סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו א' מאי 12, 2024 8:51 am

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 84 הודעות ]  עבור לעמוד 1, 2, 3, 4  הבא
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: השקעות
הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 3:23 am 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (0)
העניין שלי כאן הוא תיאורטי בלבד.

האם אתם משקיעים? אם כן, במה?
כמה אתם עוקבים אחרי שוק ההון בארץ ובעולם?
והאם הסופר בועה שמדברים עליה מתחילה להתפוצץ אט-אט או שמדובר בתיקון בלבד?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

נושא ההודעה: Re: השקעות
הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 6:21 am 
Hall of Famer

לדעתי זה יותר מתיקון.
אני יכול לומר לך ממקור ראשון, שעל דברים שלפני חצי שנה משקיעים בכיף היו חותמים 100 מיליון דולר, היום הם בקושי מסכימים ל 20 וגם זה בלחץ רציני.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 12:08 pm 
מנהל פורום

עוקב מאוד ומושקע בקטנה בשוק ההון. לגבי לאן השוק הולך? קטונתי לנבא...

כלכלה בסוף זה דבר מחזורי בצורה מסוימת ולכל רצף עליות יהיה סוף. אנחנו בסוג של רצף כזה מאז 2008.
גם ההייפ סביב חברות הטכנולוגיה קצת יורד. המכפילים בשמיים, ואחרי זמן שהחברות כבר לא מראות גדילה וצמיחה באחוזים המטורפים אליהם הורגלו, המשקיעים כנראה חוזרים לבייסיקס, של לבדוק כמה באמת החברה מרוויחה.
וכשהם מסתכלים על הנתונים האלה, המצב די עגום, וזו אחת הסיבות שחברות עם מכפילים גבוהים או כאלה שהונפקו בשנים האחרונות ולא הביאו תוצאות, עכשיו יורדות בעשרות אחוזים.
ברקע לזה גם מגמת העלאת הריבית העולמית (בארה"ב תעלה בקרוב, באנגליה עלתה כבר פעמיים לאחרונה), שככלל אצבע גורמת להסטת הון ממניות לאפיקים אחרים.
וזה בלי להזכיר פוטנציאל גיאופוליטי נפציץ במזרח אירופה, איראן ובטאיוואן (ובמקומות נוספים).

השוק כרגע די על קוצים, וכל מי שמפספסת קצת בתחזיות חוטפת חזק.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 12:59 pm 
Senior

מושקע חזק בשוק ההון, עם שינוי תמהיל אחרי שרכבתי על ההתאוששות של קבוצת דלק (סיפור ענק במונחי כלכלה ישראלית).

גם אני מאלה שחושבים שסקטור הטכנולוגיה, ככלל, בועתי וכבר התחיל לשחרר אוויר. חלק מההנפקות המשוגעות של השנתיים האחרונות כבר איבדו עשרות אחוזים בשווי, אנד קאונטינג. ממה שאני שומע בגורמים המממנים, חוזרים למסורתי-נדל"ן מסחרי מניב למשל חוזר להיות סחורה חמה. אם מסתכלים על חברות ישראליות, שפועלות בעיקר בחו"ל, אז סאמיט עושה מהלכים גדולים וקנדה-ישראל מנסה לשלוט בגזית גלוב דרך האמא נורסטאר.

אני אישית מושקע לכמה שנים, בתקווה, בטכנולוגיות מזון. וילק וסבוריט הן המניות שלי. הראשונה נחשבת למתקדמת בעולם בפיתוח חלב ללא חליבה, ובמוצר שאמור להיות הכי קרוב שיש לחלב אם (שוק מטורף של תחליפי חלב לתינוקות). סבוריט מייצרת המבורגרים מהצומח בשילוב של מערכת שמביאה לך את המוצר כמו שהזמנת אותו מבחינת הרכב ומרקם. שני המוצרים אמורים להגיע למסחור בשנת 2023, ואני מאמין שתפסתי את המניות בשערים די נמוכים (כמו שהן גם עכשיו, לדעתי). יאללה נראה.

ואלה בין בכירי המשת"פים:

יונתן אוריך; טופז לוק; יעקב ברדוגו; גדי טאוב; שמעון ריקלין; ינון מגל; נתן אשל; קרולין גליק; 14.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 1:31 pm 
Senior

מה הסמלים שלהן?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 1:50 pm 
Hall of Famer
סמל אישי של המשתמש

תומר כתב:
מה הסמלים שלהן?

וילק - שד מסיליקון
סבוריט - אימוג'י מקיא

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 3:32 pm 
Hall of Famer

מניח ש-
SVRT
WILK

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 3:39 pm 
Senior

תומר כתב:
מה הסמלים שלהן?

WILK, SVRT

הבוקר וילק הוציאה הודעה על פטנט חדש בארה"ב והיא מנתרת 9-10%, אבל כאמור כרגע מדובר בשוויים מצחיקים, לדעתי, אם מגיעים למוצר מסחרי טוב. וילק שווה כרגע כ135 מליון ש"ח. אוטלי, חברת תחליפי החלב שאופרה וינפרי ועוד כמה סלבס מושקעים בה, שווה מעל 4 מיליארד דולר בארה"ב אחרי שנחתכה ב70% מההנפקה. יש כמה אנשים וגופים רציניים שמושקעים בוילק, למשל החברה המרכזית למשקאות (קוקה-קולה, טרה), משקיעים אוסטרלים חזקים, שליסל מליימן-שליסל. ממה שאני יודע, החברה לא מתכוונת לייצר בעצמה אלא להתפרנס מהתמלוגים למוצר תוך שת"פ עם גופים גדולים. ידוע גם שהיא עושה פעולות לקראת הנפקה בנאסדק.

ההודעה מהיום על הפטנט: https://mayafiles.tase.co.il/rpdf/14290 ... 643-00.pdf

לעניין האימוג'י המקיא של צ'רלס, סבוריט עשתה פיילוט בBBB ודיווחה עליו כהצלחה, גם בביקוש של הלקוחות וגם במבחני הטעם: https://mayafiles.tase.co.il/rpdf/14250 ... 941-00.pdf

יש בקנה פיילוט עם סודקסו, גוף הסעדה ענק, בבלעדיות למוסדות השכלה גבוהה בארה"ב. יש היום לא מעט תחליפי בשר, אבל הייחוד של המערכת הוא ביכולת להתאים את המוצר לטעם של הלקוח. ושוב לעניין השוואות השווי, סבוריט שווה כרגע כ130 מליון ש"ח, ביונד מיט נסחרת בשווי של כ3.7 מיליארד דולר.

בקיצור, תנו לי שליש מהשווי של אוטלי וביונד, ואני מבסוט :men:

ואלה בין בכירי המשת"פים:

יונתן אוריך; טופז לוק; יעקב ברדוגו; גדי טאוב; שמעון ריקלין; ינון מגל; נתן אשל; קרולין גליק; 14.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 5:58 pm 
Hall of Famer

Hacohen כתב:
תומר כתב:
מה הסמלים שלהן?

WILK, SVRT

הבוקר וילק הוציאה הודעה על פטנט חדש בארה"ב והיא מנתרת 9-10%, אבל כאמור כרגע מדובר בשוויים מצחיקים, לדעתי, אם מגיעים למוצר מסחרי טוב. וילק שווה כרגע כ135 מליון ש"ח. אוטלי, חברת תחליפי החלב שאופרה וינפרי ועוד כמה סלבס מושקעים בה, שווה מעל 4 מיליארד דולר בארה"ב אחרי שנחתכה ב70% מההנפקה. יש כמה אנשים וגופים רציניים שמושקעים בוילק, למשל החברה המרכזית למשקאות (קוקה-קולה, טרה), משקיעים אוסטרלים חזקים, שליסל מליימן-שליסל. ממה שאני יודע, החברה לא מתכוונת לייצר בעצמה אלא להתפרנס מהתמלוגים למוצר תוך שת"פ עם גופים גדולים. ידוע גם שהיא עושה פעולות לקראת הנפקה בנאסדק.

לעניין האימוג'י המקיא של צ'רלס, סבוריט עשתה פיילוט בBBB ודיווחה עליו כהצלחה, גם בביקוש של הלקוחות וגם במבחני הטעם: https://mayafiles.tase.co.il/rpdf/14250 ... 941-00.pdf

יש בקנה פיילוט עם סודקסו, גוף הסעדה ענק, בבלעדיות למוסדות השכלה גבוהה בארה"ב. יש היום לא מעט תחליפי בשר, אבל הייחוד של המערכת הוא ביכולת להתאים את המוצר לטעם של הלקוח. ושוב לעניין השוואות השווי, סבוריט שווה כרגע כ130 מליון ש"ח, ביונד מיט נסחרת בשווי של כ3.7 מיליארד דולר.

כמה כסף אתה שם על ההשקעות האלו? ומה התמהיל שלך?
אם אני מבין נכון, אלו חברות במצב מאוד ראשוני
עם פוטנציאל גדילה גדול.
האם אתה משקיע גם בחברות מסוג אחר או רק בחברות שבהן אתה מזהה אפשרות לקפיצה משמעותית?

וילק נשמעת מעניינת
אבל זה קצת כמו להשקיע בסטארטאפ, לא?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 6:37 pm 
Senior

לא ארשום סכומים מדויקים, אבל סכומים לא מבוטלים של 6 ספרות בכל אחת, בשערים קרובים לשערים הנוכחיים.

אלה בהחלט סטארטאפים, בהגדרה. אין לחברות האלה הכנסה והן תלויות במוצרים שעוד לא מוסחרו. ממש לא השקעה שמרנית לכל אחד. מצד שני, פוטנציאל גבוה מאד.

יש עוד חברה אחת, בתחום אחר, שאני מושקע בה סכום גדול (כפול מההשקעה המצרפית בוילק וסבוריט, במקור), אבל היא קצת הסתבכה בדרך אז אין לי כרגע מה להוסיף לגביה, אני בהמתנה.

ואלה בין בכירי המשת"פים:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 7:32 pm 
Hall of Famer

אז אתה גם משקיע במספר מצומצם של חברות וגם בסטארטאפים.
טוב, סחטיין על האומץ.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 7:48 pm 
Sophomore

אני לא מבין בכספים.
אבל לפי מה ששמעתי, בגדול, כבר הרבה למעלה מעשור, ההשקעה המניבה-בטוחה ביותר היא בנדלן על אדמת ארץ הקודש תובב"א.
רק לפני כשנה היה פה דיון בנושא, ונראה לי ש"הכהן" אמר שהוא חושב שזו בועה.
אז רק לעדכן שגם בשנה האחרונה היו עליות מאד-מאד יפות בנדלן. וכנראה שזה לא הולך להשתנות (שטחים שנגמרים, הגירה חיובית, משקיעים שנוהרים, גידול רציני באוכלוסייה ב"ה)

בביטקוין או באיזה מנייה בבורסה אפשר להרוויח הרבה יותר, אבל תלוי מתי אתה נכנס.
מי שנכנס לביטקוין לפני 5 שנים, היום הוא מלך.
מי שנכנס ב 1.1.22 מופסד כבר בלמעלה מ 10 אחוז (וזה עוד אחרי כמה ימים של עליות).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 7:57 pm 
Junior

Hacohen כתב:
תומר כתב:
מה הסמלים שלהן?

WILK, SVRT

אם אתה חובב פוד-טק, הייתי מציע לך להסתכל על נקסטפרם.
מההנפקות האיכותיות שהגיעו לכאן. כבר בתשקיף הציבו אבני דרך (בניגוד לרוב המוחלט של ההנפקות) ועמדו בכולן.
כל ההנהלה של החברה הגיעה מאנזימוטק שנרכשה ואז נרכשה שוב והונפקה בנאסדק - יש ניסיון.
יש להם מוצר מצוין (מייצרים חלבון טבעוני, אני טבעוני 8 שנים, נסעתי אליהם לראות אותו). אני כרגע לא מחזיק כי אין טריגר רציני - הדוח השנתי לא הולך להראות שום דבר מיוחד וגם הדוח הרבעוני הראשון (למרבה ההפתעה, על אף השווי הנמוך, הם מדווחים רבעונית) לא אמור לכלול מכירות רציניות. יש להם שתי הזמנות שהם עתידים לספק במהלך המחצית הראשונה לשנה הנוכחית. נראה.

לנושא, משקיע בשוק ההון המקומי. מכיר כמעט את כל החברות הציבוריות הנסחרות.
יש פה גם את נושא האישור כניסה למדדים של ה - MSCI שעשוי לדחוף כאן את הבורסה (תשובה עד סוף החודש) ואג"ח מיועדות.
עם זאת, חוסר הנזילות כאן, בהסתכלות על מה שקורה מעבר לים, יכול להוביל לגל פדיונות שפוגע בשוק המקומי מאוד קשה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 8:16 pm 
Senior

אני לא יודע כמה אני "חובב פודטק", אני מחפש כשלי שוק (מה שהיה בזמנו בדלק ובחברות הביטוח בשיא המשבר), חברות על סף יציאה ממשבר (טיב טעם כשחגי שלום החזיר לעצמו את המושכות) או את ה"סמארטפון הבא". ולענ"ד תחום הפודטק יביא את החדשנות המסחרית המעניינת הבאה, זו הערכה שלי בלבד שמסתמכת על דעתי בלבד. הסיבה שאני דווקא בוילק וסבוריט הוסברה, שווי נמוך מאד יחסית לחברות האמריקאיות, שת"פים עם גופים גדולים ומוצרים ייחודיים. יכול להיות שגם נקסטפרם מעניינת טיל, אבל כרגע אסטרטגית אני מנסה למשוך בוילק וסבוריט עד למסחור שצפוי להיות על פי התכניות במהלך 2023. ואז נראה.

ואלה בין בכירי המשת"פים:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 8:29 pm 
Senior

ehud כתב:
אני לא מבין בכספים.
אבל לפי מה ששמעתי, בגדול, כבר הרבה למעלה מעשור, ההשקעה המניבה-בטוחה ביותר היא בנדלן על אדמת ארץ הקודש תובב"א.
אז רק לעדכן שגם בשנה האחרונה היו עליות מאד-מאד יפות בנדלן. וכנראה שזה לא הולך להשתנות (שטחים שנגמרים, הגירה חיובית, משקיעים שנוהרים, גידול רציני באוכלוסייה ב"ה)

מה זה "זה לא הולך להשתנות"? המחירים של הנדל"ן יעלו לנצח? יש משהו בכלכלה שרק עולה?

בוודאי שנדל"ן למגורים בישראל זו בועה, העובדה שזו בועה לא אומרת שאני יודע בדיוק מתי היא תתפוצץ, ועדיין. להמליץ על רכישת נדל"ן למגורים בישראל כהשקעה מניבה זו שטות מוחלטת. דירה שמביאה היום תשואה של 3.5% נחשבת לאחלה השקעה (יעני, החזר השקעה תוך זמן צנוע של 28.5 שנה בערך).

ואלה בין בכירי המשת"פים:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 8:29 pm 
Junior

מהלך ענק של חגי שלום בטיב טעם.
אני לא כל-כך רואה בהשקעות בוילק וסבוריט ככשל שוק. בסוף, השוק מתמחר את הסיכון שהם לא יצליחו להעמיד מוצר או פיתוח. זו שנה מאתגרת להחזיק חברות כאלו ללא הכנסות באופק. זה לא נאמר כלפיך שאני מקבל את הרושם שאתה בודק היטב במה שאתה משקיע ויש לך ניסיון, אלא נאמר לשם הדיון כאן שלוקח בחשבון שיש כאן אנשים נוספים שלא נמצאים באותה הרמה.

כמה ימים לפני תחילת 2022, כתבתי שאני מניח שהסקטורים שירכזו עניין הם התקשורת והנפט והגז. המדד השני עשה מעל 15% מתחילת השנה (בעוד המדדים הרוחביים חיוביים בקושי). גם חברות התקשורת הגדולות, מתאוששות לאחר כמה שנים של חיתוך במחיר. לדעתי תחום האשראי החוץ בנקאי, למרות הירידה במרווחים זה מקום מעניין להיות בו. פרט לאופל בלאנס, כל החברות הגדילו באופן מהותי את תיק האשראי שלהן. עברנו מסביבה בה הם נסחרים ב 1 ל - 1 על תיק האשראי למצב שהם נסחרות ב 0.3 - 0.4. בסוף, גם אם יהיו חובות מסופקים, חלק מזה ירד לשורת הרוווח וישתקף בדוחות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 8:38 pm 
Senior

אסביר שוב: 3 סוגי השקעות מעניינים אותי, והם שונים זה מזה. דלק וחברות הביטוח בלב משבר הקורונה היו כשל שוק, טיב טעם ערב נטילת המושכות של שלום היתה חברה על סף יציאה ממשבר/קפאון, ווילק/סבוריט זה מה שמעניין אותי בקטע החדשני. אין שם כשל שוק, אלה סטארטאפים. אבל אני מאד אשמח לרכב על הסטארטאפים הנחמדים האלה אם הם יפרשו כנפיים :)

ואלה בין בכירי המשת"פים:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 9:18 pm 
Junior

כשמסבירים לי לאט, אני מבין מהר :)
הבנתי אותך.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 9:35 pm 
Sophomore

Hacohen כתב:
ehud כתב:
אני לא מבין בכספים.

מה זה "זה לא הולך להשתנות"? המחירים של הנדל"ן יעלו לנצח? יש משהו בכלכלה שרק עולה?

בוודאי שנדל"ן למגורים בישראל זו בועה, העובדה שזו בועה לא אומרת שאני יודע בדיוק מתי היא תתפוצץ, ועדיין. להמליץ על רכישת נדל"ן למגורים בישראל כהשקעה מניבה זו שטות מוחלטת. דירה שמביאה היום תשואה של 3.5% נחשבת לאחלה השקעה (יעני, החזר השקעה תוך זמן צנוע של 28.5 שנה בערך).

האם יש מחירי נדלן שנמצאים רק במגמת עלייה?

בערים היקרות בעולם יש מגמת עלייה שנמשכת עשרות שנים, לא?
אם מטרופולין תל אביב נחשב לאחד המקומות היקרים בעולם, והעליות הן רק בתחילת הדרך (התילו לפני כ 15 שנה) , יש מצב שימשיך לעלות עוד המון זמן.

דירה שמביאה היום תשואה של 3.5% נחשבת לאחלה השקעה

איך זה מסתדר עם זה שמחירי הנדלן בארץ עלו השנה בכ 10% בממוצע?
חוץ מזה מעבר לעליית ערך הנכס אפשר להרוויח בינתיים מהשכרה שלו, ואז בכלל מחזירים יותר מהר את ההשקעה.
כך שאם למישהו היום יש כסף בצד, והוא לא צריך משכנתא, אולי כן כדאי לשקול קניית דירה להשקעה (לקיחת משכנתא זה סיפור אחר).

אגב, אני מכיר מישהו שמשקיע בנדלן בארה"ב (בויסקונסין) והוא אומר ששם יש עליית מחירים יפות מאד וההשקעה שם היא לא גבוהה, בניגוד לדירות בארץ.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 9:42 pm 
Junior

נראה לי עדיף להחזיק ת"א בנייה.
אין דיירים ואין תיקונים.
12 חודשים אחרונים - 86% אחוזי תשואה.
אם מחירי הדיור לא יפסיקו לעלות כמו שאתה חושב, זה משהו שימשיך להשתקף גם בסל המניות הזה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 10:02 pm 
Sophomore

ehud כתב:
Hacohen כתב:
ehud כתב:
אני לא מבין בכספים.

האם יש מחירי נדלן שנמצאים רק במגמת עלייה?

בערים היקרות בעולם יש מגמת עלייה שנמשכת עשרות שנים, לא?
אם מטרופולין תל אביב נחשב לאחד המקומות היקרים בעולם, והעליות הן רק בתחילת הדרך (התילו לפני כ 15 שנה) , יש מצב שימשיך לעלות עוד המון זמן.

דירה שמביאה היום תשואה של 3.5% נחשבת לאחלה השקעה

איך זה מסתדר עם זה שמחירי הנדלן בארץ עלו השנה בכ 10% בממוצע?
חוץ מזה מעבר לעליית ערך הנכס אפשר להרוויח בינתיים מהשכרה שלו, ואז בכלל מחזירים יותר מהר את ההשקעה.
כך שאם למישהו היום יש כסף בצד, והוא לא צריך משכנתא, אולי כן כדאי לשקול קניית דירה להשקעה (לקיחת משכנתא זה סיפור אחר).

אגב, אני מכיר מישהו שמשקיע בנדלן בארה"ב (בויסקונסין) והוא אומר ששם יש עליית מחירים יפות מאד וההשקעה שם היא לא גבוהה, בניגוד לדירות בארץ.

תיקון - הבנתי שהעלייה הממוצעת לשנה היא הרבה יותר נמוכה ממה שחשבתי.
הכתבה על השנה האחרונה הטעתה אותי.
אבל עדיין, במקרה שאין משכנתנא (ולדעתי רק אם אין משכנתא) כדאי לשקול השקעה דווקא בנדלן. וכמובן שגם יש רווח על השכרת הנכס

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 10:11 pm 
Senior

1. מוצר כלכלי לא יכול להיות במצב תמידי של עליית מחירים. יש מדדים מקובלים להערכת שווי נדל"ן למגורים (למשל מספר משכורות ממוצע לדירה, דמי שכירות ממוצעים), וישראל נמצאת על הקצה. מי שמסתכל על העשור וחצי האחרונים וחושב שהמסיבה תימשך, אהלן וסהלן. אני לא רואה לזה היתכנות כלכלית.

2. "הרווח על השכרת הנכס" נקרא תשואה. התשואות על השכרת דירות מגורים בישראל מתו. אתה קונה היום דירה, נגיד ב2 מליון שקל. ומשכיר בכמה? 5000? מברוק, עשית 3% תשואה. נחמד, לא אומר שלא, אבל תביא את ה2 מליון קודם ותשכיב אותם בקירות.

ואלה בין בכירי המשת"פים:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 10:12 pm 
Sophomore

השקעה בנדלן היא ההשקעה הכי גרועה שאפשר להעלות על הדעת. לא סחיר, דורש עלויות תחזוק, צדדים שלישיים, אי אפשר להעביר לחו"ל וכאב ראש להתמודד עם שוכר, שזאת עבודה לכל דבר. רק למקצעונים ויחידי סגולה.

גם בתקופות הכי טובות של הנדלן, ואנחנו לא בתקופה טובה, לא הייתי נוגע בו עם מקל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 10:22 pm 
Senior

itay2 כתב:
השקעה בנדלן היא ההשקעה הכי גרועה שאפשר להעלות על הדעת. לא סחיר, דורש עלויות תחזוק, צדדים שלישיים, אי אפשר להעביר לחו"ל וכאב ראש להתמודד עם שוכר, שזאת עבודה לכל דבר. רק למקצעונים ויחידי סגולה.

גם בתקופות הכי טובות של הנדלן, ואנחנו לא בתקופה טובה, לא הייתי נוגע בו עם מקל.

זו כבר הגזמה...היתה תקופת גן עדן בנדלן, של מימונים בריבית אפסית במינופים מטורפים, יש אנשים שעשו הרבה מאד כסף. זה מצריך אופי. אחי הגדול, למשל, קנה בזמן הנכון כמה דירות ישנות ומוזנחות בבאר שבע. הוא עשה מו"מ קשוח, התעסק עם כל חוזי השכירות, שיפץ בעצמו. הדירות האלה כבר מזמן יותר מהכפילו את שוויין לדעתי, והשכירות דופקת. זה לא היה רע למי שזה התאים. אבל כהשקעה פרופר, אותי זה פחות עניין גם בימי הפריחה. לדעתי יש בנדל"ן גם גורם "התמכרותי", ברגע שאתה מחזיק נדל"ן להשקעה-אתה ננעל על זה ש"חייב להיות לך נדל"ן".

ואלה בין בכירי המשת"פים:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 06, 2022 10:57 pm 
Sophomore

Hacohen כתב:
"הרווח על השכרת הנכס" נקרא תשואה. התשואות על השכרת דירות מגורים בישראל מתו. אתה קונה היום דירה, נגיד ב2 מליון שקל. ומשכיר בכמה? 5000? מברוק, עשית 3% תשואה. נחמד, לא אומר שלא, אבל תביא את ה2 מליון קודם ותשכיב אותם בקירות.

זוג בעשור החמישי לחייו שיש לו מיליון בצד נניח רוכש בהם דירה.
נניח שתוך עשור הדירה עולה ב 30% + עוד 300 אלף תשואה מהשכירות (כ 2,000-3,000 לחודש).
עשו תוך עשור אחד 600K.
תסריט סביר והגיוני לגמרי ורווח לא רע.

אני מניח שיש לא מעט מניות שעשו הרבה-הרבה מעבר ל 60 % בעשור, אולי אפילו רוב המניות, אבל מצד שני יש גם הפסדים.
וזה עוד בעשור כלכלי טוב של העולם.

אם חלילה תפרוץ מלחמת עולם (תסריט לא כ"כ דימיוני לאור מה שקורה במזרח אירופה או בין ישראל ואיראן)
הנדלן נראה לי פשוט יותר סולידי, ובסופו של דבר גם אם יהיו ירידות חדות ביותר (נניח 80%), לפחות נשארים כנראה עם 4 קירות.
במקרה של התרסקות של מניות ב 80, המצב פחות נעים.

אבל לא צריך ללכת למקרי קיצון.
יש גם תסריטים רעים עבור עולם ההשקעות, והרבה פחות רעים עבור הנדלן -
העלאת רביות מאסיבית - ההשקעות יקפאו, אבל נדלן יהיו חייבים לקנות, במיוחד פה בארץ, גם אם הרביות על המשכנתאות יעלו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 84 הודעות ]  עבור לעמוד 1, 2, 3, 4  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו 29 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה