סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ד' מאי 15, 2024 4:42 am

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 60 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3  הבא
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: Re: פסקת התגברות
הודעהפורסם: ג' נובמבר 08, 2022 2:42 pm 
Junior

בלוג: הצג בלוג (0)
oren_80 כתב:
אאל"ט, בג"צ מתערב בנושאים בטחוניים בסוגיות שקשורות לשטחים, שם הערבים הם לא אזרחים ישראלים אך תחת מרות ישראלית מסוימת. תקן אותי אם אני טועה, אבל בסוגיות שלא קשורות לפלסטינאים אלא ללוחמה שמקורה בגבולות "הקשיחים" לא היו ענייני בג"צ. אני טועה?

ככל הידוע לי, אתה לא טועה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' נובמבר 08, 2022 2:51 pm 
Junior

זה כן אני כתב:
וחוק חדש לא יכול "לדרוס" חוק ישן. אם ברצונך להחיל מצב חוקי חדש, עליך לבטל את החוק הישן ולחוקק במקומו חוק אחר.

אבל זה לא בדיוק מה שבגצ עושה עם חוק כבוד האדם וחירותו?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' נובמבר 08, 2022 2:58 pm 
Junior

sheky כתב:
זה כן אני כתב:
וחוק חדש לא יכול "לדרוס" חוק ישן. אם ברצונך להחיל מצב חוקי חדש, עליך לבטל את החוק הישן ולחוקק במקומו חוק אחר.

אבל זה לא בדיוק מה שבגצ עושה עם חוק כבוד האדם וחירותו?

פסילת החוקים מכוח חוק יסוד כא"ח לא חלה על חוקים שנחקקו לפני חוק היסוד (וזאת מכוח מה שנקרא פסקת "שימור הדינים"), אלא רק באופן פרוספקטיבי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' נובמבר 08, 2022 3:38 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (6)
זה כן אני כתב:
ראי שעל הקיר כתב:
לא ברור לך שפסקת התגברות לא תנוצל רק לצורכי בטחון או הגירה, והייתי אומר אפילו שזה לא הצורך העיקרי שבגללה היא תתקיים?
לא יודע, לי זה די ברור.

נכון, מדברים על פסקת התגברות רחבה יותר (אגב, אני לא באמת יודע איך המנגנון הזה יראה), אבל אמרתי שני דברים:
1. בישראל גם היום אין לבג"צ סמכות בחוק לפסול חוקים (כל חוק) - ואת זה צריך לשנות.
2. האקטיביזם השיפוטי כ"כ מטריד ביחס למדינות אחרות כי כאן זה נעשה בסוגיות בוערות במיוחד, שבמדינות אחרות לא ממש צצות.

"רחבה יותר" זה אנדרסטייטמנט (ולהגיד שזה אנדרסטייטמנט זה אנדרסטייטמנט בפני עצמו). ממה שאני רואה מדובר על פסקת התגברות חובקת כל. ובפרט למשל חוקי דת, חוקי חופש ביטוי וחופש הפגנה, וכו'.

ומלבד זאת אני סבור שיש להחריב את קרתגו ולבטל את חץ הפוזשן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' נובמבר 08, 2022 4:09 pm 
Junior

בינתיים הכול דיבורים, ולא נראה שנתניהו שש לרמוס את המערכת כפי שחזו בשמאל.
נהיה יותר חכמים כשדברים יזוזו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' נובמבר 08, 2022 4:11 pm 
Hall of Famer

אם זה היה תלוי בביבי הוא לא היה מעיז לעשות את זה , אבל העניין הוא שהוא הקיף את עצמו בחרדים וקיצונים שיכריחו אותו לעשות את זה.

גם כלפי השופטים היו לחולון טענות רבות. הקבוצה מתכוונת להגיש מכתב רשמי לאיגוד ובו פירוט הטענות שלהם כלפי צוות השיפוט, בעיקר בדקות הסיום. "אנחנו שלטנו לאורך כל המשחק, איך פתאום בשתי הדקות האחרונות הם רצו 0:9, אם לא בעזרת השופטים?"' תהו במועדון.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' נובמבר 08, 2022 5:00 pm 
Freshman

זה הקטע עם הפשיזם, once נגעת אז נסעתץ
מי שתומך ומעביר את חוק הסמכויות, שלא יתפלא שינשכו אותו עם פסקת ההתגברות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' נובמבר 08, 2022 9:42 pm 
Freshman

זה כן אני כתב:
רואה שחורות כתב:
אוקיי, רק שלא ברור איפה לא דייקתי. אמרתי שההחלטה היתה שאין בסיס חוקי לפעולה הזאת ולכן על הכנסת לחוקק חוק מתאים.
זה נכון שאח״כ ההחלטה התהפכה אבל לא דיברתי על זה.

אולי לא ראוי במיוחד שב-2022 המדינה תתנהל סמך תקנות חירום מטרם קום המדינה? זה...לא נשמע סביר? אתה חושב שזה רעיון טוב שלשלטון כלשהו יסתמך על משהו זמני כ״כ, רחב היקף וסמכויות במקום אשכרה לגדל זוג ולחוקק חוקים רלוונטיים?

אין לי את הידע המשפטי ברמה הזאת, אבל אני לא לגמרי מבין את ההגיון שבו חוק חדש לא יכול לדרוס אחד קיים. זאת לא הפואנטה בד״כ? לא הגיוני להגיד שמרגע שנחקק חוק כזה או אחר, חוקים אחרים לא תקפים יותר? שוב, במיוחד משהו רחב יריעה כמו התקנות הללו.

כי כשאתה אומר: "כרגיל היא לא עשתה את זה כי כמו במדיניות הגרעין, אנחנו אלופי העולם בעמימות." אתה לא מדייק או סתם לא מבין את המשמעויות של הדבר (לא אומר זאת כדי להקניט חלילה). מבחינת המדינה היא פעלה על פי חוק, כי הנוהל הזה מתקיים כבר שנים, עם סמכות בחוק, אז למה לה ללכת לחוקק חוק חדש שיעמוד חדשות לבקרים בפני ביקורת שיפוטית?

ומה לא ראוי? העובדה שהחוק ישן לא אומרת שהוא לא רלוונטי להיום. למרבה המזל בדיון הנוסף שופטי בג"צ השתכנעו שהמדינה פועלת מכוח חוק, אבל אני בכלל לא במקום שאני רוצה שהם יהיו אלה שיקבלו את ההחלטה במקום השלטון שמקבל ייעוץ מגורמים ביטחוניים.

לגבי המשפט הראשון - לא לזה התכוונתי, אלא לחוסר היכולת או הרצון של הכנסת לעשות את תפקידה (קרי לחוקק חוקים) בנושאים מסויימים למרות הפצרות בג"ץ. זה גם לגבי הלמה - כי יש החלטה של בג"ץ שספר החוקים של מדינת ישראל לא מכסה או סותר את התנהלות המדינה. האם זה לא מסמכותו של בג"ץ לפרש את חוקי המדינה? הרי מן הסתם המדינה מניחה שהיא מתנהלת כראוי (אבוי אם לא) אז אני לא מבין את הטיעון (או, כמו שנאמר לאזרחים - אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש).
קראתי את הסעיף הרלוונטי בפקודה ובוא נאמר שאני לא בטוח שכוונת המחוקק באה לידי ביטוי בהחזקת גופות מחבלים - ועובדה שבשני המקרים ההכרעה היתה על קול בודד.

אם אני מבין נכון, אתה בעד פסקת התגברות אבל רק למקרים בטחוניים - למה? מה מיוחד בהם?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 9:44 am 
Junior

רואה שחורות כתב:
לגבי המשפט הראשון - לא לזה התכוונתי, אלא לחוסר היכולת או הרצון של הכנסת לעשות את תפקידה (קרי לחוקק חוקים) בנושאים מסויימים למרות הפצרות בג"ץ. זה גם לגבי הלמה - כי יש החלטה של בג"ץ שספר החוקים של מדינת ישראל לא מכסה או סותר את התנהלות המדינה. האם זה לא מסמכותו של בג"ץ לפרש את חוקי המדינה? הרי מן הסתם המדינה מניחה שהיא מתנהלת כראוי (אבוי אם לא) אז אני לא מבין את הטיעון (או, כמו שנאמר לאזרחים - אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש).
קראתי את הסעיף הרלוונטי בפקודה ובוא נאמר שאני לא בטוח שכוונת המחוקק באה לידי ביטוי בהחזקת גופות מחבלים - ועובדה שבשני המקרים ההכרעה היתה על קול בודד.

אם אני מבין נכון, אתה בעד פסקת התגברות אבל רק למקרים בטחוניים - למה? מה מיוחד בהם?

הכנסת מחוקקת חוקים כאשר היא סבורה שהחוק שותק לגבי עניין מסוים. זה לא המצב במקרה של החזקת הגופות, פעולה ששיקוליה ביטחוניים ושנעשית מכוח חוק קיים. במקרה הקיים לא היה מקום ללכת לחוקק חוק, כי הממשלה ביקשה דיון נוסף. אם פסק הדין היה נשאר על כנו, היו מחוקקים מן הסתם.

אני טוען שצריך לקבוע בחוק רשימת נושאים שלגביהם לא תהיה סמכות שיפוט לבית המשפט - נושאי ביטחון, הגירה וכו'. מדוע? כי מדובר בעניינים שמצויים בלב ליבה של מהות המדינה הזו, שנוגעים לחיי אדם ולאפשרות התקיימותה של המדינה במתכונתה הנוכחית, שנחוצה להמשך קיומו של העם היהודי כמו אוויר לנשימה. לא ראוי שחבורת שופטים שנבחרו על ידי עצמם, וחולקים עולם ערכים מסוים, יקבלו החלטות שנוגעות באופן ישיר לביטחון המדינה ועל אופייה. לא ראוי שגורלו של חוק חשוב מאין כמוהו, שמונע איחוד משפחות פלסטיניות בישראל, יהיה תלוי על חודו של קול אחד בהרכב השופטים שדנו בעתירה דאז.

ושוב, ככלל, אני לא מאוד בעד פסקת התגברות, וחושב שלא מדובר במצב האידאלי. אני בעד הסדרת מנגנון ברור בחוק שקובע באילו תנאים יוכל בית המשפט לפסול חוקים (למשל ברוב של 11 שופטים מתוך 15), לצד אותה רשימה של נושאים שלגביהם לא תהיה לבית המשפט שום סמכות שיפוט. אמה מה, אני טוען שפסקת התגברות עם כל הבעייתיות שבה, עדיפה על המצב הקיים, שבו שופטים דנים בפסילת חוקים סופר חשובים למרות שאין להם מקור מבוסס בחוק לצורך כך.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 11:15 am 
מנהל פורום

כמו ש"רואה שחורות" אומר, אולי הבעיה זה שהרשות המבצעת מנסה לעשות כל מיני דברים בתחום האפור והשחור של ספר החוקים, לעתים כאלה שמתנגשים במפורש בדברים אחרים. ורוב ה"פסילות" של בג"ץ הן למעשה לא פסילות, אלא החזרה של העניין לכנסת, תוך בקשה מנומסת לחוקק חוק מפורש שעומד בהליכי החקיקה, ולא מתפתל כדי שהסוגיה תהיה ברורה משפטית ותקינה.
הכנסות כל כך מפולגות וחסרות משילות, שהממשלה לא מצליחה לרתום רוב מחוקקים שיקדם את ענייני החקיקה שלה בתגובה לפסילות.

בואו ניקח לדוגמה את פסילת מס דירה שלישית של כחלון, 2017.
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7 ... 7%95%D7%AA
החוק נפסל בגלל שחוקק באופן מהיר וחפוז, ללא ביקורת מספיקה, עם שינויים נוסח של הרגע האחרון, כאשר הח"כים לא בדיוק ידעו על מה הם מצביעים.
בג"ץ החזיר את החוק לחקיקה מחדש בכנסת, שבזמנתו נהנתה מקואליציה יציבה יחסית.

הקואליציה - במקום לעשות חקיקה מחודשת ומסודרת פשוט מיסמסה את העניין. למה?
האם לא היה לה כוח לתקן את החוק ולהביאו להצבעה מחודשת? אני בספק.
האם ייתכן ויש פוליטיזציה של החוקים, ושהממשלה מעלה חוקים שהיא יודעת שייפסלו רק בכדי ליצור רווח פוליטי?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 12:20 pm 
Junior

Shiver כתב:
כמו ש"רואה שחורות" אומר, אולי הבעיה זה שהרשות המבצעת מנסה לעשות כל מיני דברים בתחום האפור והשחור של ספר החוקים, לעתים כאלה שמתנגשים במפורש בדברים אחרים. ורוב ה"פסילות" של בג"ץ הן למעשה לא פסילות, אלא החזרה של העניין לכנסת, תוך בקשה מנומסת לחוקק חוק מפורש שעומד בהליכי החקיקה, ולא מתפתל כדי שהסוגיה תהיה ברורה משפטית ותקינה.
הכנסות כל כך מפולגות וחסרות משילות, שהממשלה לא מצליחה לרתום רוב מחוקקים שיקדם את ענייני החקיקה שלה בתגובה לפסילות.

במקרים רבים הכנסת מחוקקת חוק, ובג"ץ שולח את הכנסת לתקן את החוק כדי שיעמוד "במבחנים החוקתיים". במילים אחרות הוא אומר להם: אם אתם לא תתקנו (כלומר תציגו חוק מעוקר מתוכן), אני אעשה זאת. זו פסילה הלכה ולמעשה.

במקרה של כחלון הפסילה הייתה בנימוקים שנפל פגם טכני בחקיקת החוק. אני יותר מדבר על פסילות מהותיות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 12:31 pm 
Junior

ודבר נוסף שחייבים להגיד. מרבית אנשי השמאל כ"כ נחרדים מהאפשרות להגביל את כוחו של בית המשפט בגלל שהוא פוסק בד"כ בהתאם לעקרונות שלהם.
תחשבו מה יהיה בעוד כמה שנים כשנשיא בית המשפט העליון יהיה מתנחל דתי?
דוגמה מובהקת לאקטיביזם שבשמאל בוודאי היו מתנגדים לו הוא בעתירה שהוגשה נגד ההתנתקות. אמנם העתירה נדחתה, אבל דעת המיעוט של השופט אדמונד לוי פסקה שיש לבטל את התכנית כי היא לא חוקתית. הזוי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 12:42 pm 
Freshman

טוב, זה דיון יותר עמוק על מהות דמוקרטית, אבל אני לא מבין את החזון שלך לגבי הרשות השופטת. נדמה שאתה מסכים שיש צורך בבקרה מסוימת שלה על החלטות הממשלה (שנעשות דרך הבובה המתקראת ״כנסת״), כולל בקרה מהותית. כל העניין הוא הסדרת המנגנון (שאני לא יודע כמה הוא אכן פורמלי, נשמע לי מוזר שלא אבל ניחא) - בטח, נשמע הגיוני מאוד. עניין תחומי האחריות / גבולות הגזרה של השיפוטיות? לטעמי אין צורך לקבוע כאלו א-פריורי וגם כך מהו בטחוני זה לא איזשהו מבחן אובייקטיבי. אם המדינה רוצה לשטח כפר כי יש שם מחבל, אז כן, בג״צ צריך להגיד לה לא. *מישהו* צריך לשים את הגבול הזה. אתה חושב שלא? אמרתי שאני לא עו״ד, אני מהנדס, ולהסתכל על מקרי קיצון ולגזור מסקנות משם זה משהו שאנחנו עושים.

למה אני לא מוטרד מהסיטואציה שאתה מתאר? כי עד כה, ואני לא רואה שום סיבה לשינוי, בג״ץ מתערב בשוליים של השוליים. החשש הזה מבימ״ש משתולל ללא רסן ופוסל חוקים על ימין ועל שמאל הוא עוד שד לאוסף.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 12:49 pm 
Junior

בג"ץ מתערב בהרבה יותר החלטות ממה שאתה חושב. זה לא חייב להיות רק פסילת חוקים, זה גם כולל פסילת החלטות מנהליות (למשל שלילת אזרחות ממחבלים ישראלים), או פרשנות לחוקים קיימים שמוציאה מהם את התוכן. כשמדובר בנושאי ביטחון אני לא מוכן לקבל זאת.
ובוא, אנחנו לא צריכים את בג"ץ כדי להימנע ממחיקת כפרים שלמים בגלל מחבל אחד.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 2:30 pm 
Freshman

אז מותר לו להתערב בנושאים בטחוניים, אבל רק אם זאת הפרה ממש בוטה?
אתה מבין שזה תחום אפור, כן? לאחד שיטוח כפרים זה קו אדום ולשני נוהל שכן ולשלישי החזקת גופות. כאן נכנס עניין שיקול הדעת מן הסתם. אתה לא סומך על שופטי בג״ץ אבל התפקיד שלהם די בהגדרה דורש שיקול דעת.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 2:39 pm 
Junior

זה לא מה שאמרתי.
התכוונתי שלא צריך להפליג בסיטואציות קיצוניות מופרכות כדי להצדיק מתן סמכות שיפוט לבג"ץ בכל עניין. לשטח כפר שלם זו סיטואציה קיצונית שמדינת ישראל לא תנקוט לעולם, ולכן להציג אפשרות כזו יהיה שווה ערך לכך שאטען בהגזמה פרועה שצריך להגביל את בג"ץ כי הוא יכול להחליט שרק מפלגות שמאל יכולות להתמודד לכנסת.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 3:44 pm 
Hall of Famer

אבימאל כתב:
אם פסיקה שלהם מובילה לאסון כלכלי,או להתדרדרות בטחונית או לאובדן חיי אדם, הייתי רוצה שישאו באחריות לכך.איך? שאלה טובה לדיון נפרד.
האבסורד הוא שבית המשפט פוסק והרשות המבצעת משלמת את החשבון.
ובגלל שזה המצב אין ברירה אלא לתת לרשות המבצעת את האפשרות לעשות אוברול לפסיקת בית המשפט.

הנ"ל נשמע הגיוני
אבל הנה, היה פה לפני שנתיים אסון מירון (האסון "האזרחי" הכי גדול בתולדות המדינה וכו')
מישהו "שילם את החשבון"?
בדיוק להיפך, חלק ניכר מהאחראים אז בדיוק כעת חוזרים לאותם התפקידים (ואולי אף למעלה מכך)
חברי כנסת ושרים גם נחשדים/נאשמים בנושאים כאלו ואחרים, ולעיתים אף מורעשים בסוגיות אחרות - האם ה"אלקטורל" שלהם נפגע מכך?

לאור הנ"ל, אז מדוע שדווקא אותם השופטים "יישאו באחריות לכך"?

כלומר לא שאני נגד, אבל צריך לייצר הקבלה כלשהי עם המציאות.
אגב, האם שופטים מורשעים בעבירות כלשהן ממשיכים לכהן בתפקידם? שואל ברצינות, אין לי מושג

24.4.2012

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 4:00 pm 
Junior

shmueliki כתב:
אבימאל כתב:
אם פסיקה שלהם מובילה לאסון כלכלי,או להתדרדרות בטחונית או לאובדן חיי אדם, הייתי רוצה שישאו באחריות לכך.איך? שאלה טובה לדיון נפרד.
האבסורד הוא שבית המשפט פוסק והרשות המבצעת משלמת את החשבון.
ובגלל שזה המצב אין ברירה אלא לתת לרשות המבצעת את האפשרות לעשות אוברול לפסיקת בית המשפט.

הנ"ל נשמע הגיוני
אבל הנה, היה פה לפני שנתיים אסון מירון (האסון "האזרחי" הכי גדול בתולדות המדינה וכו')
מישהו "שילם את החשבון"?
בדיוק להיפך, חלק ניכר מהאחראים אז בדיוק כעת חוזרים לאותם התפקידים (ואולי אף למעלה מכך)
חברי כנסת ושרים גם נחשדים/נאשמים בנושאים כאלו ואחרים, ולעיתים אף מורעשים בסוגיות אחרות - האם ה"אלקטורל" שלהם נפגע מכך?

לאור הנ"ל, אז מדוע שדווקא אותם השופטים "יישאו באחריות לכך"?

כלומר לא שאני נגד, אבל צריך לייצר הקבלה כלשהי עם המציאות.
אגב, האם שופטים מורשעים בעבירות כלשהן ממשיכים לכהן בתפקידם? שואל ברצינות, אין לי מושג

פוליטיקאים אתה יכול להחליף בקלפי, הבחירות מתקיימות כל 4 שנים לכל היותר (בפועל הרבה פחות). את השופטים אתה לא יכול להחליף, והם נשארים איתך עד מתי שיבחרו לעזוב או כשיגיעו לגיל 70, לפי המוקדם.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 4:40 pm 
Freshman

זה איזשהו שילוב מעניין של פרדוקס הערמה ו-no true scotsman.
חברי הממשלה לא יעלו אף הצעת חוק בעייתית כי זה מה שהם עושים, הם פרלמנטריים ללא רבב! לכן אין צורך בבקרה עליהם. זאת לעומת השופטים שדעתם קלה. טוב, זה כנראה כי אין מפלגות מדירות נשים בשערי משפט.
פשוט מרגיש שאתה מפספס או מחטיא בכוונה את כל רעיון הפרדת הרשויות. כן, בהחלט ייתכן ששופטים זאת חונטה סגורה והגיוני לחשוב על שינויים שם. אבל זה לא קשור לסמכויות שהם צריכים לקבל, ויתרה מכך, עניין עצמאות בית המשפט חשוב לעין שיעור מאותן בעיות של מינוי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 5:05 pm 
Junior

רואה שחורות כתב:
זה איזשהו שילוב מעניין של פרדוקס הערמה ו-no true scotsman.
חברי הממשלה לא יעלו אף הצעת חוק בעייתית כי זה מה שהם עושים, הם פרלמנטריים ללא רבב! לכן אין צורך בבקרה עליהם. זאת לעומת השופטים שדעתם קלה. טוב, זה כנראה כי אין מפלגות מדירות נשים בשערי משפט.
פשוט מרגיש שאתה מפספס או מחטיא בכוונה את כל רעיון הפרדת הרשויות. כן, בהחלט ייתכן ששופטים זאת חונטה סגורה והגיוני לחשוב על שינויים שם. אבל זה לא קשור לסמכויות שהם צריכים לקבל, ויתרה מכך, עניין עצמאות בית המשפט חשוב לעין שיעור מאותן בעיות של מינוי.

אבל הכיוון שאליו אתה לוקח את הדיון הוא פינג פונג בלתי נגמר, שבו אני אשיב לך שאתה יוצא מנקודת הנחה שהשופטים הם אנשים ללא רבב, שפוסקים אך ורק לפי הדין (כאילו שלא ניתן לפרש אותו באלף דרכים) ובמנותק לחלוטין מדעותיהם הפוליטיות, ואז אתה תענה לי שמי אמר שהפוליטיקאים הם ללא רבב וחוזר חלילה.

אז בוא נסכם את דעותיי בנושא:
1. אני כן בעד בקרה של ביהמ"ש על הכנסת והממשלה, שתיעשה במנגנון ברור בחוק ובתנאים מסוימים (רוב מסוים של שופטים, החזרת הדרישה לזכות עמידה וכו').
2. אני טוען שלא הכול שפיט.
3. המצב הוא כיום שבית המשפט נהנה מעליונות על הריבון, על בסיס פרשנות לחוק יסוד שמלכתחילה לא התכוון להעניק לבית המשפט סמכות לפסול חוקים, הוא מצב שלא יכול להימשך.

נערך לאחרונה על ידי זה כן אני בתאריך ד' נובמבר 09, 2022 5:41 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 5:34 pm 
Hall of Famer

מסכים לגמרי עם זכ"א, וכך גם רוב מדינות העולם (https://www.globes.co.il/news/article.a ... 1001347446)

אינני מומחה, אך ככל שידוע לי, הכוונה בהפרדת רשויות הוא אחר לגמרי - והיא שהשיפוט על הפרט שעושה עבירה (או במשפט אזרחי) נשפט ודינו ניתן על ידי מישהו אחר מהמחוקק. אבל כפי שרוב מדינות העולם יוכיחו, הכוונה אינה בשפיטה של החוקים עצמם (שכמו שזכ"א אומר - אין בזה שום היגיון דמוקרטי).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 5:50 pm 
Junior

למרות שאתה מסכים איתי, לצורך ההגינות אציין שבקישור שהבאת הדיון הוא קצת שונה, ולא נוגע לפסילת חוקים אלא לפסילת חוקי יסוד/תיקונים חוקתיים. במרבית המדינות שבהן קיימת חוקה, בית המשפט מוסמך לפסול חוקים רגילים.
הבעיה היא שבישראל אין חוקה והבסיס הנורמטיבי שעליו מתבססת "המהפכה החוקתית" (קרי סמכות ביהמ"ש לפסול חוקים) לא ממש קיים זולת פרשנות מרחיקת לכת של אהרון ברק לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. ומכיוון שאין שום מקור נורמטיבי, אין גם מגבלה על "הסמכות" של ביהמ"ש, ולמעשה הוא יכול לפסול חוקים בעלי משמעות מטורפת על חודו של קול אחד.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 9:08 pm 
Hall of Famer

המהפכה החוקתית זה חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו וגם חוק יסוד: חופש העיסוק לא?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 10:00 pm 
Junior

נכון.
לציין שבנוגע לחוק יסוד חופש העיסוק הוספה כמה שנים אח"כ (בלחץ ש"ס לעניין ייבוא בשר לא כשר) פסקת התגברות ברוב של חברי כנסת ברוב של 61 ח"כים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' נובמבר 09, 2022 11:57 pm 
Hall of Famer

זה כן אני כתב:
פוליטיקאים אתה יכול להחליף בקלפי, הבחירות מתקיימות כל 4 שנים לכל היותר (בפועל הרבה פחות). את השופטים אתה לא יכול להחליף, והם נשארים איתך עד מתי שיבחרו לעזוב או כשיגיעו לגיל 70, לפי המוקדם.

איך אני (או ציבור גדול שדעתו לא נוחה מכך שעבריין מורשע ימשיך לכהן בתפקיד שר, ובפרט "יחלוש" על כספים ציבוריים גדולים) יכולים להחליף או למנוע מינוי של דרעי לשר באם הורשע? אם לא נצביע לש"ס זה יעזור לנו? לא
הרי מספיקים 3.5% הצבעה למפלגה, וראשה ייהפך לשר (ב"אקלים הפוליטי המתאים").
הרי בפרט במפלגה כמו ש"ס, לדרעי למעשה פחות או יותר מובטחת ראשות המפלגה בסבירות גבוהה מאוד משך שנים רבות.

אדם שהורשע כבר בשנת 1999, ועיון בויקיפדיה מביא למשל את הפיסקה הבאה מחוות הדעת של השופטים דאז:
ציטוט:
"קשה היא תמונת השוחד, שנתגלתה בראיות ותוארה בהכרעת הדין. אין מדובר בכשלון בודד של צעיר שעתה זה נחשף למנעמי השלטון, אלא במי שהתמיד באורח חיים המיוסד על אדני שוחד. לקיחת השוחד השתרעה על פני כל חמש השנים שבהן מילא נאשם 1 תפקידים ממלכתיים. היא פסקה אך בפתיחת חקירת המשטרה. נאשם 1 החל לקבל שוחד בעת היותו עוזר שר הפנים, המשיך בכך בהיותו מנהל כללי של משרד הפנים או מועמד לתפקיד זה, וגם אחרי כן - בתקופת היותו שר הפנים... חמש שנות השוחד עומדות בסימן חפץ נאשם 1 להתעשרות אישית מהירה בדרך של עשיית הון מהכהונות הממלכתיות".

לאחר מכן הורשע שוב בשנת 2003 (אמנם על פרשה ישנה אחרת, טרם ההרשעה הקודמת).
לפני שנה נחתם הסכים טיעון על עבירות מס שביצע, קיבל מאסר על תנאי, וקנס בסך 180 אלף שקלים (שילם אותו? מישהו בדק?).

"נסיבתית" אפשר גם להגיד שעל פי הפרסומים מדובר באיש עשיר מאוד (ובכלל כל המשפחה), אז לכאורה "יש במה לחשוד" מעבר. שוב "נסיבתית ולא משפטית", עבורנו כ"פרשני כורסא".

אז אני לא חושב שאני צריך להצדיק את הסבירות שבטיעון שאשמח שאנשים מסוג זה לא ימשיכו לכהן כשרים.
לשם ההקבלה - האם יש שופט פעיל עם "רזומה שכזה"? (שוב, שואל ברצינות - אין לי מושג)
אם לא - אז לא הייתי מתחיל מכך שהבעיה היא עם יושרת וזהות השופטים דווקא...
ובפרט שלא אותו אחד - יהיה מהמטיפים הגדולים כלפי מערכת המשפט

24.4.2012

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 60 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו 23 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה