סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ה' מאי 09, 2024 7:03 pm

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 170 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  הבא
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: Re: אתלטיקה
הודעהפורסם: ב' יולי 19, 2021 3:49 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (0)
אלון כתב:
בשיאים האחרונים בריצות למרחק שמו אורות לאורך המסלול לעזור לשמור על הקצב הרצוי, זה פסיבי לגמרי, אבל די ברור שזה עוזר. המסלולים עצמם השתנו עם הזמן והם מקלים על הרצים היום.

לי עדיין יש מסלול רקורטן משובח.

סטן ואן גנדי

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 19, 2021 4:03 pm 
Hall of Famer

עמוס לב כתב:
אלון כתב:
בשיאים האחרונים בריצות למרחק שמו אורות לאורך המסלול לעזור לשמור על הקצב הרצוי, זה פסיבי לגמרי, אבל די ברור שזה עוזר. המסלולים עצמם השתנו עם הזמן והם מקלים על הרצים היום.

לי עדיין יש מסלול רקורטן משובח.

את האצטדיון שלך בנו ב-1978, לנוחיות הקהל?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 19, 2021 4:05 pm 
Junior

תומר כתב:
זה לא מדויק, בקפיץ במצב שיווי משקל אין אנרגיה.
אני מסכים אבל שההגדרה לא מספקת, מה דעתכם אם רץ 100 מטר פשוט ינעל נעליים עם סוליות בגובה של 100 מטר ועם יריית הזינוק פשוט ייפול קדימה (וללא ספק גם ימות תוך כדי) ויחצה את קו המטרה בזמן שיא של שלוש שניות. אם זה מוגזם מדי, תחשבו על הקופץ לגובה שיהיה לו רעיון נהדר ויחליט להשתמש במוט. אם גם זה מוגזם, מה דעתכם על זורק הכידון שיחבוש כפפה אלסטית שתימתח כשהזורק שולח את הכידון אחורה כדי לקחת תנופה ותיתן לו תוספת כוח?

אז כנראה שנדרשת הגדרה יותר עדינה מאשר עזר פסיבי לעומת אקטיבי, אני לא סגור לגמרי על מה. אני חושב שכל עוד התחרויות מודדות יכולות אנושיות ולא התקדמות טכנולוגית (כמו הפורמולה למיניהם), עדיפה שמרנות על פריצת דרך.

זה לא משנה אם במצב שיווי משקל אין לו אנרגיה כי כל עוד אתה נמצא תחת כוח הכבידה, אתה "טוען" את הקפיץ באנרגיה ללא בזבוז אנרגיה מצדך (או יותר נכון, בזבוז מינורי ביחס אנרגיה של הקפיץ).

בסופו של דבר אחת המטרות בספורט זה שתוכל להשוות תפוחים לתפוחים, כלומר לא רק שתוכל להשוות בין הספורטאים שבתחרות אלא גם בין אלה שבתחרות לבין ספורטאי עבר. בגלל זה השמרנות מבחינתי היא מבורכת בהקשר הזה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 19, 2021 4:30 pm 
Senior

מסכים

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 19, 2021 10:15 pm 
Sophomore

מסכים גם, אבל לצערנו זה כבר לא המצב. כאמור לא מעט כבר השתנה. אפילו הנעליים הרגילות שרצים איתן, יותר טובות ממה שהיה פעם. המסלול שונה, הביגוד השתנה. זה דברים קטנים אבל משפיעים. אפשר להאט את זה ולמנוע מצבים קיצוניים אבל לא לעצור לגמרי, וכנראה שגם לא צריך.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 19, 2021 10:58 pm 
Senior

אז אני ממש לא מסכים שהמטרה היא להשוות בין העבר להווה. עם כל הכבוד לרומנטיקה ולנוסטלגיה, המדע מתקדם ואין שום סיבה שהתוצאות לא יהיו טובות יותר גם בגלל ציוד טוב יותר. לכולם ברור שמכונית מודל 2021 יעילה בהרבה ממכונית מודל 1921 ושב2121 המכונה-מה שהיא לא תהיה אז-תהיה יעילה הרבה יותר.

זה נורא נחמד האנכרוניזם של בוא נדמיין את ספיץ שוחה היום או את פלפס שוחה אז, אבל תחרות היא תחרות בתנאים שמתקיימים היום ולא תחרות עם מתחרי עבר בתנאי העבר. חליפות השחייה לא הורידו כלום מגדולתו של פלפס, הוא עדיין על-אדם ספורטיבי בכל מובן, הוא פשוט זכה למקסם את יכולותיו עם הציוד המתקדם ביותר של תקופתו.

וכנ"ל עם הנעליים האלה.

ואלה בין בכירי המשת"פים:

יונתן אוריך; טופז לוק; יעקב ברדוגו; גדי טאוב; שמעון ריקלין; ינון מגל; נתן אשל; קרולין גליק; 14.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 19, 2021 11:10 pm 
Hall of Famer

אז למה לא לעשות תחרות ריצת 100 מטר על אופניים חשמליות וזהו?

אני דווקא מסכים עם הכותבים הקודמים כאן. המטרה היא לבחון את גבול היכולת של גוף האדם באשר הוא, בלי עזרים טקטיים כאלו ואחרים.
שיא עולמי או שיא אולימפי משמעותו ברמת ספרי ההיסטוריה שלא היה עוד אדם בהיסטוריה שקבע תוצאה כזו לפני אותו שיאן.
לכן, בהחלט יש חשיבות לשמור על תנאים אחידים יחסית גם ברמה היסטורית.

אין לי ראש למילים ארוכות וביבלברוקס מן מילה ארוכה שכזאת

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 19, 2021 11:37 pm 
Hall of Famer

האמת היא שאני לא מבין למה לא עושים הכל בעירום. כלומר, כן, בנים יצטרכו לקשור את הביצים קצת. אבל לפחות יהיה מה לראות ברוב מקצועות הבנות.
וברצינות - אני מאלה שחושבים השאלה היא מיקסום היכולת האנושית, ולא מיקסום היכולת הטכנולוגית, וזה בעיניי ברור לחלוטין.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 19, 2021 11:42 pm 
Senior

התותח המפוברק כתב:
אז למה לא לעשות תחרות ריצת 100 מטר על אופניים חשמליות וזהו?

אני דווקא מסכים עם הכותבים הקודמים כאן. המטרה היא לבחון את גבול היכולת של גוף האדם באשר הוא, בלי עזרים טקטיים כאלו ואחרים.
שיא עולמי או שיא אולימפי משמעותו ברמת ספרי ההיסטוריה שלא היה עוד אדם בהיסטוריה שקבע תוצאה כזו לפני אותו שיאן.
לכן, בהחלט יש חשיבות לשמור על תנאים אחידים יחסית גם ברמה היסטורית.

ובכן, הסיבה שלא עושים תחרות ריצת 100 מטר על אופניים חשמליות, היא שזו תהיה תחרות אופניים חשמליות ולא תחרות ריצה.

זה טקסט אנכרוניסטי באופן מגוחך להפליא. אין דבר כזה "תנאים אחידים", מעולם לא היו. לעולם התנאים משתפרים, הידע המדעי מתקדם וכל דור משתמש בחידושים הרלוונטיים. אני משוכנע שהיית מהמתנגדים החריפים למעבר מגלילת בטן לפוסברי או לשינוי הרכב החומרים של המוט, אם רק היתה לך הזדמנות.

ואלה בין בכירי המשת"פים:

יונתן אוריך; טופז לוק; יעקב ברדוגו; גדי טאוב; שמעון ריקלין; ינון מגל; נתן אשל; קרולין גליק; 14.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 19, 2021 11:44 pm 
Hall of Famer

מה מגוחך ברצון לבחון את היכולת האנושית?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 19, 2021 11:48 pm 
Senior

נורטון כתב:
האמת היא שאני לא מבין למה לא עושים הכל בעירום. כלומר, כן, בנים יצטרכו לקשור את הביצים קצת. אבל לפחות יהיה מה לראות ברוב מקצועות הבנות.
וברצינות - אני מאלה שחושבים השאלה היא מיקסום היכולת האנושית, ולא מיקסום היכולת הטכנולוגית, וזה בעיניי ברור לחלוטין.

ברור שהשאלה היא מיקסום היכולת האנושית, אבל מיקסום היכולת האנושית הולך יד ביד עם מיקסום היכולת הטכנולוגית וגם זה אמור להיות ברור לחלוטין.

מה שהגדירו קודם כגבול סביר, אי-הוספת אנרגיה ממקור חיצוני (רגעעעעע, משקאות איזוטוניים מותר?! חטיפי אנרגיה?!), נשמע לי סביר לגמרי. אם חליפת השחייה שמורידה את החיכוך במים או הנעליים הטובות יותר זמינות לכולם, התחרות היא הוגנת והספורטאים הטובים ביותר רק יזכו להזדמנות למקסם את יכולותיהם.

זה מצחיק שאנשים מדור שלא יודע להגיע לחתונה בלי GPS יוצאים נגד נעליים טובות יותר.

ואלה בין בכירי המשת"פים:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 19, 2021 11:49 pm 
Senior

נורטון כתב:
מה מגוחך ברצון לבחון את היכולת האנושית?

כלום, חוץ מזה שכרגיל לקחת טקסט מנומק וניסית לשטח אותו למשפט אחד שכאילו לא מתייחס בכלל למהות של מה שנכתב. אתה יודע מתי התחיל להתעצב המוט המודרני, נכון? זה נראה לך היום כמו פגיעה היסטורית בלתי נסלחת במורשתם של קופצי מוטות הבמבוק?

ואלה בין בכירי המשת"פים:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 20, 2021 12:12 am 
Junior

לא הבנתי מה הקשר לפוסברי וגלילת צד. הרי לא היה שום חידוש טכנולוגי ומראש המטרה בקפיצה לגובה היא רק לעבור את הרף, לאף אחד לא אכפת איך אתה עושה את זה.
קפיצה במוט ספציפית זו דוגמה לא טובה. זה אחד המקצועות הבודדים בהם השימוש בעזרים חיצוניים הוא אינהרנטי ובכך שונה מהותית משאר מקצועות הריצה והקפיצה נניח (וגם שחייה לצורך העניין). גם כאן אפשר לטעון בעד ונגד שינוי הרכב החומרים במוט וזה דיון לגיטימי בעיני.
לא ברור למה אתה מתייחס לדיון כאנכרוניסטי כאילו כל המצדדים בגישה מעט שמרנית עושים זאת מאיזשהם סנטימנטים רומנטים לא במקום. בעיני יש כאן שאלה עקרונית ומאוד חשובה. בסוגי הספורט המדוברים (בניגוד לכדורגל, כדורסל, טניס וכו') ההשוואה היא חלק מהותי בספורט, אחרת אף אחד לא היה טורח לשמור שיאים. כל אצן מתחרה לא רק נגד האצנים במקצה שלו, אלא נגד ההיסטוריה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 20, 2021 12:23 am 
Senior

עצם הטענה "כל אצן מתחרה נגד ההיסטוריה" היא אנכרוניסטית במהותה.

אצן שרץ בשנות ה2000 קיבל תנאים מדעיים וטכנולוגיים טובים בהרבה מאחד שרץ בשנות ה80 (אהמ, תורידו חומרים אסורים), שהיו לו תנאים טובים יותר משנות ה60 וכן הלאה. אתה ציפית אי פעם מבולט שירוץ בנעליים או בביגוד של קרל לואיס? שידבוק בתכנית האימונים ששירתה את אצני אולימפיאדות שנות ה20?

אין שום פגם ספורטיבי בשימוש בנעליים או בחליפות שממזערות חיכוך אלא ממש להיפך, מיזעור החיכוך מאפשר את מיקסום היכולת האתלטית של האדם ומראה לאן באמת האדם יכול להגיע בתנאים האופטימליים שהמדע מאפשר לו.

זה שאתם מדמיינים איזה שוויון היסטורי בין אתלטי כל ההיסטוריה זה סתם פגם לוגי, אמנם מסוג מקובל אבל עדיין פגם.

ואלה בין בכירי המשת"פים:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 20, 2021 12:42 am 
Junior

זה לא "פגם לוגי מקובל" וזה גם לא "טענה אנכרוניסטית" זה חלק מהותי בספורט הזה ובאיך שהוא נמדד, אחרת אף אחד לא היה טורח למדוד תוצאות בכלל.
מה הקשר למשטר האימונים של קרל לואיס? כמו במקרה של פוסברי וגלילת צד אין כאן שום חידוש טכנולוגי וגם ככה לאף אחד לא אכפת איך אתה רץ את המרחק אלא כמה מהר אתה מסיים אותו.
למיטב ידיעתי אין שוני מהותי בביגוד ובנעליים בין קרל לואיס ליוסיין בולט. בכל מקרה, יש הבדל מהותי בין עזרים חיצוניים שעוזרים לך ע"י מזעור מגבלות שהם עצמם יוצרים (לדוגמה נעליים קלות יותר) לבין כאלה שעוזרים לך ע"י שינוי היכולות הגופניות שלך (כמו בדוגמה של בגדי הים). מה גם שנעליים אתה חייב כדי לרוץ, את חליפת בגד הים המלאה אתה לא חייב בשביל לשחות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 20, 2021 12:58 am 
Senior

זה פגם לוגי מקובל להקיש מהתפישה שלך כיום למציאות של תקופות אחרות, וזה אנכרוניסטי ושגוי לטעון שאצן מתחרה בתנאים דומים למה שהיה בעבר.

אין שום הבדל מהותי בין מה שאתה מגדיר סביר (נעליים קלות יותר) לבין מה שאתה מגדיר לא סביר (נעליים שמקטינות חיכוך), הנעליים שמקטינות חיכוך הן פשוט פיתוח מתוחכם יותר של הפיתוח המתוחכם הקודם שכבר התרגלת אליו אז הוא נראה לך לגיטימי.

שוב, במהות נעליים או חליפות שמקטינות חיכוך רק משפרות את היכולת של אדם לממש לשיא את היכולות הגופניות שלו, בלי פגיעה בגוף או בצורה של תחרות לא הוגנת. זה זיקוק של מהות הספורט, ומשעשע ממש לראות את השמרנות הזאת שכל מהותה היא שמרנות גרידא.

בהצלחה לך בפעם הבאה שתגיע לחתונה בעזרת שילוט דרך, או שמא תנווט עם הכוכבים. נדמה לי שהדיון מוצה מבחינתי.

ואלה בין בכירי המשת"פים:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 20, 2021 1:17 am 
Junior

בוודאי שיש הבדל מהותי בין חליפות שמקטינות חיכוך (כלומר נותנות יתרון שלגוף שלך אין) לבין נעליים קלות יותר (ממזערות מגבלה שהן בעצמם יצרו). לא יודע אם אתה אשכרה לא מצליח להבין את ההבדל או שאתה לא מצליח להתמודד עם הטענה אז אתה פשוט מבטל אותה.
אתה יכול להכחיש את המציאות עד מחר, אבל העובדות הן שהשוואה לעבר היא חלק מהמטרות המוצהרות של הספורט הזה.
מוצה גם מבחינתי, שיהיה בהצלחה עם כל זה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 20, 2021 1:52 am 
Senior

"לא מצליח להבין או להתמודד" זה חזק. כאילו טענת משהו עמוק, מסובך או מורכב.

זה טקסט קומי במיטבו הקטע שבו אתה מסביר בבטחון שנעליים קלות יותר מבעבר זה מיזעור מגבלה לגיטימי, אבל נעליים מקטינות חיכוך זה הענקת יתרון שלגוף שלך אין. אתה כאילו באמת מאמין שכל מה שעשו בחברות הנעליים בעשרות השנים האחרונות זה לשקול נעליים ולא לנסות לשפר כל הזמן מבחינה מדעית את האחיזה, את החיכוך, את בלימות הזעזוע ואת כל מה שרלוונטי מדעית לריצה טובה יותר.

חבל שהדיון מוצה גם מבחינתך, זה היה יכול להיות נחמד שתמשיך לכתוב כאלה.

ואלה בין בכירי המשת"פים:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 20, 2021 9:17 am 
Hall of Famer

ברור שיש השפעה טכנולוגית על הספורטאים היום. השפעה גדולה מאד. כל תוכניות האימונים שונות לחלוטין, הרבה יותר מדעיות (וכן, האימונים של איוון דראגו היו הרבה יותר אפקטיביים מלרוץ בשלג ולחטוב עצים), תזונה מבוקרת, תוספי מזון שעוזרים לפיתוח שרירים שלא היו קיימים בעבר ועוד המון המון שינויים בדרכי האימון. וזה לא רק אתלטיקה. גרג למונד למשל זכה בטור דה פראנס בקטע הסיום הסנסציוני, הרבה בגלל שהשתמש באותו מקטע בציוד מתקדם יותר מזה של היריב שלו, ציוד שהיום הפך להיות מיושן למשל. אם נדב דיבר על קפיצה במוט, למה המוט הוא חלק אינהרנטי ומותר לשפר אותו. איך אני יודע אם השיאים של סרגי בובקה נשברו בגלל שהאתלט ששבר אותם (מודה שאני לא מכיר) עשה זאת כי היכולת האנושית שלו יותר גדולה, או כי הרכב סיבי הפחמן במוט שלו יעיל יותר וקפיצי יותר מזה של המוט שהיה של בובקה. יכול להיות שגם בובקה עצמו אם היה קופץ במוט במבוק היה סתם עוד אחד מהצמרת הגבוהה ולא הפנומן שהוא היה וכל זה כי היה לו מזל שבתקופה שלו חלה התפתחות בהבנה של חומרים מרוכבים.
התפתחות טכנולוגית קיימת כל הזמן ולא ניתן בכלל להשוות בין התנאים שבה התחרו בעבר לעומת אלו של היום ומבט בטבלאות השיאים המתקדמות כל הזמן מבהיר את זה (עם כוכבית סמים כמובן). השאלה היא איפה הגבול. במקרה של החליפות שמו את הגבול, כי ההבדלים שיצרה החליפה היו כל כך עצומים שהחליטו שזה מוגזם. אפשר להתווכח על ההחלטה.

סטן ואן גנדי

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 20, 2021 10:27 am 
Sophomore

Armand Duplantis הוא זה ששבר את שיא העולם במוט לאחרונה. Renaud Lavillenie שבר את השיא של בובקה לפני.
אני מניח שאכן הם נהנו ממוטות יותר טובים משל בובקה. מצד שני שניהם קופצים מדהימים והגיעו לתוצאות טובות מאוד כבר לפני. צריך גם לזכור שבובקה שיפר את השיא כל פעם רק בסנטימטר למיטב זכרוני כי קיבל על זה כסף, יתכן והיה יכול (בתאוריה לפחות) להגיע יותר גבוה אם היה מנסה זאת בשיאו.
ברור שהטכנולוגיה מתקדמת ושזה משפיע על התוצאות, לא חושב שאפשר או צריך להלחם בזה, אבל צריך לשים גבולות. איפה שמים אותם זה לא פשוט. האם הנעליים החדשות עברו את הגבול ? לא יודע. האם זה מבאס שפתאום נשברים שיאים ע"י אתלטים שבלי הנעליים האלה לא היו שוברים אותם ? אותי כן.
ודי ברור שאי אפשר להשוות בין תוצאות מהיום לתוצאות ישנות, אבל זה בדיוק מה שעושים, מה המשמעות של שיא עולם? מדד מעניין לכמה שיא היה טוב הוא הזמן שלקח עד ששברו אותו. ( וזה לעיתים גם מדד לסימום). השנה נקבעה התוצאה הכי טובה בריצת 100 נשים מאז פלו-ג'ו ע"י שלי אן פרייזר. וכן עם הנעליים החדשות. נכון היא הייתה מעולה כבר לפני אבל בסבירות גבוהה לא הייתה מגיעה לתוצאה הזו בלי השדרוגון הזה.
ד"א יש עכשיו גם נעליים עם שפיצים שכנראה גם עוזרים מאוד אז זה לא רק הסיבים הפחמניים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 20, 2021 11:00 am 
Senior

"להתבאס" על שבירת שיאים בעזרת נעליים טובות יותר זה לגיטימי, ונובע מאיזשהו רגש רומנטי שכאמור בעיניי נובע מכשל לוגי-הכל משתפר כל הזמן, אוהד האתלטיקה החובב הסביר פשוט לא מודע לכמות השכלולים בהיקף, אז הוא מסתכל על 100 מטר היום כשווה ל100 מטר בשנת 1999. זה לא נכון.

אין לי שום ספק שכשעברו ממוט במבוק או אלומיניום למוטות של היום, היה דור של חובבי קפיצה במוט שביכה את מותו של הספורט האמיתי וכניסה לעידן של שיאים הנובעים משיפור טכנולוגי. ובאופן טבעי, כמה דורות אחר כך אף אחד לא ממש זוכר שפעם היה מוט אחר.

ואלה בין בכירי המשת"פים:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 20, 2021 12:28 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (6)
ומה עם אדני זינוק?
ראיתי פעם תמונה של הזינוק ל-100 מטר מאחת האולימפיאדות המוקדמות, אולי אפילו הראשונה. כולם כמעט זינקו בזינוק עומד, כמו רצים למרחקים ארוכים; היה אחד שזינק בצורה שמקובלת היום. כמובן אף אחד לא חשב אז על אדני זינוק, הוא זינק עם רגליים על המסלול.
לא חושב שיש מישהו שיטען היום שאדני זינוק לא עוזרים לאצן מאשר אם לא היו לו כאלה והוא היה צריך לזנק עם רגליים על המסלול.
אז האם כשנוספו אדני הזינוק נטענה אותה טענה שזה כמו לזנק מרמפת עזר? מעניין. אני בטוח שהיו כאלה.

ומלבד זאת אני סבור שיש להחריב את קרתגו ולבטל את חץ הפוזשן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 20, 2021 3:38 pm 
Junior

Hacohen כתב:
"לא מצליח להבין או להתמודד" זה חזק. כאילו טענת משהו עמוק, מסובך או מורכב.

זה טקסט קומי במיטבו הקטע שבו אתה מסביר בבטחון שנעליים קלות יותר מבעבר זה מיזעור מגבלה לגיטימי, אבל נעליים מקטינות חיכוך זה הענקת יתרון שלגוף שלך אין. אתה כאילו באמת מאמין שכל מה שעשו בחברות הנעליים בעשרות השנים האחרונות זה לשקול נעליים ולא לנסות לשפר כל הזמן מבחינה מדעית את האחיזה, את החיכוך, את בלימות הזעזוע ואת כל מה שרלוונטי מדעית לריצה טובה יותר.

חבל שהדיון מוצה גם מבחינתך, זה היה יכול להיות נחמד שתמשיך לכתוב כאלה.

מה שמביך וקומי פה זה חוסר הביטחון שלך שגורם לך לעלוב בכל מי שמפרק את הטיעונים הכושלים לוגית שלך. כאילו אתה אשכרה לא מסוגל לנהל דיון בלי זה.

ואם תראה לי איפה כתבתי שכל מה שעשו בחברות הנעליים זה להתעסק במשקל (רמז: לא כתבתי), אני אשמח. מה שכן כתבתי (וזו טענה שעדיין לא הצלחת להתמודד איתה) זה שיש הבדל מהותי בין טכנולוגיה שנועדה למזער מגבלה שהיא עצמה יצרה לעומת כזו שמייצרת יכולת שלגוף אין. ברור ששתיהן גורמות לבעייתיות ביכולת שלנו להשוות לתוצאות עבר, אבל בעוד אחת עוזרת לגוף למקסם את היכולות שלו, אחרת מייצרת יכולות יש מאין.
אני לדוגמה לא מבין מה שונה מהותית בין חליפות השחייה לסנפירים. שניהם מייצרים יכולות שלגוף אין וללא מקור אנרגיה חיצוני - אלה מקטינים חיכוך ואלה מגדילים את נפח הגוף.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 20, 2021 3:53 pm 
Hall of Famer

אני לא חושב שהמשמעות העיקרית של שיאים היא השוואה לעבר. השיאים הם מדידת היכולת האנושית בנק' הזמן הנוכחית. ג'סי אוונס עשה את השיאים שלו במדידת שעונים ידנית שמדדו עשיריות שניה. יכול להיות שהשיא שלו היה שווה יותר טוב לשיאים שהושגו אח"כ כשמדדו את הזמנים עם שעונים הרבה יותר מדוייקים. זה לא באמת משנה. ברור ששיאי העבר מהווים איזשהו רפרנס, אבל זה רפרנס שממנו יוצאים ולוקחים בחשבון את ההתפתחות הטכנולוגית לאורך כל האספקטים - מסלול, אדני ריצה, נעליים (גם הנעליים של שנות התשעים הרבה הרבה יותר טובות ועוזרות מהנעליים של שנות השישים), תזונה, שיטות אימון (סמים טו..שששש) ועוד ועוד. אף אחד לא יכול להגיד שיוסיין בולט היה כישרון יותר גדול מאשר קרל לואיס או ג'ים היינס. אבל המקום של כולם נשמר בהיסטוריה עם התפתחות שיאי העולם.
לפי הגישה הטהרנית הזאת של השוואת שיאי עבר לא היה שום מקום לאשר את השיא של בוב בימון שנקבע בתנאים מאד מאד יחודיים.

צריך בכל זאת לקבוע איזשהו תנאי כלשהו (מנוע ברור שלא, אדני זינוק כן, נעל שמשפרת את הקפיציות בריצה?), אבל התנאים הם מאד בתחום האפור, לא חושב שיש כלל שאפשר לנסח שיכסה את כל המקרים.

סטן ואן גנדי

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 20, 2021 4:14 pm 
Junior

ברור שמדובר בתחום אפור וברור שככל שהולכים אחורה ההשוואות הן פחות ופחות רלוונטיות, אבל ברור גם שלהשוואה לעבר יש ערך חשוב בספורט הזה.
ה-9.58 של בולט לא מעניין בפני עצמו, אלא רק כי יש לנו 100 שנה של אתלטיקה עולמית כדי להשוות ולהבין את המשמעות של התוצאה. כל היופי בספורט הזה הוא שהוא מודד יכולת אנושית יותר מכל דבר אחר ולכן יש בו שיאים שמחזיקים גם 30 שנה על אף כל ההתפתחות הטכנולוגית.
אז ברור שיש התפתחויות טכנולוגיות ולא צריך למנוע את זה, אבל כן חשוב להבין מה הן, מה בדיוק הן משפרות והאם זה פוגע במהות של הספורט.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 170 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו 9 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה

חפש:
עבור ל: