניהן. בנוסף, נראות על הגחון של החלליות החדשות בסדרה לבנים בצורת משושים של משהו שנראה כמו מגיני חום, כנראה מחומר שהחברה פיתחה בעצמה, והם כנראה יהיו חלק מהניסויים הבאים לקראת טיסה מסלולית של ממש עם כניסה מחדש לאטמוספרה.

צריך להגיד בנקודה הזו שאנחנו לקראת חודש מרתק בכל הקשור לגזרת מאדים. אם אתם זוכרים, במעלה הת'רד סיפרתי על שלוש משימות ששוגרו למאדים כמעט במקביל - משימת perseverance של נאסא, משימה סינית, ואחרונה חביבה חללית "אמל" של איחוד האמירויות. כולן אמורות להגיע למאדים במהלך פברואר.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ינואר 25, 2021 2:51 pm 
מנהל פורום

האסדות נפט הישנות לא יכולות לשמש כמנחתי נחיתה לטילים הכבדים שחוזרים?

לגבי היציאה והחזרה מהאטמוספירה, אז לפי מה שקראתי, בניגוד למעבורות החלל של נאסא שהיו מכוסות כולן בלבנים מיוחדות כדי לספוג ולפזר את החום הרב שמיוצר עם הכניסה לאטמוספירה - בספייסX הלכו על סגנון אחר, שהטיל יהיה מכוסה רק בחלקו בלבנים כאלה, ובעזרת הכיוונון היא לכאורה תבטיח שהוא יהיה באוריינטציה כזאת שרק החלק המוגן מחום יופנה כלפי מטה, בעוד החלק הלא מוגן יהיה כלפי מעלה. זה אמור כנראה לחסוך במשקל ומקל על הבנייה וגם מוזיל מן הסתם.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ינואר 25, 2021 3:06 pm 
Hall of Famer

אני מתאר לעצמי שהכוונה היא גם להנחית עליהן וגם להמריא מהן, זה יחסוך המון כסף וזמן בהכנה של השלב הראשון לטיסה נוספת.
היום מה שקורה בדרך כלל זה שפלקון 9 משוגר מהיבשה והשלב הראשון נוחת על ספינה ייעודית בים. זה אומר שצריך להביא את השלב הראשון לנמל, שזה לוקח זמן, והנמל לאו דווקא נמצא קרוב למקום שממנו ישוגר שוב, אז עוד זמן הולך לאיבוד ועוד הוצאות לוגיסטיקה מיותרות. זו הסיבה שכרגע ספייסאקס מסה להנחית בחזרה את השלב הראשון ביבשה, קרוב למקום השיגור, אבל לנחיתה ביבשה יש סכנות ומגבלות משל עצמה.

לגבי מגיני החום - זה לא נכון שהמעבורת כולה היתה מכוסה במגיני חום, רק הגחון שלה שהיה החלק שמופנה לנחיתה. גם קפסולות קלאסיות משנות ה-60 לא היו מצופות במגיני חום מסיביים בכל ההיקף שלהן, רק בחלק הפחוס שמופנה כלפי מטה בזמן הכניסה. אין לזה טעם - כמו שכתבת, זה יקר ומוסיף משקל מיותר.
אני מניח שגם סטארשיפ, שאמורה להיכנס לאטמוספרה על הגחון, תצופה בכל אזור הגחון. ההבדל יהיה מן הסתם בהנדסת החומרים ובמבנה של ה-grid של המגינים - המעבורות היו מצופות במין אריחים מרובעים שהיו מאד בעייתיים, ניתקו בקלות, והיו קשים מאד לתחזוקה. ספייס-אקס כמו שכתבתי מנסים כרגע תצורות שונות של מגינים, מה שיצא לי לראות זה מגינים בצורת משושה עשויים מחומר שחור שהם פיתחו כנראה בעצמם. הטכנולוגיה התקדמה מאז עידן המעבורות, ואני מניח שהחומרים החדשים יהיו עמידים יותר, קלים יותר במשקל, זולים יותר וקלים יותר תחזוקה. כרגע הם רק שמים כמה משושים על הסטארשיפים החדשים לצורך ניסוי, מן הסתם בשביל טיסה תת מסלולית שבאה לנסות דברים לא צריך לצפות את כל החללית - ממילא החומר עצמו והתצורה של חלקי המגן נמצאים גם כן בניסוי ועוד יהיו בהם שינויים ושיפורים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ינואר 25, 2021 5:25 pm 
Hall of Famer

רק לתקן ולהבהיר את מה שכתבתי קודם - גם החלליות של היום ושל העבר, וגם סטארשיפ מן הסתם, היו/יהיו מוגנות תרמית בכל ההיקף שלהן, הן מהחום של הכניסה מחדש והן מהקור בחלל. אבל בנושא שבו מדובר בשיחה הזו, שמים דגש על הכניסה מחדש ועל החלקים של החללית שמופנים כלפני מטה, והם מוגנים יותר מאחרים כי הם חוטפים הכי הרבה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' ינואר 28, 2021 5:44 pm 
Hall of Famer

ובעת שאנחנו עדיין ממתינים לשיגור הנסיוני של סטארשיפ SN9, שאולי אולי יקרה היום, תשמעו סיפור שימחיש (למי שעוד לא הבין) את הרוח של ספייסאקס.
בתצורה הסופית, שתטוס לירח ולמאדים וכו', סטארשיפ תהייה השלב השני. מה שירים אותה לחלל יהיה השלב הראשון, בוסטר super heavy. כרגע נבנים שניים כאלה, וכמו שסטארשיפ ממסופרות בסדרה SN, הם ממוספרים בסדרה BN. כלומר BN1 ו-BN2. ההנחה היא שבסוף מרץ-תחילת אפריל נתחיל לראות ניסויים גם בהם. הם מיועדים לחזור ולנחות לשימוש חוזר, כמו השלב הראשון של פלקון 9, אבל לא ממש.
עכשיו ככה.
התוכנית של ספייסאקס לטווח הארוך היא שיהיה צי של סטארשיפים שיוכל להמריא כמעט און-דימנד, כמה פעמים ביום, כמו שמטוסים עושים היום. זה נכון גם לטיסות לחלל וגם לטיסות רקטיות בין יעדים בכדור הארץ, שזה עוד יוז-קייס שספייס-אקס עובדים עליו.
אבל לצורך זה, חייבים שהבוסטרים של סטארשיפ יהיו מוכנים מיד לטיסה נוספת. זה לא המצב היום עם השלב הראשון של פלקון 9, שמוחזרים לסדנאות לבדיקות מקיפות והחלפות של חלקים לפני שהם מוכנים לטיסה נוספת.
עיקר הבעייה היא שפלקון 9 נוחת על משטח בקרקע או בים, עם רגליים. הרגליים חייבות להיות חזקות מן הסתם, כי כמה שמאטים את הרקטה בנחיתה עדיין יש זעזוע שצריך לבלום ולפזר את האנרגיה שלו. הרגליים סופגות את עיקר המכה, הן טלסקופיות וממולאות בהליום דחוס כבולם זעזועים. אבל זה אומר שני דברים: א. אלה החלקים שלוקחים הכי הרבה זמן ומשאבים בבדיקות אחרי הנחיתה. ב. הן כבדות, ומכבידות על הרקטה. היום, בשלב הראשון של פלקון 9, הרגליים יחד עם המערכת שפורסת אותן מהוות 10% ממשקל השלב הראשון. זה אומר שדלק מתבזבז על משקל ריק, במקום על עוד מטען או אנשים. אז ספייסאקס רוצה להנחית את הבוסטר של סטארשיפ - בלי רגליים. וגם להנחית אותו ישירות על כן השיגור כדי להיות מוכן לשיגור נוסף.
איך מנחיתים רקטה בלי רגליים? פשוט מאד, לא מנחיתים אותה. תופסים אותה באוויר על ידי המגדל של כן השיגור.
מממההה??
כן כן. התכנון הוא שלמגדל תהייה מערכת זרועות, או מערכת כבלי פלדה בדומה למה שיש בנושאות מטוסים, והיא תתפוס את הבוסטר לפני שהוא נוגע בקרקע, תוך שימוש בסנפירים שיהיו בחלק העליון שלו. הסנפירים האלה ממילא קיימים, והם גם חזקים מאד גם ככה, כי הם מיועדים להאט את הבוסטר בזמן הכניסה לאטמוספרה עם כל הכוחות שכרוכים בזה. אז הם יוכלו לשאת את משקל הרקטה. בנוסף, לבוסטר של סטארשיפ תהייה אפשרות לרחף באוויר - כלומר להפעיל מנוע אחד ביחס של תאוצה למשקל של 1 ל-1, יכולת שלשלב הראשון של פלקון 9 אין אותה - וכך לתת למערכת יותר זמן להיסגר ולתפוס אותו. למערכת תהייה יכולת אלסטית מסויימת כדי לספוג את המכה ולהעביר את האנרגיה הלאה, כך שהבוסטר עצמו לא יינזק מהמכה. אחרי התפיסה המערכת תוכל להניח את הבוסטר בעדינות על הקרקע, והופ, הוא מוכן להעלאה וחיבור של סטארשיפ נוסף, תדלוק - אפשר להמריא.

מדהים. אין גבול לדמיון, ליכולת ההנדסית ולתעוזה של מאסק והאנשים שלו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' ינואר 28, 2021 11:21 pm 
מנהל פורום

שידור חי של SN9:
https://www.youtube.com/watch?v=Ky5l9Zx ... l=LabPadre

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 434 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], RREEDDTT ו 13 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה

חפש:
עבור ל: